A jak vypadá vaše spoření? Takto si spoří většina lidí

Různé průzkumy se dnes netýkají jenom toho, zda si lidé berou nebankovní nebo bankovní půjčky, stejně jako se netýkají jenom toho, kolik lidé vydělávají, nebo jak utrácí. Vzhledem k tomu, že je stále více podporována finanční gramotnost, se konají i průzkumy toho, jak lidé dokážou se svými penězi hospodařit. Jsou tedy zaměřeny na spoření. Jeden nedávný provedla Poštovní spořitelna, která není na bankovním trhu rozhodně žádným nováčkem. A my se společně podíváme na to, co nám daný průzkum ukázal. Říci musíme to, že výsledky jsou přinejmenším zajímavé.

Contents

Spoření probíhá nejenom samostatně, ale i v páru

Poměrně zajímavým faktem je to, že lidé mají stále více takzvané společné finance. To znamená, že mají bankovní účty, ke kterým mají přístup oba. Je to v podstatě základ rodinných financí, a to i když nejste ještě sezdaným párem. Jedná se o variantu, díky které lze mít lepší přehled o penězích. Základem by mělo být toto:

  • Posílání výplata společné konto
  • Mít společné úspory
  • Stanovit peníze pro osobní potřebu

Z průzkumu celkem jasně vyplývá, že lidé tímto směrem jdou stále častěji. Potvrzují to výsledky daného průzkumu, který vypadají tak, že jenom s partnerem si spoří 22 procent lidí, a s partnerem, ale zároveň i sami, si spoří 23 procent lidí. Téměř padesát procent lidí má tedy společné spoření.

Ne každý si spoří

Musíme říci, že jsou i lidé, kteří si nespoří. A těch je vzhledem ke statistikám poměrně dost. Nebere se zde v potaz, zda je to spořicí účet, nebo jiný produkt. Spoření se zde bere jako něco, kdy dochází k ukládání určité sumy stranou. To skutečně dělá většina lidí, ale zároveň musíme říci, že je celých 30 procent osob, které si nespoří více. Tedy těch, kteří svůj příjem utratí do poslední koruny. Důvody mohou být různé. Hlavně potom:

  • Nižší příjem a nemožnost ušetřit
  • Půjčky a jiné závazky, které se platí
  • Snaha žít nyní a užívat si života
Spoření v párech je stále populárnější

Nutno říci, že nevytvářet si finanční rezervy není správné. A to i proto, že v případě nenadálých finančních komplikací to může být celkem velký problém, který bude předzvěstí finanční tísně, po které může nastat osobní bankrot, nebo dokonce i exekuce.

Na co si lidé nejčastěji spoří?

Pokud se podíváme na to, s čím je spoření nejčastěji spojeno, tak to nejsou jenom doporučované a zcela pochopitelné neočekávané situace, které mohou nastat. Zapomínat nelze také na to, že si lidé mohou spořit i na věci, které si chtějí koupit. Nebo na věci, které souvisí s trávením jejich volného času.

Hned pro dvě třetiny párů je spoření spojeno s tím, aby si mohli ušetřit peníze na dovolenou. Ani tak nehraje roli, kdy a kdy, ale hlavně fakt, že si lidé chtějí odpočinout. Více než 35 procent lidí považuje spoření za investici do budoucnosti. A to z důvodu, že dané peníze následně využití na rekonstrukci. A to částečnou, nebo jenom dílčí. Jednoduše řečeno ušetřené peníze použití na zvelebení svého bydlení. Jsou tu ale i další důvody, které si zcela pochopitelně musíme zmapovat. O jaké důvody se jedná? Je to:

  • Vlastní automobil
  • Koupě vybavení domu nebo bytu
  • Pořízení vlastního bydlení

Kdo nespoří, ten si půjčuje

Je to celkem logické, jelikož člověk, který nemá volnou ani korunu, a potřebuje si pořídit určitou věc, je zcela logicky odkázán jenom na to, co mu nabídne půjčka. Dokonce musíme říci, že tu jsou i jednotky procent lidí, kteří by si půjčili na věci, jako je dovolená, nebo na věci, jako je například vánoční dárek. Pozitivem však je to, že těchto lidí je málo.

Na druhou stranu zde hraje roli i způsob jejich života. Pokud jde o páry, které skutečně žijí od výplaty k výplatě, je taková půjčka velmi špatná. Potom tu ale mohou být páry, které se mají dobře. Měsíčně utratí pár tisíc třeba za víkendové pobyty, dobré večeře, nebo jiné kratochvíle. Neušetří proto, že si užívají života. Pokud si ti vezmou půjčku, a nevadí jim vlivem úroku zaplatit navíc, nemusí být takový úvěr nutně špatný. Začnou více pracovat, nebo si méně užívat a peníze na splátky ve svém rozpočtu najdou jakoby nic.

Spoření by mělo umožnit okamžité využití peněz

Na závěr dodejme, že je dobré vědět, co je to spoření a co jsou to investice. Spoření je postup, kdy si ukládáme peníze stranou, a očekáváme, že k nim budeme mít okamžitý přístup. Ideální jsou tak běžné, nebo spořicí účty. Oproti tomu investování je postup, kdy se smíříme s tím, že na peníze delší čas nesáhneme, ale oni se nám zajímavě zhodnotí. Ideální dnes je využívat obě dvě cesty. Tedy spořit si na nečekané výdaje, nebo na budoucí nákupy levnějších věcí. Zároveň je vhodné také dlouhodobě investovat. Třeba na budoucí rekonstrukci, na budoucí nákup nemovitosti, nebo třeba na důchod.

Tyto dlouhodobé investice by tak měly být primárně skutečně spojeny s penězi, o kterých je možné říci, že je v následujících letech nebudeme potřebovat a je možné je někde uvázat. Na druhou stranu řada investičních produktů dnes umožní i v podstatě okamžitý výběr. Ale s nutností respektovat sankce, jako je třeba poplatek za předčasný výběr, nebo získání podstatně menšího zhodnocení, než bylo původně v plánu a také v sepsané smlouvě.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *