Možnosti spoření nejenom v bankách – jak jsou výhodná?

Banky nejsou jenom instituce, kdy si můžeme požádat o zřízení běžného účtu, stejně jako nejsou jenom instituce, kde si můžeme například požádat o úvěr. Jsou také místem, kde můžeme své peníze aktivně zhodnocovat. Zde je nutné říci, že nabídka produktů se liší s ohledem na konkrétní banku. My se proto na jejich nabídku podíváme obecně, a to v souvislosti s tím co mohou nabídnout a za jakých podmínek.

Contents

Spořicí účty

Dnes se jedná o naprostou klasiku spojenou s možností mít na bankovním účtu finanční prostředky, které se budou automaticky zhodnocovat. Tato cesta je spojena s výhodami, kterými je nejenom garance samotného zhodnocení, ale je zde také jistota toho, že finanční prostředky budeme mít i nadále k dispozici. A to znamená, že si je lze kdykoliv vybrat. Spořicí účty jsou často alternativou těch klasických běžných. Fungují zcela stejně, jenom mohou nabídnout vyšší zhodnocení, což je velké plus.

Při výběru ideálního spořicího účtu je dobré hledět primárně na to, jak velké je úrokové zhodnocení. Zde připomeňme, že řada bank nabídne celkem dva tarify. Ten první, spojený s vyšším zhodnocením, může platit jenom do určité částky, kterou na účtu máte. Druhý tarif poté platí na zbývající peníze, které na vašem bankovním účtu jsou. To je dobré mít na paměti. Pokud chcete zhodnocovat vyšší obnos peněz, je lepší rozdělit ho na spořicí účty několika různých bank. A které se aktuálně jeví jako ty nejlepší? Zde je náš přehled:

  • Creditas (Spořící účet) – 1,10%
  • Air Bank (Spořící účet) – 1,00%
  • Sberbank (FÉR spoření PLUS) – 0,83%
  • Equa bank (Spořící účet HIT) – 0,8%
  • Raiffeisenbank (eKonto Flexi) – 0,75%
Termínované vklady nejsou vždy ideální volbou pro spoření

Termínované vklady nejsou vždy ideální volbou pro spoření

Termínované vklady

Druhou možností, jaké se nabízí v souvislosti s nabídkou tuzemských bank, to jsou termínované vklady. Pokud se na ně podíváme blíže, rozhodně na ně nelze pohlížet jako na běžné bankovní účty. Pokud si na termínovaný vklad vložíme finanční prostředky, je nutné zvolit i dobu, po kterou zde budou umístěné. A po tuto dobu k nim nebudeme mít jakýkoliv přístup. Tedy abychom byli konkrétní, když budeme peníze z daného termínovaného vkladu skutečně potřebovat, banka nám je uvolní. Nutno ale počítat s tím, že je možné přijít o zhodnocení, stejně jako mohou být aplikovány různé finanční sankce.

Termínované vklady jsou výjimečné také tím, že obvykle si lze zvolit dobu, po kterou budeme peníze na daném kontě mít. Zde jasně platí, že čím déle zde naše finanční prostředky uložíme, tím větší zhodnocení můžeme očekávat. V rámci porovnání je proto vždy nutné hledět na to, jak dlouhý bude konkrétní termínovaný vklad. V rámci našeho přehledu se u všech bank zaměříme na dobu jednoho roku a dále na období pětileté. Budete tak mít jednoduchou možnost porovnat si, jak se úrok mění i v souvislosti s obdobím.

  • Creditas (Termínované vklady – 1,10% – 1,60%
  • J&T Banka (Clear deal) – 0,65% – 1,00%
  • Expobank (IQ Maxi vklad) – 0,50% – 0,90%
  • Equa bank (Termínované vklady – 0,20% – 0,70%
  • Wüstenrot hypotéční banka (ProZisk) – 0,30% – 0,50%

Jak dokládá výše uvedený přehled, je poměrně velkým paradoxem to, že termínovaný vklad není vždy výhodnější, než spořicí účet. Je tedy jasné, že mnohem lepší volbou je právě spořicí konto, kde je možné mít nejenom neomezený přístup k penězům, ale i vyšší úrok. Týká se to ale hlavně běžných spořených částek. Pokud půjde o větší sumy peněz, může jít kvůli dvěma tarifům o zhodnocení minimální a v takovém případě se naopak mnohem více hodí termínovaný vklad.

Zajímavý může být i běžný účet

Pokud u bank ještě zůstaneme, je možné podívat se na jednu alternativu, kterou je běžný účet. Zde záleží na konkrétní bance. Některé mají běžné účty, u kterých nedochází k žádnému zhodnocení. U jiných bankovních domů je tomu naopak a daný vklad může být zhodnocován ve výši několika desetin, ale i jednotek procent. Proto jako alternativa spořicího účtu může být i účet běžný. Nutno ale říci, že na něm se peníze poměrně výrazně hýbou a vzhledem k dennímu úročení nemusí být výsledné zhodnocení natolik zajímavé, jako třeba u spořicího účtu, kde může větší objem peněz ležet celou dobu. Jako zajímavý doplněk, který je zdarma, který je pro běžné použití a přesto vydělává, je běžný účet rozhodně také volbou, která zcela určitě nemusí nijak zklamat.

Jak jsou na tom družstevní záložny?

Nejsou to jenom banky, které nabízejí spořicí účty, nebo termínované vklady. Nezapomínejme také na to, že stejné produkty umí nabídnout také družstevní záložny. I ty si mohou někteří klienti volit, jako celkem zajímavou alternativu. Pokud se podíváme blíže, tak začneme spořicími účty. V rámci nabídky rozhodně vychází nejlépe záložna Artesa, která nabídne úrokovou sazbu 1,2 procenta. Unikátem je to, že se jedná o jeden jasně daný a platný tarif, bez omezení výše vkladu. Jenom je třeba myslet na příspěvek do kapitálu záložny, který musí činit deset procent. Tento příspěvek není ani pojištěný, ani není úročený.

Pokud jde o termínované vklady, tak je nutné říci, že i zde mají záložny rozhodně co nabídnout. Konkrétním naším tipem je v daném směru Moravský peněžní ústav. Ten nabídce celkem lákavé zhodnocení, které začíná na sazbě 0,51 procenta, ale končí na velmi zajímavých sazbách, které jsou ve výši 2,01 procent. Ty navíc nejsou spojeny s pětiletou dobou, ale jsou spojeny s termínovaným vkladem, který je přesně na dva roky.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *