Spořicí účet vs. termínovaný vklad

Spořicí účet i termínovaný vklad představují nejbezpečnější způsob ukládání peněz, vaše úspory jsou ze zákona pojištěny, a to až do výše 100 tisíc EUR. Oba produkty jsou ideální volbou pro konzervativního investora, který chce ochránit své peníze před inflací. Přesto mezi nimi existuje řada rozdílů – představíme vám oba produkty podrobně.

Contents

Spořicí účet jako efektivní nástroj spoření

Nabídka spořicích účtu je široká, jeho vedení nabízí většina bank. Někdy je podmínkou pro jeho zřízení provázanost s běžným účtem u stejné banky, spořicí účty lze u některých bank zřídit zcela nezávisle a zdarma.

Jak funguje spořicí účet

Spořicí účet je finanční produkt, jehož hlavním účelem je spoření. Úrokové sazby jsou v současné době sice velmi nízko, přesto se však vyplatí mít volné prostředky na spořicím spíše než běžném účtu.

Prostředky, které jsou na něm uložené, jsou rychle dostupné a zároveň úročené vyšším úrokem, než který nabízí účet běžný. Oproti běžnému účtu ho však nelze ve většině případů používat k běžným transakcím, i když platební kartu k němu některé banky vystavují.

Výhody spořicího účtu

Jaké výhody tento účet poskytuje? Předně je to dostupnost peněz – na většině účtů je můžete mít v případě potřeby do několika dnů. Pokud chcete spořit, a nedaří se vám to, je ideálním řešením nastavení trvalého příkazu na spořicí účet. Peníze na něm uložené jsou méně vidět, a proto jsou i lépe chráněny před zbytečným utrácením – jde o pozitivní psychologický efekt spořicího účtu.

Zřídit si spořicí účet je snadné a levné, jeho zřízení i vedení je ve většině případů zdarma. Nebývá předepsán minimální zůstatek, účet můžete mít založen, ale nemusíte ho využívat.

Jaký způsob používání spořicího účtu je nejefektivnější? Spořicí účet by měl sloužit jako místo pro provozní rezervu a dále jako přestupní stanice pro peníze, které později ve větším objemu přesunete na jiný spořicí produkt, nebo spotřebujete. Pokud šetříte na lednici v ceně deset tisíc, vyplatí se šetřit prostřednictvím spořicího účtu a pak si peníze převést na účet běžný. Další možností je spořit do určité výše provozní rezervy a pak přesouvat peníze nad tento limit na jiné produkty s lepším zhodnocením.

Termínovaný vklad

Termínovaný vklad je taktéž oblíbený u střadatelů, kteří hledají bezpečí a jistotu. Vyšší úrok je však vykoupen nižší dostupností – s prostředky na termínovaném vkladu nemůžeme po předem sjednanou dobu disponovat, a díky tomu získáváme zajímavější zhodnocení.

Jak funguje termínovaný vklad

Termínovaný vklad je finanční produkt, do něhož najednou vložíme naše prostředky a ponecháme je tam po předem sjednanou dobu. Přitom platí, že čím delší doba, tím lepší úrok. Pokud bychom peníze potřebovali před uplynutím této dobu, nevyhneme se smluvní sankci.

Doba, na kterou peníze odkládáme, může být v řádu měsíců i let, termínované vklady nabízí téměř všechny banky. U některých však může být úročení peněz podmíněno minimální výší vkladu, proto je nutné prostudovat obchodní podmínky.

Úroková sazba může být u termínovaného vkladu buď pevná, nebo pohyblivá. U některých bank si navíc klient může předem vybrat, kterou sazbu zvolí. Pokud jsou úrokové sazby nízko, vyplatí se samozřejmě volit termínovaný vklad na kratší dobu, pokud jsou naopak vysoko, vyplatí se „zafixovat“ si úrokovou sazbu na dobu delší.

Výhody termínovaného vkladu

Mezi hlavní výhody patří vyšší úročení, bezpečnost a jistota. Termínovaný vklad je ideální produkt pro situace, kdy spoříme s krátkodobým horizontem a chceme naše peníze chránit před inflací.

Stejně jako spořicí účet se nehodí pro střednědobé a dlouhodobé spoření, protože neposkytuje dostatečné zhodnocení. Pro krátkodobé cíle je v případě, že peníze nebudeme potřebovat, ideálním řešením.

3/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *