website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Termínovaný vklad a spořicí účet – hlavní rozdíly

Když máme peníze navíc, mělo by být prioritou každého z nás jejich zhodnocení. Z jakého důvodu? Primárně proto, abychom z daných peněz získali více, nebo třeba jenom proto, abychom pokryli negativní vlivy inflace. Ať už je váš cíl v podstatě jakýkoliv, neměli byste zapomínat na hlavní možnosti, které v daném směru existují. A my se na ty konkrétní podíváme blíže. Je to termínovaný vklad a spořicí účet. Jelikož mnoho lidí nemá jasno v tom, jak se obě možnosti liší, my se na to podíváme.

Contents

Spořící účet a termínovaný vklad

Nejprve se podívejme na to, v čem jsou obě varianty stejné. Je hned několik věcí, o kterých můžeme říci, že jsou v rámci dané volby skutečně totožné. Jedná se primárně o toto:

  • Výnosy jsou garantované
  • Vklady mohou být pojištěné
  • Produkty sjednáme u tuzemských bank
Termínovaný vklad i spořicí účet nám pomohou zhodnotit peníze

Termínovaný vklad i spořicí účet nám pomohou zhodnotit peníze

Tolik tedy k té hlavní charakteristice, kterou mají spořicí účet a termínovaný vklad společnou. Na co dnes nesmíme zapomínat, to je také fakt, že obě možnosti nabídne většina bank na našem trhu. Pokud tedy budeme vybírat tu skutečně správnou a pravou, rozhodně budeme mít z čeho.

Jak je to s úrokem, který nabídne termínovaný vklad a spořicí účet?

Nyní se podívejme na oblast úrokových sazeb, jelikož zde se obě možnosti již liší. A to často velmi podstatně, i když vždy primárně záleží na konkrétní bance a na tom, jaké produkty nabídne. Přesto můžeme říci, že termínovaný vklad je z hlediska úrokových sazeb mnohem výhodnější. Dané sazby jsou totiž vyšší. V tomto směru spořicí účet jasně zaostává. Pokud nám jde tedy primárně o to, kolik z daných peněz můžeme získat, rozhodně je termínovaný vklad volbou číslo jedna.

Jak je to s výběrem peněz?

Zde musíme zase říci, že v tomto směru jasně dominuje spořicí účet. Můžeme na něho totiž pohlížet přesně tak, jako na klasickou alternativu běžného bankovního účtu. V podstatě není problém peníze kdykoliv vybrat, nebo finance jednoduše převést kamkoliv jinam. A to jak v rámci internetového bankovnictví, tak třeba také v rámci příkazu, který provedeme přímo v bance. Pokud tedy chceme peníze zhodnocovat, a přitom je mít stále k dispozici, je spořicí účet volbou číslo jedna.

Termínovaný vklad je naopak řešením, kdy na své peníze v podstatě sáhnout nemůžeme. Víme, kde jsou uloženy, ale zároveň je třeba počítat s tím, že jsou vázány k určitému termínu, po který se budou zhodnocovat. Na druhou stranu dodejme, že na základně požadavků klientů mnoho bank zmírnila své podmínky. A tak je možné peníze vybrat i dříve – neobejde se to však bez případných sankcí. A jak je to s termíny, v rámci kterých mohou být peníze vázány? Jde třeba o tyto konkrétní lhůty:

  • Doba několika týdnů
  • Doba několika měsíců
  • Doba několika let

Jak můžeme daný účet využít?

Obě možnosti mají společné také to, že se v principu jedná o běžné bankovní účty, na které můžeme nahlížet a které mají své konkrétní čísla účtu. V základní charakteristice se ale také liší. Termínovaný vklad je totiž spíše jenom účtem, na který můžeme nahlížet a upravovat parametry spojené s vázáním částky. Spořicí účet se však může u mnohých lidí stát alternativou běžného účtu. A to proto, že není problém realizovat jakékoliv finanční operace. Pokud tedy hledáme možnost klasického uložení peněz a chceme z toho i nějaké to procento navíc získat, může to být právě tato volba, která vás nezklame.

Kolik peněz lze zhodnocovat?

Zde záleží hlavně na konkrétních poskytovatelích, jelikož v tomto směru je třeba říci primárně to, že už jde jenom o předpisy a podmínky konkrétní banky, u které si daný produkt otevřeme. Na druhou stranu opět z této možnosti lépe vychází spořicí účet. A to primárně z toho důvodu, že jelikož může být alternativou toho běžného, je v podstatě jenom na nás, kolik peněz si na něho vložíme. Mluvit tedy můžeme klidně o stokorunách. I na termínovaný vklad ale můžeme poslat téměř libovolnou částku. Jelikož však dokáže nabídnout vyšší zhodnocení a má jiné podmínky, je doporučováno držet se spíše ve vyšších sumách, od jednotek tisíců. Horní možnosti spoření v podstatě nijak omezovány nejsou. V tomto směru je jenom na nás samotných, jak se rozhodneme.

Jak se rozhodnout?

Hodně záleží i na vaší současné bonitě. Pokud máte peníze navíc a víte o nich, že je rozhodně nebudete v nejbližším horizontu využívat, je termínovaný vklad volbou, se kterou chybu neuděláte. Jakmile ale máte jakékoliv pochybnosti a nejste si jisti, jak to bude za několik týdnů, je třeba myslet na to, že lepší volbou bude spořicí účet. A to už z toho důvodu, že úroky zde mohou být vypočítávány denně.

4.5/5 - (4 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *