Úvěr ze stavebního spoření je skvělou možností, jak střádat i čerpat zároveň

Když se řekne spoření, tak si mnoho lidí představí hlavně nejznámější a také základní variantu, kterou jsou spořicí účty. Ty ale v tomto segmentu nejsou jedinou možností, jak bez rizika zhodnotit peníze. Velkým hitem poslední doby je i stavební spoření. Jde o jednu z nejvíce využívaných možností, a to především z toho důvodu, že nabídne hned několik pozitiv. Mezi hlavní může patřit:

  • Využití státní ho příspěvku
  • Zajímavé úrokové sazby
  • Možnost čerpat peníze na cokoliv

Kromě toho, že si lze spořit, je možné peníze také čerpat. Nejenom z toho, co je konkrétně naspořeno, ale i z peněz, které lze získat navíc. Na mysli máme úvěr ze stavebního spoření, který je dnes taktéž velkým hitem. Proč právě ten? A jaké výhody přináší? Podívejme se.

Contents

Úvěr ze stavebního spoření nabídne snadnou možnost získání

Pokud jste si někdy žádali o půjčku, potom jistě víte, že to bylo spojeno s prověřováním vaší osoby. A to nejenom ve chvíli, kdy jste žádali o půjčku v bance, ale i ve chvíli, kdy byla z vaší strany oslovena nebankovní společnost. Mezi nezbytnosti, které jsou na úvěrovém trhu samozřejmostí, patří:

  • Doložení příjmu
  • Kontrola registrů
  • Prověření bonity

Jinak tomu může být ve chvíli, kdy bude poptávaným produktem úvěr ze stavebního spoření. A proč? Jelikož vás konkrétní ústav již zná, a jelikož si zde třeba i několik let spoříte, má jasno v tom, kolik peněz si posíláte, kolik máte naspořeno a jak je to s vaší bonitou celkově. A právě proto je možné využít snadného získání, kdy lze v praxi ručit právě těmi penězi, které máte naspořen. Je to velké plus, pokud se chcete vyhnout složitému prověřování a neustálému dokládání.

Jako finanční rezerva

Pojďme na další důvod, proč může být úvěr ze stavebního spoření brán jako nejlepší možný produkt. Využitelný je totiž i jako finanční rezerva. To znamená, že si o něho požádáte a on je vám schválený. Pochopitelně v požadované výši. A v tomto případě máte jednu velkou výhodu, která je spojena s tím, že peníze nemusíte využít hned. Mnohé bankovní ústavy, tedy stavební spořitelny zde ponechávají lhůtu i několik let, což se hodí. Je pochopitelné, že úroky z předschválené částky neplatíte žádné a tak ji máte připravenou jenom jako finanční rezervu.

Úvěr ze stavebního spoření je skvělou cestou k vlastnímu bydlení

Úvěr ze stavebního spoření je skvělou cestou k vlastnímu bydlení

Máte tak možnosti i nadále spořit, a zároveň mít do budoucna připravený i úvěr k čerpání. To se hodí jak ve chvíli, kdy už se v budoucnu nechcete zatěžovat žádostmi o peníze a chcete je mít připraveny, stejně jako je možné toto využít i v druhé situaci. Není nic neobvyklého, že se třeba náklady na rekonstrukci mohou zvýšit. A tak když přestane stačit naspořená suma, je možné mít díky tomuto úvěru praktickou rezervu, kterou ihned začnete čerpat a práce a celá rekonstrukce se nemusí zastavit.

Jeden z nejnižších úroků na trhu

Pokud se podíváme na klasické stavební spoření, je nutné o něm říci, že díky úrokovým sazbám a státní podpoře stává jednou z nejvýhodnějších možností, jak se dnes dají zhodnotit finanční prostředky. O výhodnosti však nepochybujte ani ve chvíli, kdy se rozhodnete pro úvěr ze stavebního spoření. I o něm lze říci, že se jedná o jeden z nejvýhodnějších produktů na trhu. Tentokrát pochopitelně ze segmentu úvěrových produktů. Úroky se tak pohybují na nižších jednotkách procent, třeba podobně, jako může nabízet hypotéka. Samozřejmě zde, jako všude jinde, nejprve doporučíme porovnat si i jiné nabídky, abyste měli stoprocentní jistotu.

Vysoké částky jsou samozřejmostí

Když se mluví o úvěru ze stavebního spoření, ptá se mnoho lidí i na částky, které jsou dostupné. Zde můžeme říci, že mohou být na podobné úrovni, jako dnes nabídnou spotřebitelské půjčky. Není tedy problém se získáním desetitisíců i statisíců, přičemž v tomto případě nezapomínejme ani na fakt, že úvěr ze stavebního spoření může nabídnout i miliony korun. Co výrazně hraje roli, to je množství peněz, které jsou naspořeny v rámci klasického stavebního spoření. Než začnete pokládat onu jasnou a logickou otázku, odpovíme. Hodnota úvěru může hodnotu naspořených peněz přesahovat, a to celkem výrazným způsobem.

Postupné čerpání, nebo účelovost – dvě hlavní negativa

I když je s daným úvěrem spojena celá řada pozitiv, připomeňme, že se přece jenom mohou objevit i určitá negativa. Nejsou ale nijak výrazně zásadní. Mezi první patří často nutnost postupného čerpání. To znamená, že je nejprve uvolněna část peněz. Ty jsou využity a v souvislosti s tím musí být jasně podle faktur a dalších dokumentů doloženo, za co konkrétně. Teprve poté může být uvolněna další část. A to až do doby, dokud není vyčerpán celý úvěr, pokud ho někdo skutečně celý vyčerpat chce.

Druhé negativum vychází z výše uvedeného. Jedná se o úvěr, který je účelový. A to znamená, že když vám jsou peníze schváleny, tak jednoduše nelze použít je na cokoliv. Vždy je zde nutnost konkrétní účel pochopitelně doložit. S tím také souvisí i různá omezení. A to v tom směru, že úvěr ze stavebného spoření nelze využít na vše, co plánujete. Třeba na nákup nábytku a vybavení může být použita jenom určitá částka, a zbytek musí být investován do práce, materiálu, nebo třeba i koupě celé nemovitosti.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *