Dluhy a exekuce. Jak jen na tom Česká republika?

Vzít si půjčku stále není nic složitého. Zvládne to v podstatě každý, kdo má pravidelný příjem. A ani ten nemusí být u některých poskytovatelů nutnou podmínkou. O mnoho horší je pro řadu lidí své dluhy splácet. Co se děje, pokud to nedělají? Dojde k vymáhání dluhu, na jehož konci může být až exekuce. Ta je cestou, jak se dají vymoci dluhy, které konkrétní osoba téměř nechce splácet. Dnes má exekutor v ruce řadu možností, kam se řadí:

  • Zabavení majetku
  • Obstavení účtu
  • Exekuce na plat

A jak je na tom s exekucemi a s dluhy Česká republika? Musíme jasně říci, že se stále ukazuje, že na tom není zase až tak moc dobře. Podívejme se na několik konkrétních čísel, které nám řeknou více a pomohou nám udělat si o daném stavu přece jenom lepší obrázek.

Contents

Exekuce je stále problém. Kolik jich je?

Poslední čísla už jsou celkem alarmující. Nevěříte? Statistiky vám ukážou, že exekuční řízení je u nás stále větší problém. Pokud bychom vzali v potaz všechny obyvatele České republiky, kteří jsou starší patnácti let, tak každý desátý je ten, který má exekuci. Takto hrozivá situace je. Když toto číslo porovnáme s loňským rokem, tak nám říká, že dochází k jasnému růstu. Meziročně počet lidí v exekuci totiž stoupl o 3,4 procenta, což je rozhodně číslo, které jenom málokoho nechává v klidu.

Dluhy rostou i navzdory současné situaci

Je to poměrně nepochopitelná situace. A to proto, že neřešené dluhy v posledních letech stále rostou, a to i přesto, že celková situace se v České republice poměrně výrazně zlepšuje. Máme na mysli hned několik věcí, kam řadíme:

  • Nízkou nezaměstnanost
  • Vzrůstající průměrný plat
  • Zvyšování finanční gramotnosti

Stále se ale najdou noví lidé, kteří mají své dluhy, neřeší je a nechají vše dojít až do stavu, kterým je právě provedení exekuce. A to i přesto, že i z hlediska půjček už není situace taková, jako dříve. I poskytovatelé mají v tomto směru určitou odpovědnost a určité povinnosti. A přesto se lidé zadlužují, až předlužují.

Jak velké jsou dluhy, na které je uvalena exekuce

Podívejme se společně také na to, kolik konkrétně lidí dluží. I to je totiž celkem zajímavá částka, na kterou je vhodné se zaměřit. Aktuálně je průměrná výše jedné exekuce 65 000 korun českých. Není to zase až tak moc, jelikož v praxi jde o klasickou výši běžné spotřebitelské půjčky. Nejde tedy o neřešitelné dluhy, které by se nedaly pravidelně splácet, třeba po domluvě s věřitelem. Přesto to lidé neudělají a nechají vše zajít až do tohoto konkrétního stavu.

Exekuce má stále více lidí

Exekuce má stále více lidí

Co je u tohoto celkového čísla také zajímavé, to je fakt, že lidé mohou dlužit jak více, tak i méně. Unikátem je v rámci statistik to, že hned polovina aktuálních exekucí je na sumu jenom ve výši do 10 000 korun českých. Tedy ve výši sumy, kterou poskytují hlavně mikropůjčky. Do této kategorie ale mohou spadat i takové dluhy, které přímo nesouvisí s půjčkou, ale které vzniknout třeba vlivem různých nedoplatků na energii, nebo vlivem různých pokut – třeba v rámci jízdy na černo.

Lidé mají exekucí i několik

Statistiky samozřejmě neříkají to, že co jeden člověk, to jenom jedna exekuce. Když mají lidé dluhy, tak je to obvykle spojeno s tím, že daní lidé mají exekucí hned několik. A to je také pravda. Pokud se podíváme na osoby, které mají dokonce tři a více exekucí, tak se konkrétní číslo dotýká hodnoty zhruba 500 000 lidí. To je počet osob, které mají problémy hned u třech exekutorů, nebo mají problémy hned u trojice věřitelů. A to ukazuje na fakt, že by se daný problém měl skutečně začít řešit.

Jít ale můžeme ještě výše. Jsou totiž lidé, kteří mají exekucí nejméně deset. Pro ně už pravděpodobně ztratil smysl, jelikož jenom málokdo z nich má zájem cokoliv řešit a málokdo z nich má nějaké vyhlídky na lepší život. Pokud se i zde podíváme na orientační počet, tak množství takto předlužených lidí přesahuje číslo 150 000. I to je celkem astronomické a pro běžného člověka téměř nepochopitelné.

Stále existuje oddlužení

Nelze říci, že by se v tomto směru nic nedělo. Existuje zde osvěta spojená s finanční gramotností. Stejně tak se mnoho věcí děje v souvislosti s podmínkami půjčování. Zde mají poskytovatelé povinnost prověřit schopnost splácet, jinak může být samotná smlouva jednoduše zneplatněna. Přesto to, jak je vidět, stále tolik nepomáhá.

Česká republika jako stát zadluženým osobám nabízí také možnost takzvaného oddlužení. Tedy pětiletou cestu s možností odpuštění zbývajících dluhů. Na světlo se dere i takzvaná dluhová amnestie, která dokonce odpouští minimální sumu, kterou je nutné splatit. I to by mohla být možnost, jak počet exekucí snížit. Na druhou stranu osobní bankrot je stále cesta spíše pro slušnější dlužníky. Pro ty, kteří mají nějaký příjem nebo nějaký majetek, ze kterého by mohli peníze vrátit. Ti ostatní už tak benevolentními podmínkami schválení přece jenom nepřijdou. Otázkou tedy je, kdo jim dokáže půjčit, jelikož že jde o skutečně nebonitního a problémového klienta je celkem dobře odhadnutelné už při prvotním vyhodnocení. Stejně se tito lidé dokážou zadlužovat i nadále, a to i pomocí dalších pochybných úvěrů od pochybných poskytovatelů ze segmentu lichvářů či různých soukromých subjektů.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *