Trendy ve spoření se mění. Do popředí se dostávají třeba investice do zlata

Je vidět, že cesta k finanční gramotnosti ukazuje první výsledky. Nejenom s ohledem na to, že různé průzkumy týkající se výhodnosti a nevýhodnosti půjčky ukazují, že ji lidé umí posoudit. Stále více je patrné i to, že lidé umí se svými penězi lépe nakládat. Snaží se je zhodnotit. A to i jinak, než v minulosti. Příkladem může být třeba investice do zlata, která je v poslední době celkem populární. Společně se podíváme na několik ukázek toho, jak se aktuální směr spojený se zhodnocováním peněz mění.

Contents

Klasické spoření už není tak vyhledávané

To první, na co se společně zaměříme, je klasické spoření. Pokud se podíváme na průzkumy mezi lidmi, tak musíme říci, že celé dvě třetiny lidí už nejsou s touto cestou zhodnocení peněz nijak výrazně spokojena. Reprezentují ho třeba dvě varianty, a to takové:

  • Spořící účet
  • Termínovaný vklad

Jedinou výjimkou je zatím stavební spoření. To je u lidí stále poměrně oblíbené. Je to dáno nejenom tím, že úroková sazba je u něho stále celkem vysoká. Lákadlem je také státní podpora, která je pravidelně připočítávána na daný účet. Je tedy vidět, že lidé u spoření chtějí hlavně vysoké zhodnocení. A pokud ho nedokáže konkrétní finanční ústav nabídnout, tak hledají jinde. I v segmentu s vyšším rizikem, kam patří již lehce zmíněné investice do zlata. Ty samozřejmě zhodnocení negarantují, což je hlavní rozdíl oproti spořicím produktům.

Jak je to statisticky? Kdo hledá investice do zlata a kdo spoření?

Pojďme se podívat i na statistická čísla. Ty mohou říci konkrétně, jak se lidí aktuálně vyvíjejí a jakým směrem většina z nich aktuálně jde, nebo jakým směrem chtějí jít. V podstatě můžeme říci, že naše daná čísla budou kopírovat naše výše uvedené vyjádření. Jak to tedy je s celkovým rozložením peněz, podle anket mezi lidmi?

  • Spořicí účet
  • Investice do zlata a jiných drahých kovů
  • Stavební spoření

Proč právě investice do zlata získává na oblibě?

Je to celkem prosté. Zlato má hned několik výhod, na které lidé pochopitelně slyší. Pokud jde o jeho cenu, tak je lákadlem to, že investiční zlato spadá do kategorie, kde se nemusí platit DPH. U peněz ještě zůstaneme a podíváme se na vývoj ceny. I to jsou důvody, proč lidé investice do zlata volí. Zlato totiž dlouhodobě roste. Jde sice o růst pozvolný, s řadou pádů, ale pokud na něho pohlížíme jako na skutečně dlouhodobou investici, je celkem dobrou volbou.

Investice do zlata se vyplácí hlavně dlouhodobě

Investice do zlata se vyplácí hlavně dlouhodobě

Dále je nutné uvést, že lidé ho volí i proto, že je takzvaný uchovatel hodnoty. Co to znamená? Ať se v rámci země nebo světadílu stane cokoliv, stále je zde šance, že přijít někam s cihlou zlata znamená možnost získání zboží, nebo zahraniční měny. Zlato čistě teoreticky vykoupí kdekoliv na světě. Dále je plusem i to, že není nutné investovat jenom do zlatých cihel. Jsou i různé zlaté cihly, nebo to jsou také různé zlaté slitky, které jsou určené pro nejmenší investory.

Kdo investuje nejvíce?

Opět trocha čísel. Asi nepřekvapí, že pokud jdou brány v potaz právě investice do zlata, tak je nutné říci, že k ni má větší důvěru spíše mladší generace. Pokud budeme konkrétní, tak jasně dominují lidé do 55 let. Pokud se podíváme i na poměr mužů k ženám, tak v tomto směru jasně dominují právě muži. Toto je ale možné říci i o celé řadě jiných, tedy dalších investic, které v tomto směru existují.

Kolik peněz lidé zhodnocují?

Toto číslo bohužel stále ukazuje, že z hlediska spoření a investic mají lidé stále rezervy. V případě srovnání s předchozími roky ale musíme i nadále říci, že Češi zvyšují dané sumy, které si střádají. A je jedno, zda je to investice do zlata, nebo se jedná o něco jiného. Pokud jde o průměrnou sumu, tak se jedná o 2 000 korun. Konkrétní výše samozřejmě odráží to, kolik financí v domácnosti zbývá a jaký je příjem. Obecnou a celkem logickou informací je zde i to, že více si spoří lidé s vyšším vzděláním. Je to i proto, že právě tato skupina je tou, která také více peněz vydělává.

Rozhodování nestojí jenom na míře zhodnocení

Co se v oblasti spoření dále mění? Určitě i to, podle čeho se lidé rozhodují v tom, kam vloží své peníze. Pokud se podíváme do minulosti, tak se jednalo hlavně o míru zhodnocení. Jednalo se tedy jenom o úrokovou sazbu. U mnohých lidí platilo, že vždy chtěli nejvíce. Nejenom, že řada z nich vlivem toho naletěla podvodníkům. Mnoho z nich o peníze přišlo i z toho důvodu, že si lidé nedokázali uvědomit riziko. Šli tedy do investic s vysokým rizikem, aniž by reálně tušili, že o peníze mohou snadno přijít.

Dnes je tomu jinak. Dnes už si mnoho lidí dokázalo riziko uvědomit a takto přistupují k různým spořicím a investičním produktům. Také je kromě míry zhodnocení zajímají i různé poplatky. Právě ty ovlivňují výslednou výši výnosu. A tak už stále méně investorů zajímá konkrétní procentuelní ukazatel, a více se soustředí na to, kolik bude po roce činit sumu, kterou budou mít na svém spořicím, nebo investorském kontě. Má o dost lepší vypovídající hodnotu, než jenom reklamní lákadlo.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *