Jaké jsou možnosti spoření na našem trhu?

Pokud máme peníze, neměly by nám ležet jenom na našich běžných účtech. Dnes je velmi oblíbenou cestou to, že je budeme zhodnocovat. A k tomu se hodí ideálně možnosti spoření. Jaké aktuálně současný trh nabídne a v čem konkrétně se vlastně budou lišit? Podívejte se spolu s námi na několik možností, jakými lze naše peníze zhodnocovat. Primárně platí, že dané možnosti jsou spojeny s bankovními domy, ale také i s pojišťovnami, které jsou dnes také institucemi, které dokážou naše peníze zajímavě zhodnotit.

Contents

Spořicí účty jasně dominují

U většiny bank nemáme na standardních účtech téměř žádný úrok. A pokud ano, tak je skutečně velmi malý. Je proto lepší využívat varianty, které jsou nazývány jako spořicí účty. O co konkrétně jde? Primárně o alternativu standardních bankovních účtů, u kterých však musíme dodat, že nabídnou mnohem lepší úrokovou sazbu. To znamená, že pokud máme peníze uloženy právě na tomto konkrétním účtu, dostává se nám do rukou možnost peníze jednoduše zhodnocovat.

S danými účty je spojen také fakt, že dané peníze jsou nám stále libovolně k dispozici. Můžeme je kdykoliv a kamkoliv poslat, stejně jako je můžeme třeba také vybrat. To vše je určitě jedno z velkých pozitiv, které v tomto směru hraje hlavní roli. Nejsme tedy termínově nijak omezováni. Peníze tak zhodnocujeme a přitom o nich můžeme říci, že je máme stále k dispozici, a to jak z části, tak samozřejmě i v plné hodnotě. Podobně, jako by byly umístěny na našem běžném bankovním účtu. Na druhou stranu platí, že úrok patří v rámci spořicích produktů mezi nejnižší. Tím je bohužel tato hlavní výhoda vykoupena. Vždy však záleží na tom, jakou banku oslovíme konkrétně, jelikož ne všechny musí být nutně nezajímavé. Zvláště oblíbené jsou dnes banky menší.

Zajímavější může být druhá možnost spoření – termínovaný vklad

O co konkrétně se jedná v tomto případě? O možnost peníze také vložit na specielní účet, kde budou zhodnocovány. Oproti běžnému spořicímu účtu se nám však do rukou dostává několik zajímavých výhod. Jednou z těch hlavních je zcela určitě pozitivum spojené s tím, že získáme mnohem vyšší úrokovou sazbu, která bývá také garantována, a to na určité období, které si zvolíme.

Daná možnost má ale i jedno negativum. Tím je to, že své peníze nesmíme po zvolenou dobu používat. Můžeme je sice v případě nutné potřeby vybrat, ale přijdeme tak o část, nebo o celé zhodnocení, které bylo dovoleno. A jak dlouho vlastně můžeme v rámci daných účtů spořit? Určitě potěší, že varianty jsou dnes doslova libovolné. Mezi časté možnosti patří:

  • Několik týdnů
  • Několik měsíců
  • Jednotky let
  • Desítky let

Využít státní podpory se vyplatí

Výše uvedené možnosti jsou spojeny téměř s každou bankou na našem trhu a jejich zřízení je velmi jednoduché a rychlé. Jsou však i další varianty, které na trhu dominují. Dokonce o nich můžeme říci, že jsou dnes nejvíce doporučovanou možností. O čem mluvíme? O takzvaném stavebním spoření. I když má takovýto název, musíme hned na úvod říci, že vybírané peníze nemusíme nutně používat jenom, v souvislosti s naší nemovitostí. To co máme naspořeno, si můžeme vybrat a utratit za cokoliv. A to bez omezování, stejně jako bez nutnosti dokládat konkrétní účel.

Výhody dané možnosti však nespočívají jenom v tom, na co můžeme konkrétní peníze utratit. Zapomínat nesmíme ani na fakt, že kromě výhodného zhodnocení se nám dostane také státní podpory. Tím naše země jasně motivuje ke spoření. I když v minulosti byly dané částky zajímavější, stále lze získat až 2 000 korun ročně, což je pro mnoho lidí zajímavou zprávou, na kterou by neměli zapomínat. Dobré je také dodat, že na základně konkrétní naspořené částky můžeme mít jistotu také toho, že nám bude schválen také úvěr, který už můžeme použít třeba ke konkrétnímu zvelebování bytu. I to je důvod obliby, kterou tato možnost přináší.

Spořit si lze i na pozdější věk

Je jasné, že s důchody to v naší zemi nebude nijak růžové. I proto je dobré myslet na to, že je třeba postarat se o to, abychom ke konci našeho věku měli dostatek peněz. I k tomu nám může dopomoci jeden z aktuálně zajímavých spořicích produktů. O co jde konkrétně? Jedná se o doplňkové penzijní připojištění. I to si dnes můžeme bez potíží sjednat u mnohých bank, a to jako doplněk ke standardní penzi.

Cílem tohoto spořicího produktu není ani tak rozmnožit naše peníze v současné chvíli, ale spíše si vytvořit tolik potřebnou finanční rezervu, a to skutečně na horší časy. Tedy na takové období, kdy již dosáhneme důchodového věku. Aby nás nejenom banky, ale i stát motivovali, je k dispozici nejenom zajímavé úročení, ale je to primárně i státní podpora. Její maximální výše je 4 560 korun ročně, což je v rámci celkové doby spoření už poměrně zajímavou částkou. To je určitě velké pozitivum, ke kterému však nesmíme zapomenout dodat také jedno negativum. To je spojeno s faktem, že daná peníze nemůžeme plně používat již nyní, ale jsou určeny až na dobu, kdy se budeme blížit právě našemu důchodovému věku.

Zabezpečit lze i svou rodinu

Na závěr jsme si nechali produkt poměrně specifický, jelikož není zase až tak úplně spořicím produktem, ale zařadit ho do tohoto segmentu určitě můžeme. Nejde tedy o klasické spoření, jelikož jde o životní pojištění. Už samotný název jasně ukazuje, že primárním cílem tohoto finančního produktu je poskytnout nám zajímavé možnosti ochrany. A to třeba ve chvíli, kdy se nám stane zranění, nebo či utrpíme úraz s trvalými následky, nebo i takový problém, který bude způsoben se smrtí. V takových případech je tento produkt spojen i s nezbytným pojistným plněním.

Zároveň však dochází i k tomu, že je část peněz, které si platíme, ukládána na spořicí část daného produktu. Zde jsou peníze investovány do různých fondů, které jsou následně spojeny s možností jejich rychlého rozmnožování. Znamená to, že pravidelná měsíční platba jde zčásti právě na naši ochranu a z části právě na samotné spoření. To se může v pozdějším věku hodit nejenom nám, ale pokud se stane také jakékoliv neočekávaná událost, můžeme říci, že je daná suma poskytnuta i naší rodině, díky čemuž jí tak může pomoci překonat ono těžké období, které může souviset také s finanční tísní.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *