Vyplatí se spořit v zahraniční měně?

Každý zodpovědný střadatel hledá způsoby, jak zhodnotit své úspory v čase klesajících úrokových sazeb. Jednou z možností, která se nabízí, je kdysi tolik oblíbený devizový účet. Je dnes výhodný podobně jako v minulosti?

Proč spořit na devizovém účtu

Důvodů, které mohou vést k ukládání úspor v cizí měně, je hned několik. První z nich je pragmatický – máte příjem v cizí měně, a proto je vhodné mít i spořicí účet veden v této měně. Je to nástroj pro efektivní a bezproblémové vytváření rezervy.

Druhý důvod se týká rizik, která s sebou nese kolísající kurz – pokud zvolíte stabilnější měnu než českou korunu, můžete na tom vydělat. Pokud je česká koruna slabá, hodnota vašich úspor v cizí měně sympaticky narůstá, pokud však koruna posílí, hodnota vašich prostředků naopak klesne. V důsledku slabé koruny by tedy mohly úspory na devizových účtech zajímavě růst.

V neposlední řadě vás může ke spoření v zahraniční měně vést lákavá výše úrokových sazeb, které u nás pravděpodobně nedosáhnete. Na spořicích účtech v českých korunách jsou úrokové sazby tak nízko, že své úspory na spořicím účtu téměř nezhodnotíte. Intervence České národní banky podporují spotřebu, nikoli vytváření rezerv, což je špatná zpráva pro každého střádala.

Jak spořit v zahraniční měně?

Nejjednodušší způsob je založit si devizový spořicí účet, tedy využít nabídku současných českých bank, složit počáteční vklad a spořit. Pozor, právě počáteční vklad může řadu drobných střadatelů zaskočit. Samozřejmostí je předem propočítat výhodnost tohoto kroku, jestli se nám spořit v zahraniční měně vyplatí – sledujte nejen úrokovou sazbu, ale také případné poplatky a další náklady, které budete muset od výnosů z úroků odečíst.

Na spořicím účtu je však vhodné mít uloženou jen tu část úspor, kterou potřebujeme mít „rychle po ruce“. Úspory nad tento limit je vhodné převést na devizový terminovaný vklad. V nabídce českých bank se můžete setkat standardně s eury, americkými dolary, v některých případech i librami nebo švýcarskými franky.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *