Důchodové spoření – vyúčtování

důchodci na lavce

Účastníkům tzv. druhého pilíře, správně důchodového spoření, vzniká povinnost odevzdat nejen pojistné přiznání, ale také vyúčtování důchodového spoření. Protože však lidí, kteří do druhého pilíře vstoupili, není mnoho, řada účetních má s vyplněním vyúčtování problémy. Poradíme, jak na to.

Vyúčtování důchodového spoření jako úkol pro zaměstnavatele

Zaměstnavatel má povinnost vyplnit za své zaměstnance, kteří jsou účastníky důchodového spoření, příslušné vyúčtování. Pro více zaměstnanců se používá jeden tiskopis, vyúčtování je souhrnné. Vyúčtování se podává za předchozí zdaňovací nebo pojistné období, tedy kalendářní rok. Do konce března 2014 tedy muselo být odevzdáno vyúčtování důchodového spoření za období 1. 1. 2013–31. 12. 2013. Kromě vyplnění záhlaví v části Oddíl II. zaměstnavatel doplní jména pojistníků (tedy účastníků důchodového spoření, kteří jsou u něj zaměstnáni), dále čísla účastníků (rodná čísla bez lomítka), zálohové období a vypočtenou zálohu. Může se samozřejmě stát, že různí zaměstnanci vstoupili do druhého pilíře v různou dobu, a proto bude u každého z nich zálohové období odlišné. V části Souhrn za plátce pojistného celkem je pak třeba uvést konkrétní rozpis odvedených záloh podle jednotlivých měsíců, a to souhrnně za všechny uvedené účastníky důchodového spoření.

Co bude s druhým pilířem?

Druhému pilíři zdá se odzvonilo, alespoň podle plánů současné vlády. Jedním z jejích programových cílů je právě zrušení druhého pilíře penzijní reformy, a to bez náhrady.

Naspořené peníze z druhého pilíře budou převedeny nebo vyplaceny v hotovosti.

Za tímto účelem vznikla tzv. důchodová komise, jejímž předsedou je Martin Potůček. Hlavním zadáním pro tuto pracovní skupinu, jíž se neúčastní pouze zástupci vlády, ale také opozice, odborů, zaměstnavatelů a dále například sociologové, je navrhnout způsob, jakým způsobem druhý pilíř penzijní reformy zrušit. Podle předloženého návrhu by bylo optimální druhý pilíř zrušit k 1. 1. 2017, přičemž premiér i ministryně práce a sociálních věcí by rádi zrušili důchodové spoření již o rok dříve. Naspořené prostředky by si mohl účastník buď převést do pilíře prvního, třetího, nebo nechat vyplatit v hotovosti.

4.3/5 - (3 votes)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *