Co je to garantované zhodnocení a jak konkrétně může vypadat?

Kdo chce zhodnotit své peníze, může se vydat dvěma cestami. O jaké se jedná? Jde buď o investice, nebo jde o spoření. Když bychom měli jednotlivé segmenty jednoduše popsat, tak jsou obvykle založeny na tom, že v případě investic je výsledek jenom odhadovaný, zatímco u spoření existuje takzvané garantované zhodnocení. Neplatí to vždy, ale jako základní rozdělení toto tvrzení rozhodně dokáže posloužit více než dobře. Proto se ho doporučujeme držet.

Pokud patříte spíše do skupiny konzervativních lidí, kteří nechtějí o své peníze přijít, je pro vás právě garantované zhodnocení mnohem lepší volbou. To proto, že u něho peníze takzvaně neriskujete, jelikož máte jistotu, že určité zhodnocení mít budete. I když ani to není úplně přesné. Proto se podívejme na to, jak může takový typ zhodnocení vypadat, a to v rámci různých spořicích produktů.

Contents

Garantované zhodnocení v přesné výši

Jedná se o nejčastější situaci, která může nastat, pokud mluvíme o tom, že určitý spořicí produkt využívá takzvané garantované zhodnocení. Pokud máme být konkrétnější, tak zde mluvíme o tom, že pokud zvolíte konkrétní produkt, je jasně dána výše úrokové sazby. Ta se uvádí obvykle jako sazba roční a značí, o kolik procent bude vaše vložená částka v rámci konkrétního roku zhodnocena. A čím větší procento to bude, tím pro vás samozřejmě lépe.

Zde má garantované zhodnocení tu výhodu, že máte jistotu, že podle podmínek i smlouvy nelze dosáhnout stavu, kdy by zhodnocení jakkoliv kleslo. Zároveň ale počítejte s tím, že nemůže růst. A jaký je typický příklad takových produktů? Mezi hlavní trojici patří:

Výše zhodnocení udává procentuelní rozsah

Garantované zhodnocení je pro ty, kteří chtějí jistoty

Garantované zhodnocení je pro ty, kteří chtějí jistoty

I toto je možnost, která existuje, pokud se bavíme o požadavku, kterým je garantované zhodnocení. Některé produkty mají jasně stanovený rozsah, ve kterém se bude míra zhodnocení přesně držet. Pokud se podíváme na minimální výši zhodnocení, tak zde máte jistotu, že pod ni celková míra neklesne. Jedná se o garanci, se kterou můžete stoprocentně počítat. Potom je tu ale i nejvyšší míra zhodnocení. Jedná se o nejvyšší procento, které ukazuje, kam může v případě dobrých podmínek na trhu úroková sazba vyrůst. Zde však záleží na celé řadě faktorů a tak není vždy jisté, zda tuto hodnotu bude vaše investice atakovat, nebo nikoliv. Dané spořicí produkty jsou vhodné pro toho, kdo chce mít jistou určitou míru zhodnocení, ale zároveň hledá i cesty, kdy by mohl získat přece jenom něco navíc.

Existuje i možnost nezáporného zhodnocení

I toto je jeden ze směrů, u kterého můžeme použít pojem garantované zhodnocení. Nutno ale říci, že kromě klasických spořicích produktů už lehce sklouzáváme také do segmentu investic. To proto, že zde není pevně dáno, kolik můžete na dané investici vydělat. Roli zde hraje hlavně vývoj trhu. A tak se může lehce stát, že to mohou být třeba i desítky procent. Stejně tak se může lehce stát i to, že mluvíme o hodnotě, kterou jsou desetiny procenta.

A jak zde vypadá ono garantované zhodnocení? Je označováno jako garance nezáporného zhodnocení. Co to znamená? Že nemůžete klesnout do mínusu. Pokud tedy celková investiční strategie nevyjde, máte jako investoři jistotu v tom, že získáte přesně tolik, kolik jste vložili. Máte tedy jistotu, že neskončíte v mínusu. Sice nevyděláte vůbec nic, ale alespoň neproděláte. S jakými produkty může být tato možnost spojena? Když se podíváme na současnost i minulost, patří sem třeba:

  • Doplňkové penzijní spoření
  • Některé podílové fondy
  • Investice do půjček

Když ztráta, tak vždy konkrétní

Nyní už se dostáváme spíše do segmentu klasických investic. Tedy ne úplně klasických, ale těch, kde se může garantované zhodnocení přece jenom objevit. Je ale nutné říci, že se nejedná o nic samozřejmého a není výjimkou, že podobných produktů bude jako šafránu. Jsou charakteristické tím, že na první pohled se jedná o běžné investice, kde záleží na řadě faktorů, podle kterých se následně ovlivní výše toho, kolik peněz můžete získat.

Určitá garance zde ale přece jenom je. U klasických investic není výjimkou, že můžete hodně prodělat. Dokonce nemusí být nic neobvyklého, že ztratíte celou sumu. U těch, které popisujeme, je však garance spojená s tím, že případná ztráta bude jenom do určité výše. To v praxi znamená, že to může být jenom určité procento, nebo určité desítky procent z vašeho vkladu. Výsledkem je, že i když investiční strategie nebude úspěšná, nebude to nutně znamenat, že skončíte na mizině.

Zajímejte se a ptejte se

Když finanční ústavy lákají na spoření a investice, argumentují hlavně tím, jak se dají vaše vložené finanční prostředky zhodnotit. Ne vždy se ale jedná o nabídku, která je garantovaná. A často se nejedná ani o nabídku, která je v dlouhodobém nebo krátkodobém horizontu reálná. Může se jednat o někdy dosažené číslo. Proti je dobré se při výběru raději informovat, jak je to ve skutečnosti. Zajímejte se hlavně o to, co se bude dít, pokud nepůjde vše podle plánu. Tedy o to, zda vám nějaké peníze zbudou, a kolik to bude. Pokud garance neexistuje, a vy jste spíše pasivním investorem, který se rád drží při zemi, nedoporučujeme touto cestou jít. A to ani přes ujištění, že dlouhodobě jsou dané investiční produkty v plusu. Stát se může cokoliv. Dlouho se například mluví o tom, že se blíží finanční krize.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *