Výše státní podpory stavebního spoření

seřazené bankovkyZvažujete, jak dobře zhodnotit své peníze, a jednou z variant je i stavební spoření? Nebo se jen obecně zajímáte o produkty, díky nimž zhodnocujete své peníze za pomoci státní podpory?

Přinášíme přehledný popis změn a pravidel, která se ke stavebnímu spoření vztahují.

Contents

Aktuální výše podpory u nových smluv stavebního spoření

Stavební spoření bylo v devadesátých letech velmi oblíbeným spořicím produktem, protože bylo možné získat podporu až ve výši 4.500,– kč za kalendářní rok, zatímco nově je možné získat formou státní podpory jen 2.000,–. Jak připisování státní podpory funguje a jaké má podmínky?

Státní podpora se připisuje vždy za kalendářní rok, a poskytuje se ve výši 10 % z uložených prostředků, maximálně však 2.000,– Kč.

Výše státní podpory není vázaná na účel, ke kterému prostředky použijete, ale vztahuje se k době spoření – při předčasném vypovězení smlouvy o státní podporu přijdete. Délka spoření podmiňující státní podporu je 6 let.

Další změny ve stavebním spoření

Kvůli změnám prosazeným Nečasovou vládou již není stavební spoření tak výhodné, jako bylo dříve, ale výhodné stále je, pokud víte, jak s ním nakládat. A to nejen kvůli státní podpoře.

Nově jsou připisované úroky daněny, dříve dani nepodléhaly, nyní jsou daněny stejně jako kterékoli jiné úroky. Další novinkou je šestiletá doba, po kterou je nutné spořit.

Jak efektivně spořit na stavebku


Každý finanční produkt funguje podle určitých pravidel a je dobré vědět, jak s ním zacházet, aby pro nás byl co nejvýhodnější. Dvojnásob to platí u stavebního spoření.

1. Uzavřete smlouvu na nízkou cílovou částku

Výše cílové částky totiž určuje poplatek, který platíte za sjednání smlouvy. Optimální je částka mírně přesahující vaši předpokládanou roční úložku po dobu šesti let, s přičtením státní podpory – tedy za předpokladu, že smlouvu zakládáte pouze za účelem spoření.

2. Spořte přesně šest let

Státní podporu dostáváte jen po dobu šesti let, proto nemá smysl spořit déle, výhodnější je smlouvu ukončit a uzavřít novou.

3. Uložte co nejvíc peněz najednou

Úrok se vám připisuje za vložené prostředky, proto je dobré vložit velký obnos a ten nechat zúročit.

4. Hlídejte si, aby vždy do konce roku přišel na účet spořitelny příslušný obnos, a vy jste získali státní podporu.

Připsání státní podpory je podmíněno stavem na účtu k 31. 12.

5. Rok co rok snižujte měsíční úložky

Do naspořené částky se totiž počítá i úrok, který v daném roce získáte, proto pokud zasíláte měsíční platby, můžete je postupně o tento úrok snižovat.

6. Pokud si budete brát úvěr, snažte se vyhnout úvěru překlenovacímu

Překlenovací úvěr je v některých svých parametrech méně výhodný než úvěr řádný, proto se snažte nejprve naspořit, abyste mohli čerpat řádný úvěr.

https://www.youtube.com/watch?v=qcIrSi_RtS0

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *