Jak se dostat z dluhové pasti

Dluhová past není nic příjemného. V poslední době postihuje stále více lidí. A tak je jasné i to, že mnoho z nich hledá možnosti, jak se dostat z dluhové pasti co možná nejlépe a také co možná nejjednodušeji. Jste v situaci, kdy vám už dluhy pomalu ale jistě začínají přerůstat přes hlavu? Pokud ano, tak vám dáme několik tipů, jak se zachovat.

Contents

Jak se dostat z dluhové pasti? Využijte pomoc státu

Ano, je to skutečně i náš stát, který dokáže zadluženým lidem pomáhat. A to už nějakou řádku let. Právě po tu dobu je možné využít takzvané oddlužení neboli osobní bankrot. Jedná se o postup, který je pětiletým období, během kterého se lidé mohou z dluhové pasti skutečně dostat. Na rozdíl od běžného splácené má tato varianta jednu zajímavou výhodu. A to takovou, že nemusí být povinností splatit všechny dluhy. Komu se to během pětiletého období nepodaří, tomu je zbytek jeho dluhů odpuštěn a začíná život s čistým štítem. A jaké jsou podmínky dané ho bankrotu?

  • Nutnost mít nejméně dva věřitele
  • Nutnost být u obou po splatnosti
  • Nutnost mít možnost alespoň část dluhů splatit

Jak je patrné, je oddlužení neboli osobní bankrot skutečně možností, jak se dostat z dluhové pasti. Koho by napadlo, že této výhody může čerpat celý život, tomu musíme sdělit, že oddlužit se může každý občan České republiky výhradně jenom jednou jedinkrát v životě.

Uskromněte se ve svém životě

V dluhové pasti je stále více lidí

V dluhové pasti je stále více lidí

To vás čeká i ve chvíli, kdy se rozhodnete pro oddlužení. Často ho tak lze vynechat – nechat ho na horší časy a uskromnit se klasickou cestou. Máme na mysli snahu spojenou s tím, že co nejvíce snížíte své pravidelné, ale i nárazové výdaje. Čím méně budete utrácet, tím více peněz vám může zbývat a tím snadněji budete moci hradit své závazky. I toto je cesta, jak se dostat z dluhové pasti. Není okamžitá, ale pokud budete mít snahu své problémy řešit, mnohdy vám vyjdou vstříc i věřitelé. I pro ně je lepší splácející klient, než někdo, u koho se mohou spolehnout jenom na exekutora.

Na půjčky zapomeňte

Přemýšlíte nad tím, že možnou cestou, jak se dostat z dluhové pasti, je nová půjčka v insolvenci? To určitě ne. Tuto cestu rozhodně nemůžeme doporučit. A nedoporučují ji ani odborníci. Proto když se dostáváte do dluhových pastí, nikdy si půjčku neberte. To proto, že má více nevýhod, než možných výhod. Které je možné zařadit mezi ty hlavní? Jedná se rozhodně o tyto:

  • Velmi vysoký úrok
  • Nutnost ručení nemovitostí
  • Nevýhodné podmínky půjčky

Myslete na to, že pokud byste byli dobrými a odpovědnými, stejně jako bonitními klienty, nehledali byste nyní pomoc při cestě z dluhové pasti. Když si vezmete nový úvěr, tak sice splatíte všechny stávající závazky, ale budete mít také závazky nové. Často spojené s ručením nemovitosti, a tak když se zde dostanete do problémů, tak můžete poměrně rychle přijít o střechu nad hlavou.

Pokuste se snížit si splátky

Máte potíže s dluhy hlavně z toho důvodu, že vám například vypadl příjem a vy nyní nemáte dostatek peněz na to, abyste mohli posílat celou výši splátky? Toto je jasná ukázka prvního kroku do dluhové pasti. Jak do ní ale nešlápnout? Pokuste se snížit si splátky. Nejprve kontaktujte svého věřitele a řekněte mu, co byste chtěli. Mnohdy vám vyhoví a splátku sníží – je to stejná situace, jako jsme popsali výše. Pro poskytovatele půjčky je vždy lepší klient, který splácí – i když pomaleji, než ten, který svou situaci neřeší.

Potom tu jsou ještě dvě další možnosti, na které je možné se zaměřit, pokud budete vyhledávat možnost snížení splátek. O co se jedná? Jde o postup, kdys svou půjčku nebo půjčky převedete jinam. Pokud se jedná o jeden jediný úvěr, tak vám pomůže takzvané refinancování půjčky. Pokud jich máte více, tak by vám měla pomoci cesta, která je označovaná jako konsolidace půjček. Obě jsou celkem hojně nabízené.

Zvyšte své příjmy

Jako jsme doporučovali snížit své výdaje, tak doporučujeme také zvýšit své příjmy. Máte doma něco, co nutně nepotřebujete? Tak to prodejte a peníze pošlete svým věřitelům – pořád lepší, než když vám to sebere exekutor, který to navíc prodá za menší sumu. Stejně tak využívejte v práci přesčasů, nebo si najděte brigádu. Ano, možná to bude několik měsíců nebo let velmi těžké období, kdy budete mít minimum volného času. Ale je to pořád lepší, než být dokonce života bez peněz, jelikož po vás půjdou věřitelé, nebo exekutoři. Důležité je chtít a potom se cesta z dluhové pasti dokáže najít.

Najděte pomoc

Ale nikdy za ní neplaťte. Jsou dluhové poradny, kde vám pomohou zcela zdarma a jsou takové, kde za to budou chtít peníze. Vy volte možnost číslo jedna. Obvykle je provozují různá občanská sdružení, která mají peníze od dárců, sponzorů, ale i od státu. Tam najdete hned několik různých odborníků, kteří vám řeknou jistě několik rad, které jsme uvedli výše, stejně jako si můžete být jisti, že vám dají i několik nových. Navíc bude osobní kontakt důležitý v tom, že sami uvidíte, že v daném problému nejste sami, nehledě na pozitivum, že vás budou podporovat a po první měsíce vám budou ukazovat, že řešení dluhů má smysl, hlavně s ohledem na vaši budoucnost.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *