Dluhy – jak z nich ven?

Získat peníze formou půjček je dnes tak snadné. Doslova není žádným problémem vzít si i několik úvěrových produktů. V tu chvíli ale máte několik věřitelů a evidují vás registry dlužníků. Pokud vše splácíte tak, jak splácet máte, je to v pořádku. Problémy se ale mohou objevit kdykoliv v budoucnu. Dluhy jednoduše nejsou nic příjemného. Proto poradíme několik cest, jak se z nich můžete dostat. První rada je zaměřena na komunikaci. Pokud cítíte, že se dostáváte do problémů, snažte se oslovit své věřitele a zkusit se dohodnout na možnostech, jako je snížení splátky, její posunutí, nebo odložení. Pokud vám bude vyhověno, rozhodně je to dobrá možnost, jak eliminovat případné budoucí problémy a jak eliminovat i stav, kdy se budete zadlužovat. A když dané možnost nevyjde? Jsou tady i další.

Contents

Ideální je, když dluhy vůbec nevzniknou

Než se podíváme na možné cesty, jak se dostat u dluhů, je dobré začít raději prevencí. Tedy tím, že je vhodné svůj život žít tak, aby dluhy vůbec nevznikly. Máme na mysli bezdůvodné zadlužování, které je dnes doslova trendem – ale tím špatným. Doporučujeme si nebrat zbytečné půjčky a raději si ušetřit. A když už je půjčka nezbytností, měla by splňovat několik hlavních bodů:

  • Měla by být využita opravdu prakticky
  • Měla by mít nízký úrok – ideální jsou nízké úroky u hypoték
  • Splátka by měla odpovídat vašim možnostem

Co když jste na výše zmíněnou radu nedali a už dluhy máte? Nezoufejte. Přinášíme i několik dalších rad, jak se z nich dostat.

Pokuste se o refinancování. To pomůže dluhy vyřešit

Dluhy lze mít i na kreditních kartách

Dluhy lze mít i na kreditních kartách

Jestliže máte půjčku, a ta vám pomalu ale jistě přerůstá přes hlavu, je dobré se zajímat o pojem, který je označovaný jako refinancování. O co konkrétně se jedná? Je to postup, kdy si nebankovní i bankovní půjčky převedete k jinému poskytovateli. Vlivem toho můžete získat hned několik výhod. V první řadě si lze půjčku zvýhodnit a tak výše úrokových sazeb, nebo výše RPSN bude menší. Stejně tak může tato možnost i zkrátit dobu splácení, a hlavně může nabídnout i možnost snížení splátek. Dluhy totiž často vznikají právě proto, že nemáte na uhrazení splátek. Když se sníží, lze tento problém celkem obstojně eliminovat.

Hitem se stává i konsolidace půjček

Další možnost, jak se dají dluhy celkem dobře řešit. Pojem konsolidace půjček je velmi podobný tomu, co jsme zmínili výše. I zde se jedná o postup, kdy dojde k převedení půjčky k jinému poskytovateli. Nikoliv ale jenom jedné půjčky, jelikož při konsolidaci je možné převést půjček hned několik, a ty zároveň spojit do jedné. Výhody to má zcela jasné a jsou spojené s tím, že si lze snížit splátku, zkrátit dobu splácení i snížit úrok. Také dojde k tomu, že se bude platit jenom jedna splátka. Tato cesta je vhodná pro toho, kdo si vytvořil různé dluhy, tedy různé závazky, a už pomalu ztrácí přehled. Výhodou je, že konsolidovat je možné řadu různých věcí, a to:

  • Kontokorenty
  • Kreditní karty
  • Klasické půjčky

Zvyšte svůj příjem a snižte své výdaje

I toto je cesta, jak se dají dluhy efektivně řešit. V praxi nejde o nic jiného, než o rady spojené s tím, aby vám zůstávalo více finančních prostředků. Zvýšit příjem vaší osoby, nebo domácnosti lze několika způsoby. Můžete požádat o zvýšení platu, můžete si zkusit najít jednodušší brigádu na pár hodin, stejně jako je možné třeba i prodat některé nepoužívané věci a získat peníze navíc.

Také se snažte omezit výdaje. Základem je přestat kouřit, pít alkohol a chodit do restaurací. Také se poohlédněte po levnějším dodavateli energií, zkuste si sjednat výhodnější paušál, zrušte satelitní nebo kabelovou televizi, či využijte levnějšího tarifu na internet. Je to sice určité omezení, ale v konečném důsledku může do domácnosti přinést stovky, ale i tisíce korun na úsporách. A pomocí nich lze své dluhy dobře řešit.

Oddlužení jako poslední možný krok

I stát si je vědom toho, že dluhy mnoha lidem přerůstají přes hlavu. I proto nabízí legální a celkem výhodnou cestu, jak se dají dluhy řešit. Nutno ale říci, že oddlužení neboli osobní bankrot doporučujeme volit až spíše jako poslední možnost. Stát ji sice nabídne za celkem výhodných podmínek, ale také je třeba dodat, že oddlužit se lze jenom jednou jedinkrát za život. Pokud vaše dluhy nejsou až tak velké, aby se nedali zvládnout pomocí výše zmíněných možností, tak doporučujeme osobní bankrot zatím vynechat. Nikdy nevíte, co bude za pár let a jak se vám tato možnost může hodit. Ostatně tomu lehce odpovídají i podmínky daného schválení, kde je třeba mít minimálně dva věřitele, stejně jako je třeba být u obou po splatnosti. Na řešení méně závažných dluhů tato varianta není určena.

Pozor na půjčky. Nejsou dobrou volbou

Hlavně v nebankovním segmentu se můžete setkat s širokou nabídkou půjček, které jsou určeny těm, kdo má dluhy. Třeba půjčka v insolvenci. Na ně však pozor. Nikdy není dobrým řešením vytloukat klín klínem a brát si novou půjčku jenom proto, aby byla splacena ta předchozí. Obvykle to znamená, že začnete roztáčet dluhovou spirálu, ze které už nemusí být úniku. Když už, využijte konsolidaci, nebo refinancování. Novou půjčku si neberte. A už vůbec ne takovou, u které by bylo dokonce nutné ručit nemovitostí, což je u některých poskytovatelů požadavek. Taková cesta není a rozhodně nikdy nebude cestou z dluhů, kterou by měl kdokoliv volit.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *