website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Osobní bankrot a rady, jak se mu vyhnout

Když se zmiňuje pojem osobní bankrot, tak může mít hned dvě roviny. Ta první je spojena s tím, že jste zadluženi a tak budete hledat pomoc, označovanou jako oddlužení. Druhá možnost je podobná, jako v případě firem. Tedy že skončíte na nule. V obou případech není osobní bankrot nic příjemného. Podívejte se s námi na několik rad, jak se osobnímu bankrotu vyhnout.

Contents

Mějte dostatek peněz, na které můžete sáhnout

Rezervy. To je to správné slovo. Pokud experti něco jasně a stále doporučují, je to nutnost vytváření rezerv. Pokud je máte, osobní bankrot nemusí vůbec přijít. Rezervy nejsou nic jiného, než finanční prostředky, které je třeba mít po ruce. A to ideálně do několika hodin, nebo alespoň do několika dní. A kde je vhodné peníze mít? Mohou to být:

  • Běžné bankovní účty
  • Spořicí účty
  • Domácí trezor

Je jasné, že z hlediska zhodnocení, a v souvislosti s inflací se nejedná o úplně nejvýhodnější varianty. Zde však převládá ona výhoda toho, že máte peníze k dispozici a při nečekané události je můžete použít.

Osobní bankrot eliminuje i správná tvorba rozpočtu

Pokud jde o peníze, nic by se nemělo dělat takzvaně bezhlavě. Vždy je třeba si vše náležitě promyslet a zvážit všechny klady a samozřejmě také všechny zápory. Tím eliminujete situaci toho, že by snad osobní bankrot mohl nastat. Proč je tvorba rozpočtu tak důležitá? Je to v první řadě proto, že si ujasníte, jak na tom z hlediska financí jste. Zjistíte vlastně tři hlavní věci:

  • Kolik činí měsíční příjem vás, nebo domácnosti
  • Jaké jsou celkové měsíční výdaje
  • Kolik vám zbývá

A právě informace o tom, kolik vám zbude, je ta nejdůležitější. To z důvodu, že podle ní můžete nastavit optimální splátky půjček u nové půjčky, nebo se můžete rozhodnout, jak a kolik budete investovat peníze. Pokud máte rozpočet, budete se svými financemi nakládat odpovědněji a nehrozí, že byste udělali špatný krok. Když víte, kolik vám zbývá, víte i přesně, kolik si můžete dovolit dát pryč.

Naučte se snižovat náklady

Tato věc lehce souvisí se stanovením vašeho rozpočtu. Pokud je osobní bankrot strašákem, je třeba podívat se i na to, jak jste na tom s měsíčními náklady. Nejprve začněme těmi, které lze označit jako pravidelné. O jaké se jedná? Jsou to třeba výdaje za kabelovou televizi, internet, telefon, nebo vodu či elektřinu. Skutečně zde není místo k šetření? Buďte si jisti, že ve většině případů zde není problém ušetřit i desítky procent. Stačí tomu jenom věnovat nějaký čas a vyhledat jiného dodavatele, nebo plně postačí snížit své nároky. Pomoci ale může i nejvýhodnější refinancování půjček.

Osobní bankrot pomohou eliminovat vytvářené rezervy

Osobní bankrot pomohou eliminovat vytvářené rezervy

Potom tu jsou výdaje nepravidelné. Jde třeba o nákup oblečení, návštěva baru, nebo restaurace. Jsou to výdaje, které souvisí s životním stylem. Často ho přitom stačí jenom lehce upravit a rázem máte jistotu, že vám nějaká ta stovka, nebo tisícovka zbude také. Toto je efektivní cesta, jak se vyhnout osobnímu bankrotu, a to už s předstihem.

Zbavte se svých dluhů

Zadluženost se v posledních letech stává doslova trendem. Počet domácností, které mají nějaký ten dluh, stále stoupá. To ale neznamená, že je to správně. Čím více dluhů, tím více může být osobní bankrot reálnější. Jak zajistit, abyste se mu vyhnuli? Snažte se zbavit svých dluhů. Pokud máte nějaké peníze navíc, je vhodné je použít na mimořádné splátky. Nejenom u jednotlivých půjček, ale vhodné je také eliminovat dluhy které mají vaše kreditní karty, nebo vyčerpaný kontokorent. Tím doporučujeme začít, jelikož v úvěrovém segmentu se jedná o nejméně výhodné možnosti půjček. Když se jich zbavíte, bude se vám žít mnohem jednodušeji. Tím si buďte jisti. Samozřejmě doporučujeme si nebrat další karty, které jsou dnes nabízené jako na běžícím pásu.

Pokuste se zvýšit příjem vaší domácnosti

Jak na to? Můžete v první řadě zkusit oslovit svého zaměstnavatele s žádostí o zvýšení platu. Zde ale hraje roli to, jak jste ve firmě dlouho, jaký je váš výkon a vaše pracovní morálka. Pokud to nevyjde, zkuste třeba přesčasy, nebo nějakou brigádu navíc. Zvláště, pokud budete chtít peníze použít na umoření dluhů, je to dobrý krok. Osobní bankrot však pomůže eliminovat i několik dalších věcí, spojené s vyšším příjmem. Zkuste třeba prodat to, co doma už nepotřebujete. Pokud jde o jednorázový a nahodilý prodej, nemusíte se bát nutnosti zdanění, nebo toho, že byste museli mít živnost.

Komunikujte a řešte své problémy

Dostali jste se do špatné finanční situace? Nedělejte mrtvého brouka. Jelikož osobní bankrot je možné vyhlásit jenom jednou za život, je vhodné se mu raději vyhnout. Co k tomu musíte udělat? Ideální je komunikovat. Oslovte své věřitele, online banky, a vyložte jim situaci a požádejte o individuální možnost řešení. Třeba o snížení splátky, nebo o to, že si danou splátku jenom o několik týdnů posunete. Většina vám vyhoví, jelikož je to pro ně pořád lepší, než z vás peníze tahat několik dalších let. Také je částo možné využít třeba konsolidace, nebo refinancování.

Největší chybou je mlčet a dělat, jako by se nic nestalo. Pokud budete hrát takzvaně mrtvého brouka, může to nejenom vést až k osobnímu bankrotu, ale také nezapomeňte na to, že se výše dlužné částky výrazně navýší. A to jak o úroky z prodlení, tak se navýší třeba také o různé poplatky spojené s upomínkami, které vám přijdou.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *