Vybíráme stavební spoření. Jak na to?

Stavební spoření není nutné využít jenom na financování bydlení

Stavební spoření není nutné využít jenom na financování bydlení

Pokud se podíváme na současnou nabídku spořicích produktů na trhu, je více než jasné, že nejvíce dominuje takzvané stavební spoření. To je dlouhodobě volbou, která zaručeně nezklame s ohledem na možnosti, ale i zhodnocení, nebo následné využití peněz. Pokud plánujete založit nové, podívejte se s námi, na co hledět a jak vybrat to pravé.

Contents

Mějte jasno v tom, kolik chcete spořit a jak dlouho

Nejprve je třeba mít jasno v tom, kolik peněz přesně chcete spořit. A to jak s ohledem na to, kolik jich na stavební spoření budete posílat měsíčně, nebo jak vysoká bude celková roční částka, kterou plánujete vložit. Od toho se primárně odvíjí hlavně výše cílové částky, na kterou je smlouva sjednávána. O té je mít jasno ideálně už ve chvíli, kdy smlouvu sjednáváte. A to z toho důvodu, že jakmile této částky dosáhnete, bude přirozeně nutné v případě následujícího spoření smlouvu upravit. A to už pro vás nemusí být tak výhodné, jelikož úrokové sazby na stavebním spoření za poslední roky klesají.

Kromě výše spořených peněz je dobré myslet i na to, jak dlouho budete chtít spořit. I od toho se následně bude odvíjet právě ona cílová částka. Pokud plánujete dávat ročně na stavební spoření zhruba 20 000 Kč, a spořit zhruba 10 let, je více než jasné, že cílová částka by neměla klesnout pod 200 000 Kč. Počítat je třeba totiž i se zhodnocením, stejně jako se státní podporou. Proto je mnohem lepší myslet na budoucnost v tom směru, že zvolíte raději vyšší cílovou částku. Ta by ale neměla být volena neuváženě. A to zase z toho důvodu, že následně byste mohli mít problémy ve chvíli, kdy byste chtěli smlouvu o stavebním spoření klasicky ukončit. Lepší je proto dobře si promyslet, kolik chcete během určitého časového období skutečně naspořit.

Jak velké zhodnocení stavební spoření nabídne?

I na to při výběru myslete. Podíváme-li se konkrétněji, tak je možné peníze zhodnocovat hned dvěma způsoby. Tím prvním způsobem je klasické úročení. Zde nemusíme připomínat, že u každé instituce může být výše úrokové sazby jiná. Proto je dobré vybírat takovou, která vám může v souvislosti s tím nabídnout ty nejlepší možné podmínky. Je jasné, že čím vyšší úrokové zhodnocení je k dispozici, tím samozřejmě lépe.

Dále nesmíme zapomínat ani na to, že stavební spoření nabízí i možnost dalšího zhodnocení, a to díky státní podpoře. I u ní musíme říci, že rok od roku klesá, ale stále se jedná o celkem zajímavou sumu, kterou lze získat v podstatě zdarma. Jelikož je jasně definována a nařízena, dostaneme u každé instituce zcela stejnou výši. Zde tedy není třeba vybírat, komu své peníze svěříme.

Dejte si pozor na poplatky

Zatímco například u půjček jsou poplatky už v podstatě minulostí, u jiných bankovních produktů, jako je stavební spoření, jsou stále něčím, co může být považováno za standard. Pokud stavební spoření vybíráte, potom se zaměřte hlavně na to, aby byla výše poplatků nulová, nebo nejlépe co možná nejnižší. A na co je dobré hledět? Určitě na:

  • Poplatek za uzavření smlouvy
  • Poplatek za připsaný úrok
  • Poplatek za navýšení cílové částky, nebo změnu smlouvy

Různých poplatků ale může být mnohem více. Ve výsledku se tak může stát, že jejich vlivem nebude stavební spoření tak výhodné, jak se na první pohled zdálo. Může třeba zcela zmizet vaše roční úročení, jelikož přesně stejnou částku zaplatíte za určitý úkon.

Jak je to s výpovědní lhůtou?

Proč peníze na stavebním spoření vlastně máte? Je to z toho důvodu, abyste je v budoucnu mohli vy, nebo třeba vaše děti použít. A na co je dobré v daném směru hledět? Rozhodně na to, jak je to s výpovědní lhůtou. Tedy na informace o všem, co s ní přímo souvisí. Zde byste tedy neměli opomenout hlavně:

  • Možnosti výpovědi smlouvy
  • Délky výpovědní lhůty
  • Možnost využití peněz

I zde záleží na tom, jaký konkrétní ústav zvolíte, jelikož u každého mohou být výpovědní lhůty jiné. Na co však nesmíme zapomínat, to je fakt, že využití peněz už omezováno nijak není. Pokud jde o vaše vlastní naspořené finance, platí, že si je můžete využít na cokoliv. Nemusí to být nutně jenom investice spojená s nemovitostí. Peníze je možné utratit i za cokoliv jiného. Samozřejmě bez nutnosti toho, to komukoliv říkat, nebo dokládat. I v tomto je stavební spoření celkem unikátní a také lákavou volbou.

Na co dále je dobré hledět? Je ještě jedna věc, na kterou nesmíme zapomínat a určitě by měla hrát roli ve chvíli, kdy se rozhodneme si stavební spoření sjednat. O co konkrétně se jedná? Jde o možnost vzít si případný úvěr ze stavebního spoření. Jedná se o celkem doporučovaný úvěrový produkt, který má celkem jednoduché podmínky získání, stejně jako může nabídnout také možnost získat výhodný úrok. I na tuto možnost je dobré se ještě před sjednáním zeptat, a to s ohledem na to, jak daný úvěr získat a jaké jsou jeho podmínky. Mnohým lidem, kteří si spoří, se totiž může hodit.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *