website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak funguje kontokorent a jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Pod pojmem kontokorent si lze představit celkem zajímavý typ úvěrového produktu. Pojďme si ho detailně popsat a podívejme se také na to, jaké má výhody, nebo nevýhody. Předně je nutné uvést, že kontokorent je výhradě úvěrem, který je bankovní. To znamená, že je možné získat ho výhradně jenom v bance a nebankovní společnosti ho proto nenabízejí. Jaký je ten hlavní důvod? Je poměrně prostý a dozvíte se ho právě ve chvíli, kdy si budeme kontokorent charakterizovat.

Contents

Co je to kontokorent a jak funguje?

Nejprve se podívejme na základní charakteristiku toho, co to kontokorent vlastně je a také toho, jak konkrétně funguje. Jak již bylo zmíněno, nabízejí ho výhradně jenom banky. A to z toho důvodu, že se jedná o možnost spojenou s bankovním účtem. Pokud účet máte, jistě víte, že se u něho nesmíte dostat do mínusu. Při běžných platbách to dokonce ani nejde.

Kontokorent nabídne podobně jako kreditka zajímavé finanční rezervy

Kontokorent nabídne podobně jako kreditka zajímavé finanční rezervy

Když však máte kontokorent aktivovaný, otevírá se vám právě možnost se do mínusu dostat. a to legálně, bez toho aby došlo k problému, jako je i promlčení dluhu. Tím chceme říci, že vám banka povolí čerpat do mínusu. A to v rámci chváleného limitu. Pokud ho máte aktivní, nemusí být nula na účtu trápit, jelikož lze jít i pod ní. Takto kontokorent funguje, a toto je také důvod, prč ho nenabídnou nebankovní společnosti.

Jak je možné kontokorent získat?

I to je celkem důležitá otázka, která funguje s jeho charakteristikou. Jelikož se nejedná o nic jiného, než o úvěrový produkt, je pochopitelně nutné říci, že zde probíhá klasické ověření, jako u půjček. Podle toho, jakou má daná osoba bonitu jí je kontokorent buď schválený, nebo může dojít dokonce i k tomu, že jí je zamítnutý. Od bonity se také odvíjí výše toho, kolik peněz lze takto získat – tedy jak hluboko pod nulu lze klesnout. Lákadlem je v tomto směru to, že čerpat peníze lze různými způsoby. Je možné:

Samozřejmostí je i celková rozmanitost částek, které lze získat. V některých případech je možné získat desetitisíce, ale jsou i takové banky, které mohou nabídnout kontokorent ve stotisících. Co rozhoduje, to již bylo zmíněno. Je to právě konkrétní bonita daného žadatele.

Jaké má kontokorent výhody?

Podívejme se také na další věci, které souvisí s tím, jaká u tohoto typu úvěrového produktu existují hlavní pozitiva. Souvisí rozhodně s jeho samotnou charakteristikou. Zde je třeba říci, že se kontokorent hodí primárně jako úvěr, který poslouží jaké finanční rezerva. Pokud je na bankovní m účtu dostatek finančních prostředků, tak to pochopitelně znamená, že nemusí být využitý. Když ale nastane situace, kdy peníze docházejí a je nutné jít právě do mínusu, tak je to bez jakýchkoliv problémů umožněno. A jelikož daná výše už je předschválena, stačí jenom čerpat, bez jakýchkoliv konkrétních požadavků, nebo bez jakéhokoliv konkrétního schvalování.

Druhým pozitivem je rozhodně situace, která je spojena s úrokovou sazbou. Jedná se o půjčku a tak je třeba počítat s tím, že se úrokům nevyhnete. Plusem ale je, že nejsou spojeny s celou úrokovou sazbou. Jsou spojeny jenom s tou částkou, kterou vyčerpáte. Až z ní se úroková sazba počítá. Když tedy kontokorent nevyužíváte a když tedy v mínusu ani nejste, tak se nemáte čeho obávat, jelikož na úrocích nezaplatíte ani korunu.

Jaká jsou negativa?

Když se na kontokorent podíváme objektivně, je třeba říci, že negativa s ním rozhodně spojená jsou.  První řadě se může jednat o různé podmínky, které se ho týkají. Ty je dobré prostudovat ještě před tím, než na nabídku konkrétní banky kývnete. A to jednoduše z toho důvodu, že nebudete negativně překvapeni, nebo nespadnete do dluhové pasti. O jaké podmínky se dnes může jednat? Mezi standard mezi bankami patří:

  • Nutnost minimálních splátek
  • Platba pravidelného obnovovacího poplatku
  • Vyrovnání na nulu v rámci určitého období

Tím ale náš výčet negativ ještě nekončí, jelikož je tu ještě jedno. I když pozitivem bylo, že úroková sazba se týká jenom vyčerpané částky, nelze zapomínat také na jedno negativum, které je spojeno s tím, že výše úroku je celkem vysoká. Když kontokorent porovnáme s ostatními úvěrovými produkty na trhu, tak musíme říci, že jeho úrokové sazby patří k těm nejvyšším. A to podobně jako třeba u kreditních karet, které mají téměř stejný účel. Ty však nabízejí alespoň bezúročná období, což u klasických kontokorentů rozhodně není zvykem.

U většiny bank na našem trhu

Podívejme se i na to, kde je možné si kontokorent sjednat. Jak bylo zmíněno, je to bankovní úvěr. Hlavní podmínkou je pochopitelně i vlastnictví bankovního konta. A u jaké banky je kontokorent možné mít? Dá se říci, že je to většina komerčních bank na našem trhu. U některých dokonce platí, že nemají běžné úvěry a půjčku řeší právě kontokorentem. Jedním z ideálních příkladů je poměrně známá Fio banka.

Pokud jde o podmínky získání, také se to může celkem výrazně lišit. Některé postupují běžně, jako je tomu u klasických půjček. Tím máme na mysli to, že je třeba doložit příjem. U některých bank plně stačí, pokud jsou na počtu odpovídající obraty a poté možnost kontokorentu sami nabídnou. Potom tu jsou i takové, které ho nabídnou i při zřizování bankovního konta. Nutno ale říci, že v tomto případě se jedná o kontokorent spíše v menší výši, v jednotkách tisíc.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *