Jak dlouho trvají převody peněz mezi bankami?

Bez banky se dnes téměř neobejdeme. Je to hlavně proto, že nám bank dokážou mnoho věcí usnadnit. Mluvíme zde samozřejmě o situaci, kdy jsou realizovány převody peněz mezi bankami. Není tak nutné držet hotovost a k placení ji využívat, protože místo toho stačí zadat platební příkaz a je hotovo. Takto není problém platit třeba:

  • Telefon, internet a televizi
  • Platby za energie a vodu
  • Nájem a poplatky spojené s bydlením

Pokud platíte bezhotovostní formou, neměli byste zapomínat na takzvaný termín splatnosti. Jedná se o den, do kterého musí být platba i příjemce. A zde nehraj roli jenom vaše zapomnětlivost, ale i to, jak dlouho trvají převody peněz mezi bankami. Pojďme s v tom udělat jasno.

Contents

Ideální je stejná banka

Převody peněz mezi bankami jsou realizovány v pracovní dny

Převody peněz mezi bankami jsou realizovány v pracovní dny

Nejlepší řešení, jak mít jistotu, že platba přijde opravdu rychle, je realizovat převod v rámci stejné banky. To znamená, že převod jako takový nemusí být realizován přes centrální systém, jelikož si samotnou platbu bude zpracovávat samotná banka. Včetně online banky. To znamená, že peníze z jednoho bankovního účtu přesune na účet druhý, který je také u ní. Tento postup je realizován zcela automaticky a pochopitelně také velmi jednoduše. Takové převody peněz mezi bankami jsou proto nejrychlejší. Bavíme se zde o době, která je v řádech vteřin. Pokud příjemce peněz nabízí výběr z několika bank, rozhodně doporučíme posílat peníze na tu, kterou máte vy. Finance ta lze odeslat třeba i v posledních minutách dne splatnosti a stále budete mít jistotu, že přijdou v termínu, ve kterém mají přijít.

Převody peněz mezi bankami probíhají jenom ve všední dny

Co je v souvislosti s rychlostí převodu také dobré vědět? Je to informace spojená s tím, kdy jsou oficiálně realizovány. Převody peněz mezi bankami, i když peníze pošlete skrz internetové bankovnictví,  jsou totiž prováděny výhradně jenom ve všední dny. To je dobré mít na paměti a je dobré s touto informací počítat. To proto, že pokud je následující den víkend, nebo j následující den svátek, tak dojde k tomu, že se samotný bankovní převod prodlouží.

Termín, který musí banky dodržovat, je pevně daný. Pokud se jedná o převody peněz mezi bankami, a to různými, tak musí peníze přijít do 24 hodin. Zde však hraje roli právě onen všední den. Když tedy odešlete peníze v pondělí, tak je povinností, aby se v úterý v druhé bance objevily. Co když jsou ale odeslány v pátek? Tak se připíší až v pondělí. Stejné je to ve chvíli, kdy je následujícím dnem svátek. To se nepřipíší během něho, ale až nejbližší pracovní den.

Roli hraje den i čas odeslání

Pozor na to, kdy peníze odesíláte. I toto hraje velkou roli. Proč? Jelikož banky jsou instituce, které mají jasně danou pracovní dobu. A mimo ní zkrátka a jednoduše nepracují. To v praxi znamená, že když peníze pošlete mimo pracovní dobu, je váš převod zaregistrován až v nejbližší chvíli, kdy se banka takzvaně otevře. Máme na mysli převody realizované:

  • O víkendech, nebo ve svátcích
  • Pozdě večer
  • Brzy ráno

Pozitivem je, že toto platí jenom o převodech v rámci různých bank. Pokud realizujte platbu u stejné banky, tak čas, ani konkrétní den naštěstí nehraje roli. Automatické systémy platbu zpracují kdykoliv, a kdykoliv ji také převedou na ten správný účet.

Vyplatí se zvolit si správnou banku

V návaznosti na výše uvedené platí i fakt, že je rozdíl i mezi konkrétními bankami, u kterých máte bankovní účty. I to převody peněz mezi bankami zajímavým způsobem ovlivní. Co máme na mysli? Jsou takové, které při převodech plně využívají zákona a tak dodržují onen 24 hodinový limit. Potom tu jsou takové, které se naopak snaží vycházet klientům vstříc a zajistit, aby byla platba na účtu příjemce co možná nejdříve.

Jedním z příkladů, který musíme zmínit, je rozhodně FIO banka. Ta v posledních týdnech přišla se zajímavou novinkou, která její klienty výrazně potěší. O čem je řeč? Souvisí to s časem odeslání peněz. Pokud je platba odeslaná ve všední den, a to do 12:00, znamená to pro klienty jednu jasnou pozitivní věc. A to takovou, že peníze budou na účtu příjemce ještě ten den. Znamená to tedy, ž banka je skutečně uvolní a pošle ještě v den zadání příkazu. Nepůjde sice ještě o tak rychlý převod, jako je tomu v rámci stejné banky, ale i tak je to rozhodě zajímavý postup a krok správným směrem.

Je možné si připlatit

Podívejme se na možnost poslední, kterou banky nabízejí. Jedná se o možnost dobrovolnou, kterou však klienti mohou využít, pokud na peníze skutečně spěchají. Máme na mysli možnost připlatit s a zajistit si, že peníze budou odeslány dříve. Jedná se o možnost označovanou jako zrychlená, nebo také jako prioritní platba. Když máme být konkrétní, nabízí tuto variantu většina bank. Ceny se však mohou celkem výrazným způsobem lišit. U některých bankovních ústavů jsou ceny v řádech několika desítek korun, u jiných to mohou být i stokoruny. Proto se daná platba a příliš nevyplatí. Na druhou stranu, když je nutné peníze odeslat rychle a vyhnout se tak i několikanásobně větším pokutám, je přece jenom lepší raději obětovat peníze a poslat platbu takto. A pro příště je lepší myslet na termín s předstihem, nebo využít banku, která peníze převede rychle i bez toho, že by byl účtován poplatek.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *