Sloučit můžete půjčky celé rodiny nejen ty své

Sloučit více svých půjček do jedné není žádná novinka. U nás to funguje již několik let a Češi této služby hojně využívají. Co však netuší, že je možné konsolidovat i jiné typy závazků, nejen spotřebitelské úvěry. Poměrně nedávno přišli finanční společnosti s možností sjednotit do jedné půjčky i závazky partnerů nebo celé rodiny. Jak tato novinka funguje a je výhodná?

Konsolidovat lze téměř vše

Konsolidace půjček u nás funguje již několik let. Co se zatím nevžilo pod kůži spotřebitelům je možnost kromě konsolidace klasických spotřebitelských úvěru i kreditní karty nebo kontokorenty. Mnohdy si tak dlužníci ani neuvědomují, že mají dluhy, které mohou konsolidovat. Tento fakt prokazuje i průzkum nebankovních společností, který zjistil, že šest z deseti Čechů tvrdí, že nemá půjčky a úvěry, které mohou sjednotit. Opak byl pravdou.

Natrefit na osobu, která ještě nemá konsolidaci půjčky je nyní poměrně obtížné. Také spoustu osob má pouze jednu půjčku. Co je však častým jevem, je několik půjček v rámci jedné rodiny.

Rizikovou půjčku má každý třetí Čech

Že konsolidace zažijí velký rozmach je nyní jasné ze statistik. V současné době Češi v průměru dluží 45 tisíc korun a rizikovou půjčku má každý třetí člověk. Mezi rizikové půjčky se počítají osoby, které mají v jednu chvíli více půjček a neschopnost splácet řeší další půjčkou nebo si na spotřebu či zábavu v minulosti půjčili více jak čtyřikrát. Právě pro takové osoby a domácnosti je možnost konsolidace půjčky skvělým řešením, jak se vyhnout v budoucnu dluhové pasti.

Zájem je pozvolný

Nejnovějším trendem je pak možnost sjednocení závazků celé rodiny do jedné výhodnější půjčky. Podle nejnovějších průzkumů využívá této možnosti pouze dvě pětiny Čechů. Je to dáno tím, že tento pozvolna stoupající trend není zatím tak výrazný. Spousty domácností se setkalo již s nabídkou sjednocení půjček v rámci rodiny, ale minimu z nich přišla nabídka atraktivní.

Novinka však není příliš nová. Některé společnosti nabízí konsolidaci rodinných dluhů minimálně dva roky. Celá řada lidi však o této možnosti nikdy neslyšela a dozvěděla se o ni až z průzkumu. Někteří se staví k celé záležitosti skepticky a nevěří, že rodinná konsolidace je skutečně výhodná.

Většina Čechů však chce ušetřit a hledá možnosti jak na to. Zájem o konsolidaci půjček nadále stoupá a to potvrzují i speciální webové srovnávače, které nabízí klientům přehled nabídek více finančních institucí.

Optimalizujte výdaje domácnosti

Za poslední rok zájem o možnost konsolidace půjček roste. Nejčastěji se řeší úspory v rámci půjček v nejrůznějších životních situací. Meziročně se zvýšil zájem o konsolidace téměř trojnásobně. Mezi nejčastěji konsolidované úvěry patří kreditní karty, kontokorenty a klasické spotřebitelské úvěry.

Hlavní výhodou konsolidace půjček je měsíční snížení splátek za účelem optimalizace výdajů v domácím rozpočtu. Nově konsolidovaný úvěr by měl do domácnosti přinést výhodnější úrokovou sazbu a nižší splátku. To je jeden z hlavních důvodů, proč je o něj žádání.

Při konsolidaci častokrát dochází i k prodloužení splatnosti úvěru a nová měsíční splátka je výrazně nižší, než u předchozího úvěru. Delší splatnost má však za následek větší částku zaplacenou na úrocích. V takovém případě se doporučuje vytvářet rezervy a úspěšnou konsolidaci doplnit spořením, které v budoucnu umožní úvěr splatit dříve a ušetřit tak na zaplacených úrocích.

Rezerva také zabraňuje tvorbě dalších úvěru a to v momentě, kdy se pokazí lednice nebo jiný spotřebič v domácnosti a rodina si na něj nemusí půjčovat. Ušetří si tak další problémy ohledně schválení nového úvěru a zatížení rodinného rozpočtu.

Důležité je plnit závazky

Není nic důležitějšího, než držet své slovo a plnit závazky. Podmínkou pro konsolidaci je bezproblémové splácení dluhů. V některých případech dokonce nemusíte ani dokládat příjmy, protože banka se spokojí s dostatečnou platební morálkou. Je však dobré nespoléhat se na tento bonus a být připraven na to, že bude nutné doložit příjem. Dalším důležitým bodem konsolidovaného úvěru je fakt, že banka požaduje vstup do konsolidovaného úvěru od obou manželů.

Při nízkých úvěrech je možné závazky konsolidovat za pomoci spotřebitelského úvěru. Ten nevyžaduje zajištění nemovitostí ani ničím jiným, ale má zpravidla omezenou splatnost na určitý počet let, většinou na osm let.

V tomto případě se nemusí dostavit kýžený efekt konsolidace a úspora nemusí být tak velká, jak by se dalo čekat. Situaci je možné vyřešit tím, že v případě vlastnění nemovitosti na bydlení, je možné využít americkou hypotéku. Takový úvěr má nízkou úrokovou sazbu a dlouhou dobu splatnosti (20-25 let). Díky tomu může měsíční splátka spojená s úvěry klesnou i několikanásobně.

Problém může však nastat v momentě, kdy je nemovitost zastavena k nějaké hypotéce. To zkomplikuje celou situaci. V případě neschopnosti splácení pak může dlužník přijít o nemovitost a obavy jsou v tomto případě oprávněné. Nicméně exekuce na nemovitost hrozí i v případě, kdy není řádně splácen běžný spotřebitelský úvěr.

V případě, že tedy řešíte konsolidaci je dobré se na ni dívat s odstupem. Konsolidace by měla přinášet jen samé výhody a nulová negativa. Díky ní si totiž snížíte měsíční splátky a zároveň vám pomůže vytvořit dostatečnou finanční rezervu, s kterou můžete pokrýt případné finanční nesnáze v dalších měsících.

Konsolidace je skvělým nástrojem a výborně poslouží tam, kde je vůle zlepšit svoji finanční situaci, vytvářet finanční rezervu a splatit co nejrychleji nevýhodně úvěry.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *