Dobrý finanční poradce. Jak ho poznat?
Finanční situace každého z nás je velmi citlivá oblast a řada lidí váhá, pokud uvažuje o využití služeb finančního poradce. Kterého finančního poradce vybrat, jaké služby má poskytovat a jak vůbec poznat, že pracuje opravdu kvalitně?
Contents
Je nezávislý, nabízí dostatečně širokou škálu produktů?
Finanční poradce je živ z prodeje finančních produktů a poskytování finančních služeb, rozdíly mezi jednotlivými poradci jsou však v tom, jakou škálu finančních společností na trhu zastupují. Pojišťovací poradci nabízejí zpravidla jen produkty své pojišťovny, finanční poradci mohou mít zaměření mnohem širší. Pokud poradce zastupuje jen jednu společnost, vyberte si raději jiného, bude značně omezen svou nabídkou a na trhu byste mohli získat lepší produkty (nebo lepší podmínky).
Jaké jsou jeho zkušenosti?
Samozřejmě optimální je zvolit si poradce na základě referencí od lidí, kterým věříte. Pokud tuto možnost nemáte, zajímejte se o jeho vzdělání a praxi v oboru a samozřejmě reference (které můžete ověřit).
První schůzka je oťukávací
První schůzka s poradcem je informativní. Pokud poradci otevřete karty a popíšete (nebo smlouvami doložíte) produkty, které již máte, kvalitní poradce vám nenavrhne jejich parametrické změny hned. Je třeba provést analýzu a až na jejím základě navrhovat změny. Poradce musí zmapovat a pochopit vaši situaci, vaše cíle a potřeby, a teprve pak navrhuje změny. Navíc práce finančního poradce je kontinuální – s každou změnou vaší životní situace byste měli změnit své finanční portfolio nebo jeho nastavení. Pokud se o vás a vaši finanční situaci bude zajímat pravidelně, je velice pravděpodobné, že to bude dobrý finanční poradce.
Nastavování životního pojištění jako způsob spoření
Oblast, ve které lze snadno odfiltrovat kvalitní poradce od nekvalitních, je způsob, jakým vám navrhují spořit. Pokud vám nabídnou jen životní pojištění, a nikoli přímé investice, svědčí to o jejich nekompetentnosti, a také malém záběru.
Pojištění rizik
U každé pojistné smlouvy jde o vybalancování rizik, výše plnění a pojistného. Neexistuje univerzální návod, a proto by vám měl každý poradce individuálně nastavovat rizika podle vašich potřeb, které zjistí jen řízeným rozhovorem s vámi.
Stavební spoření a vysoké cílové částky
V naprosté většině případů není výhodné nastavovat u stavebního spoření vysoké cílové částky, pokud vám tento krok poradce doporučí, ptejte se podrobně na důvody.
Otevřené podílové fondy
Pokud vám poradce doporučí otevřené podílové fondy s dlouhodobým finančním horizontem, zbystřete. Mnohem výhodnější jsou horizonty střednědobé (10leté), a to i v případě, že chcete spořit desítky let dopředu.