Spoření na zahraničním účtu

Zoufale hledáte možnosti, jak ochránit vaše úspory před inflací? Jedním z řešení může být spoření na zahraničním účtu – vaše peníze nebudou závislé na úrokových sazbách českých bank ani kurzu koruny. Jak na to?

Před tím, než účet založíme

Pokud jste rozhodnuti pro analýzu trhu, měli byste sledovat následující kritéria:

  • výši úrokových sazeb,
  • zdanění připsaných úroků,
  • způsob založení bankovního účtu.

Kdy se spořicí účet v zahraničí rozhodně vyplatí? V případě, že dostáváte výplatu v zahraniční měně, spořicí účet v této měně vám umožní efektivně a bez komplikací budovat rezervu, kterou by si měl vytvářet každý zodpovědný střadatel. Nejjednodušší způsob, jak si založit spořicí účet v cizí měně, je využít služeb českých bank. Některé z nich devizové účty nabízejí – standardně se jedná o devizové účty v eurech nebo amerických dolarech. Výše úrokových sazeb není nikterak závratná, a proto obecně střadatele nepotěší. Potěší však ty, kdo si chtějí vzít úvěr. Můžete však nalézt země, které mají stabilní měnu a relativně zajímavé úroky.

Založení účtu není jen tak

Abyste si mohli v zahraničí založit účet, musíte splnit podmínky dané banky. Tyto podmínky neplatí univerzálně, jsou vždy obchodním rozhodnutím každé banky. Diskriminace se nepřipouští, ale možnost specifických podmínek ano. Některé banky vyžadují korespondenční adresu v dané zemi, jiné vám otevřou účet jen v případě, že je ve vaší zemi pobočka téže banky. Kombinací podmínek je celá řada, a proto úroková sazba není rozhodujícím kritériem – může se stát, že cesta k založení účtu bude natolik spletitá, že ji vzdáte. Dalším důležitým aspektem, který se týká spořicích a termínovaných vkladů, je povinný minimální vklad. V některých zemích se nejedná o vůbec zanedbatelnou částku, a je tedy na vašem zvážení, zda patříte ke spíše větším střadatelům, abyste tuto sumu bez problémů složili.

Jak je to s daněmi?

Velice důležitá otázka se týká výše daně z připsaných úroků a způsobu, jakým se tato daň odvádí. V některých zemích je totiž daň vyšší než u nás, a proto nemusí být ani vyšší úroková sazba důvodem, proč spořit v zahraničí. Co se způsobu zdanění týče, jsou v zásadě dvě možnosti. Buď banka zdaní připsané úroky sama, nebo pošle hlášení do České republiky a vaší povinností je úroky zdanit. Existují země, které sice nepatří mezi daňové ráje, ale ctí velmi silně bankovní tajemství. Údaje o majitelích svých účtů, ani o úrocích nechtějí poskytovat třetím stranám, a poskytují tak majitelům účtu zajímavou ochranu. I tato výhoda může být pro leckteré střadatele podstatná.

3/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *