Nejvýhodnější spoření pro děti – možnosti a jaké zvolit?

Různé bankovní a jiné produkty nemusí být spojenu nutně jenom se světem dospělých. Dnes totiž mohou být k dispozici i dětem. Je sice stále pravdou, že si je nemohou založit sami, ale můžeme jim je založit jako rodiče. A to na jejich jméno. To nemusí souviset jenom s běžnými účty, které mohou menší potomky naučit hospodařit, stejně jako je mohou naučit i to, aby dokázaly své peníze lépe používat. My se aktuálně zaměříme na možnosti, které v tomto směru nabídne spoření pro děti. To je dnes cestou, jak můžeme našeho potomka poměrně dobře finančně zabezpečit, a to od chvíle, co se narodí.

Contents

Základní spoření pro děti? Rozhodně spořicí účet

Začneme tím, co bychom mohli označit jako skutečný základ, který je se spořícími produkty spjatý. Není to nic jiného, než spořicí účet. Jeho výhody jsou v tomto směru více než zřejmé. Je totiž spojený primárně s tím, že nám dokáže nabídnout garanci zhodnocení vkladu, ale i určité pojištění našich vkladů. Tedy nikoliv našich. Jde o spoření pro děti a tak se jedná o peníze našich potomků. Aktuálně nabízejí banky několik výhod, které jsou spjaty třeba s lepšími úrokovými sazbami.

I když je tato varianta poměrně zajímavou, a může být spojena také s možností toho, že našeho potomka naučíme hospodařit s penězi, je negativem poměrně menší úrok. Ten se pohybuje v řádech nejmenších jednotek procent, díky čemuž musíme říci, že zkrátka nezhodnotíme peníze tolik, jak možná doufáme.

Ideální start do života? Stavební spoření

Druhá možnost, která se ve spojení s bankovními účty, nabízí, nese název stavební spoření. To můžeme uzavřít sami pro sebe, stejně jako není možné uzavřít ho i pro naše dítě a tím vznikne zajímavé a dnes velmi oblíbené spoření pro děti. V rámci daného produktu je v podstatě jedno, kdo posílá peníze. Důležité je to, že si je může vybrat výhradně jenom osoba, na kterou je psána smlouva. Je to tedy výhradně jenom náš samotný potomek. V tomto případě navíc platí, že peníze nemusí využívat nutně jenom v rámci stavby či rekonstrukce, ale že je lze využít na cokoliv. Navíc jsou s touto možností spjaty také tři hlavní výhody, a to konkrétně:

  • Možnost získat zajímavé úrokové zhodnocení
  • Možnost dosáhnout na státní podporu
  • Možnost získat výhodnější úvěrové produkty

Zapomínat logicky nesmíme ani na to, že v průběhu naší smlouvy lze například zvyšovat cílovou částku, nebo smlouvu jiným způsobem upravovat, a to právě s ohledem na naše konkrétní potřeby. Ideální, jak si spoření pro děti v průběhu let upravovat na míru. A to proto, že může vydržet i do dospělého života.

spoření dětí

Spoření pro děti pomůže zajistit i vašeho potomka

Hitem jsou i podílové fondy

Ne vždy to může být nutně jenom klasika, kterou jsme zmínili výše. Mezi možné spoření pro děti dnes patří také takzvané podílové fondy. Zde už se jedná o určitou možnost investic, díky čemuž sice můžeme mít obavu z o něco vyššího rizika, ale zároveň máme také jistoty spojené s tím, že si můžeme být jisti i vyšším zhodnocením. Pokud se podíváme třeba na jedny z nejkonzervativnějších fondů, potom se zde výnosy pohubují na několikanásobně vyšších hodnotách, než u spořicích účtů. S tím je třeba kalkulovat třeba také proto, že každoročně stoupá míra inflace. Výše zmíněné spořicí účty tak na ni nemusí ani vydělat. Podílové fondy, jako možnost spoření pro děti však tento problém nemají. I zde je možné zvolit si různé strategie. Mezi ty nejlepší jistě patří ty dlouhodobé, které mohou trvat třeba i několik desítek let. Ideální, když začneme v útlém věku dítěte, díky čemuž budeme mít jistotu, že až bude dospělý, bude moci si peníze se zajímavým úročením vzít.
V rámci fondů můžeme také říci, že v dnešní době na trhu najdeme celou řadu možností, kterými se konkrétně můžeme vydat. Mohou to být třeba fondy akciové, stejně jako to mohou být také fondy smíšené.
Záleží zkrátka na nás jako na rodičích, jaké konkrétní spoření pro děti se nakonec rozhodneme zřídit.

Spoření dětem na penzi? Proč ne!

Poměrně zajímavou možností je zde také ta varianta, která je spojena s takzvaným penzijním spořením. Ano, to je primárně určeno osobám v pokročilejším věku, ale na druhou stranu musíme říci, že je zde možnost pohlížet na něho i jako na spoření pro děti. A to z toho důvodu, že ho můžeme sjednat i nezletilým osobám. Zde jde spíše o tom, že našemu potomkovi nedáme peníze do startu, ale spíše mu připravíme základ na budoucí život. I když ani to nemusí být úplně pravda. Pokud se rozhodneme jít touto cestou, která sice není až tak úplně obvyklá, lze využít výběru až třetiny naspořených peněz, a to po dovršení osmnácti let věku. Nejenom, že tak vytvoříme našemu dítěti zajímavý naspořený základ, ale část peněz může využít už při startu do svého života. Tato možnost je navíc spojena také s několika výhodami, jako je:

  • Využití státního příspěvku a daňových úlev
  • Možnost budoucího příspěvku od zaměstnavatele
  • Možnost budoucího výběru všech naspořených peněz

Hledáte spíše něco fyzického?

Zde už se nejedná přímo o spoření pro děti, ale spíše o možnosti investic. A to mnohdy do něčeho hmatatelného. Řada rodičů se tak může chtít vydávat cestou, kterou je například koupě zlata, koupě stříbra, stejně jako třeba také koupě diamantů. I to jsou dnes možnosti, do kterých lze investovat a pomocí kterých usnadnit dítěti vstup do života. Zde však nejde o žádné garantované spoření pro děti, jelikož pouze spekulujeme to, že cena se bude postupem času vyvíjet směrem nahoru. Svému dítěti navíc v budoucnu nedáte peníze, ale pouze onen hmatatelný kus třeba drahého kovu, který následně budeš muset zpeněžit. Navíc tato cesta je tou nejvíce rizikovou.

Jaké spoření je nejlepší?

Výše jsme si shrnuli všechny zajímavé možnosti s ohledem na to, co nabídnou. Z nich je jasně patrné, že spoření pro děti dnes může nabídnout mnoho variant. Pokud vám ani tak nejde o vysoké zhodnocení, ale chcete dávat vašemu dítěti peníze stranou, je spořicí účet určitě dobrou volbou. A to už proto, že peníze jsou k dispozici kdykoliv a okamžitě.

Pokud mu chcete usnadnit krok se snahou postavit se na vlastní nohy, je dobré mu zřídit stavební spoření.

Ostatní možnosti sice mohou být zajímavé, ale spíše jsou spojeny s přemlouváním různých bankovních pracovníků, než s tím, že by z nich vaše dítě mohlo čerpat určité výhody, spojené třeba s garantovaným a přitom velmi vysokým zhodnocením. V takovém případě může platit, že lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

4/5 - (5 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *