Bitcoiny a vše, co o nich potřebujete vědět

Pokud v posledních měsících něco doslova hýbe světem, jsou to zcela jistě Bitcoiny. Jistě jste i vy tento pojem již slyšeli a možná máte několik základních informací. Pojďme si je společně rozšířit, ať víte mnohem lépe, o čem konkrétně je řeč a jak můžete Bitcoiny a současnou lnu využít ve svůj prospěch. Je totiž nutné říci, že se o nich hodně mluví v souvislosti s investicemi.

Contents

Co jsou to Bitcoiny

Jedná se o takzvané kryptoměny neboli virtuální měnu. Bitcoiny jsou založeny na P2P platební síti, která je využívá jako platidlo, které však není závislé ani na státech, ani na bankách. Bitcoin jako takový je unikátní tím, že je decentralizován. To znamená jednu hlavní výhodu. Měnu tak nemůže nikdo ani ovládat, ani nijak padělat. Kdo by to mohl být? Třeba:

  • Jednotlivci a skupiny osob
  • Různé státy a vlády
  • Banky a jiné peněžní ústavy

Bitcoin je zajímavý také tím, že nepodléhá inflaci. I proto se jedná o celkem zajímavý unikát. A to je dnes potvrzováno ze všech stran. Dříve tomu tak nebylo, jelikož Bitcoiny v podstatě vznikly jako virtuální měna nejprve pro pár nadšenců. Nyní se však postupně dané téma otevírá i lidem, kteří nejsou zase až tak zdatní uživatelé počítačů, ale chtějí současného trendu využít.

Kde se Bitcoiny získávají?

I zde se setkáme s dalším unikátem. Jelikož se nejedná o klasickou měnu, tak se Bitcoiny nijak netisknou, ani se nijak nevyrábí. A jak se tedy získávají? Je to takzvaná těžba. Jde v podstatě o počítačové operace, které mají za cíl Bitcoiny vytvářet. Nutno říci, že se tak nemůže jednat o postup, který bude nekončený. Je předem dáno, kolik mincí Bitcoin se může vytěžit a poté již těžba nebude možné.

Bitcoiny je možné i těžit

Bitcoiny je možné i těžit

S přibývajícím počtem Bitcoinů v oběhu také toulá náročnost těžby. A to s ohledem na výpočetní výkon, který je následně spojený s tím, že vzrůstají náklady na jeho pořízení, ale i náklady na elektřinu. Zatímco v počátcích se vyplatilo Bitcoiny těžit, a mnoho lidí toto realizovalo, nyní už se to běžnému uživateli nevyplatí. Provoz jeho počítače by byl nákladnější, než to, kolik by vydělal. Přesto se ale dané mince stále těží, a to třeba prostřednictvím sdíleného výkonu, nebo prostřednictvím různých míst hlavně v Číně.

Jak Bitcoiny vlastnit?

První možnost je spojena s tím, že je možné je těžit, což ale není příliš ekonomické. Je to určeno spíše pro nadšence, kteří přece jenom nějaké Bitcoiny – tedy spíše jejich zlomek chtějí mít. Druhá možnost je taková, že si je může konkrétní osoba koupit. A to na různých online burzách. Co je k jejich vlastnění třeba? Mít pouze zřízenou peněženku. Ta je unikátní v tom, že se jedná vlastně o delší řetězec znaků, které jsou identifikátorem pro konkrétní peněženky. A jelikož se dnes mluví hlavně o nutnosti zabezpečení, existují třeba i peněženky ve formě flash disků, které jsou dnes nedoporučovanější cestou – a to pro nutnost potvrzení transakce stisknutím tlačítka. Eliminuje se tak zneužití, ke kterému nejenom v minulosti docházelo.

TIP: 2d cad

Bitcoiny začínají být stále populárnější

Zatímco v roce 2009, kdy se rodily počátky této virtuální měny, byla jenom pro pár nadšenců, dnes se jedná o něco, co je ohromně populární. A daná popularita neustále stoupá. A pomáhá tomu hlavně to, že Bitcoiny lze používat na různých místech, a to k placení, jako je tomu v případě klasických peněz. Pokud se podíváme na několik možností, tak dominuje:

  • Placení za online služby
  • Placení v obchodech prostřednictvím terminálů
  • Placení v kavárnách

Samozřejmě platí, že i když se možnosti stále rozšiřují, je Bitcoin pořád v menšině. Jak proto, že i když je stále žádanější, lidé držící klasické peníze dominují. A druhý důvod rozhodně souvisí s jeho hodnotou, jelikož toto je oblast, na kterou se musíme podívat právě nyní.

Hodnota Bitcoinu raketově stoupá

Důvodem, proč jsou Bitcoiny tolik oblíbené je mimo jiné i to, že jejich hodnota neustále stoupá. Z ceny, která byla doslova jenom několik málo dolarů je trend, který boří hranice. Máme-li být konkrétní, tak za jednu danou minci již lze získat desetitisíce dolarů. A proto je mnoho lidí kupuje hlavně proto, aby zhodnotily své peníze. A zajímají se o ně nejenom lidé, kteří umí investovat, ale velmi často i laická veřejnost, která logicky chce na tomto fenoménu něco vydělat. A právě tento zájem se pochopitelně podepisuje i na tom, že s ohledem na cenu je teď na takových hodnotách, které předčily očekávání mnohých.

Nutno ale říci, že Bitcoiny jsou investicí, která může být celkem riziková. Je vhodné využít skutečně jenom kapitál, který je možné postrádat. Proč? Jelikož velký a rychlý nárůst je až nepřirozený a je způsobovaný až enormní poptávkou, což znamená, že dříve nebo později může přijít poměrně výrazný pád. Jeho nestabilitu mohou ovlivňovat i různé hackerské útoky na některé burzy. I toto výrazně podrazí jeho hodnotu. Třeba i o tisíce dolarů. Proto když už investice do kryptoměn chcete zkusit, je vhodné jít spíše cestou spekulací. Tedy cestou investic, které jsou spíše krátkodobé a o kterých se mluví v souvislosti s tím, že budete využívat právě růst, ale i pokles jeho hodnoty a tím zajistíte, že se vám na dané změně podaří nějaké ty finanční prostředky vydělat.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *