Investice do drahých kovů – ano či ne?

Drahé kovy. Dnes možnost, kterou můžeme nejenom ozdobit naše tělo a zvýraznit celkový outfit. Jsou totiž i možností, jak zajímavě investovat a jak v případě potřeby zhodnotit své peníze. Pokud se na tuto konkrétní cestu podíváme blíže, je třeba začít u toho, čeho všeho se totiž investice do drahých kovů mohou konkrétně týkat. Možností je více než dost.

Investice do drahých kovů není spojena jenom se zlatem

Většinu lidí přirozeně napadne, že investovat je možné jenom do zlata. Ano, to je samozřejmě pravda. Faktem ale zůstává také to, že nás investice do drahých kovů nemusí omezovat jenom tímto konkrétním způsobem. Můžeme se vydat i dalšími cestami, které dnes na trhu existují. Podíváme-li se konkrétněji, je to třeba:

  • Platina
  • Palladium
  • Stříbro

Přidáme-li do našeho výčtu ještě zmíněné zlato, dostáváme tak čtveřici drahých kovů, do které je investováno nejčastěji. A pokud nad tím také uvažujete, pojďte se společně s námi podívat na hlavní výhody, které jsou s tímto konkrétně spojeny.

Fyzicky, nebo virtuálně?

Zajímavostí na drahých kovech je určitě i to, že do nich můžeme investovat hned dvěma způsoby. To je na dané metodě poměrně zajímavé. Pokud začneme tou jednodušší, potom můžeme říci, že daný drahý kov kupujeme v podstatě jenom virtuálně. Taková investice do drahých kovů probíhá tak, že si založíme účet u některého z brokerů na našem trhu a prostřednictvím jeho aplikace vstupujeme na trhy. Zde si jedním kliknutím koupíme, co potřebujeme. Daná možnost je výhodná v tom, že konkrétní kov můžeme držet v podstatě jakkoliv dlouho. Tato cesta se hodí jak v případě krátkodobých, tak i dlouhodobých investic. Když se rozhodneme nakoupený kov prodat, jedním kliknutím to učiníme.

Investice do drahých kovů však může být spojena také s reálnými fyzickými zásobami, které si pořídíme. V takovém případě můžeme mít jistotu zajímavějších cen, stejně jako máme jistotu toho, že něco skutečně reálně vlastníme. Na druhou stranu bychom neměli zapomínat na to, že v tomto případě nemusí být problém samotné pořízení, ale spíše prodej, pokud ho budeme chtít po pár měsících, nebo letech uskutečnit.

Reálný nákup – jaké jsou možnosti

Pokud se rozhodneme jít cestou reálného nákupu, můžeme v podstatě investovat různými způsoby. Ty se odvíjejí od toho, v jaké formě konkrétní drahý kov budeme kupovat. Pokud bychom se podívali na několik nejčastější možností, rozhodně dominují:

  • Mince
  • Slitky
  • Cihly

Od konkrétního řešení se také odvíjí celková cena, která je vždy počítána z hmotnostní jednotky. Čím větší hmotnost daný kus daného kovu má, tím více musíme zaplatit. Drobní investoři tak kupují nejčastěji drobné slitky a mince, ti největší již jdou cestou reálných cihel – nejznámější jsou samozřejmě ty zlaté. U nich ale nezapomínejme na to, že taková investice do drahých kovů by měla být spojena s kvalitním zabezpečením. A to ať už využijeme trezory u nás doma, nebo raději využijeme trezory umístěné třeba v bankách, nebo i jinde, u externích firem, nebo jednotlivců.

Investiční zlaté cihly

Mezi nejznámější investice do drahých kovů patří investování do zlata

Ceny drahých kovů

Právě cena je tím důvodem, proč je investice do drahých kovů tolik riziková. V podstatě musíme říci, že des nemáme žádnou garantovanou jistotu toho, že půjde právě směrem nahoru, jak v rámci takových investic očekáváme. I když četné mediální bubliny tvrdí opak, faktem zůstává, že pokles daných cen je v posledních letech skutečně jasně patrný. A pokud k poklesu nedochází, rozhodně nelze říci ani to, že by ceny nějak výrazně stoupaly. Pokud tedy nakoupíme za účelem spekulací spojenými s růstem ceny, záleží čistě jenom na vývoji trhu. Můžeme vydělat hodně, můžeme vydělat málo, můžeme zůstat na nule, stejně jako můžeme i prodělat.

Zde se dotkněme možnosti toho, kdy jsou investice do drahých kovů realizovány prostřednictvím konkrétních brokerů. U nich bychom neměli zapomínat na fakt, že lze spekulovat i opačný vývoj ceny. Tedy konkrétně to, že bude klesat. Stále však platí informace výše uvedené, spojené s tím, že je třeba mít znalosti, schopnosti i informace nebo štěstí, aby se nám poradilo investované peníze určitým způsobem zhodnotit.

Investice do drahých kovů

Jak je tedy patrné, klasické investice do drahých kovů nemusí být zase až tak výhodné, jak různé společnosti říkají, stejně jako je třeba dodat, že už nejsou ani tak oblíbené. Tedy pokud se držíme právě oné klasiky, kdy se rozhodneme zlato, stříbro, palladium nebo platinu reálně kupovat. Ne vždy ale musíme dané možnosti zavrhovat úplně. Investovat do drahých kovů lze totiž i jinak, a to poměrně zajímavějšími a dnes z hlediska výnosů jistě i efektivnějšími cestami. Jsou to například burzovně obchodovatelné fondy, které můžeme najít pod zkratkou ETF. I ty mohou být právě s drahými kovy spojeny.

Podobné je to například v případě konkrétních certifikátů, nebo ještě lépe prostřednictvím akcií konkrétních těžařských firem. Zde tedy reálně neinvestujeme přímo do dané komodity, ale do konkrétní společnosti, která se zabývá třeba její těžbou i prodejem. A tak i když na burzách bude cena konkrétního kovu klesat, daná společnost může zvyšovat své obraty a zisky, což nám může přinést potřebné zhodnocení našeho vkladu. A jak aktuálně upozorňují zkušení analytici, tato cesta se dnes jeví jako nejlépe schůdná.

Na co si dát pozor?

Výhody, nevýhody, možnosti a rizika jsme si již shrnuli. Pokud vás myšlenka investice do drahých kovů stále neopustila, podívejme se také na dvě důležité věci, na které je třeba dát si velký pozor. První věc se týká situace, kdy byste před samotnými investicemi měli mít dostatek informací a znalostí, které se budou týkat konkrétního výdaje cen, stejně jako se budou týkat i samotných specifik, které daná možnost bude mít. Souvisí s tím třeba i to, na jak dlouho budete chtít své peníze do daného drahého kovu konkrétně vložit.

Na co je dále nutné dát si pozor, to je doslova povinnost rozložení vašich investic. Určitě není dobrou cestou vsadit vše na jednu jedinou kartu. Vždy je dobré rozložit vaše peníze, ideálně do několika drahých kovů. Díky tomu můžete eliminovat případnou ztrátu a celkově vyjít z celých investičních příležitostí stále se ziskem. Informačních zdrojů, které poradí s konkrétními postupy je dnes více než dost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *