Investice do kryptoměn – ano nebo ne?

Investovat dnes lze do čehokoliv. Kdo má volné peníze, ten zcela pochopitelně přemýšlí nad tím, do čeho je konkrétně vloží. Možností je celá řada. Když se podíváme na dlouhodobě osvědčenou klasiku, patří sem:

 • Akcie
 • Nemovitosti
 • Podílové fondy

Zapomínat nelze ani na metody moderní. Dnes je jedním z hitů stávají třeba investice do P2P půjček, nebo také investice do kryptoměn. A právě na ně se společně podíváme, jelikož začínají být poptávány stále více.

Contents

Co je kryptoměna?

Trocha teorie na úvod. A to ve spojení s tím, co je kryptoměna. Jde o typ digitální měny, jejíž existence opírá o kryptografii. A podle toho vznikl také název. Jde tedy o měnu virtuální, kterou nelze vložit do peněženky, ani mít v ruce, nebo na bankovním účtu. Když už má být vlastněna, těžena a různě převáděna, je nutné znát pojem zvaný blockchain, který zajistí nepopiratelnost transakcí.

I když se jedná o něco virtuálního, neznamená to, že to nelze vlastnit. A když to jde vlastnit, je jasné, že je možná také investice do kryptoměn. Podívejme se konkrétně, jaké jsou možnosti.

Klasický nákup a držení

Určitě jedna z variant. A to proto, že dnes musíme říci, že kryptoměny jsou velkým hitem a tak jejich ceny rostou. Pokud si nyní, za pár dolarů koupíte některou z měn, za pár let může mít obrovskou hodnotu. Příkladem je oblíbený Bitcoin, který se dříve prodával za centy a nyní je jeho hodnota astronomická. A stále roste.

Když je zvolena investice do kryptoměn tohoto typu, je třeba říci, že není určená úplným začátečníkům. Přece jenom zřízení peněženky, následný nákup na tržišti, a pochopitelně i ochrana není zase až tak jednoduchá a tak je nutné věnovat se nejprve studiu všeho okolo, a teprve poté je možné se do víru kryptoměn vrhnout a nakoupit si je.

Investice do kryptoměn formou spekulace

Druhá možnost, na kterou se podíváme, pokud vás zajímá investice do kryptoměn, je takzvaná spekulace. O co se jedná? V podstatě o podobný postup, jako znáte třeba ve chvíli, kdy chcete zkusit forex, komodity nebo akcie, a využíváte k tomu platformu určitého brokera. V takovém případě nemusíte řešit jakékoliv peněženky, ani nic podobného okolo. Jednoduše se u některého z brokerů zaregistrujete, stáhnete a nainstalujete platformu a už můžete realizovat obchody.

Investice do kryptoměn nabídne mnoho možností

Investice do kryptoměn nabídne mnoho možností

Forma této investice je ryze spekulativní. Není tedy spojena s tím, že budete virtuální měny držet „fyzicky“. Zkrátka a jednoduše jenom otevřete a následně potom zavřete konkrétní pozici. Jde o cestu, která je určena těm, které ani tak nezajímá vývoj do budoucna, ale je určena těm, kteří chtějí primárně vydělat na současných trendech. A je jedno, zda se jedná o trendy jdoucí směrem nahoru, nebo dolů.

Výběr je velký

Pokud se podíváme na investice do kryptoměn z hlediska výběru, je možností poměrně dost. Asi nejznámější je dnes určitě Bitcoin, na kterém mnoho lidí začíná. I když vzhledem k jeho hodnotě už to nemusí být nejlepší volba. Je lepší spíše s těmi, které jsou na samotném začátku. Na druhou stranu u virtuální měny, která je tak známá a už celkem rozšířená také velkou chybu neuděláte. Jelikož se investicím do virtuálních měn chceme věnovat blíže, určitě musíme upozornit na ty, které dnes patří mezi doporučované. Z nás to jsou:

 • Ethereum
 • Litecoin
 • Dash

Tím ale náš přehled nekončíme, jelikož toto je v podstatě jenom zlomek možností. Mezi další, které jsou poměrně známé, rozhodně patří Ripple, dále je to i Monero, Augur, NEM, Steem a řada jiných. Opět platí, že je dobré si informace nejprve nastudovat, než se bezhlavě pro některou rozhodnete.

Diverzifikujte

V investování, a investice do virtuálních měn rozhodně nevyjímaje, platí jedna samozřejmá věc. A tou je nutnost diverzifikovat své portfolio. Co konkrétně to znamená? Je to nutnost rozložit své peníze do několika různých měn. A to jak na ty známé, tak na ty méně známé. Stejně jako na ty jistější, ale i na ty rizikové. Proč toto všechno? Pochopitelně z důvodu, aby v případě propadu ceny, nebo ukončení kryptoměny nedošlo k tomu, že přijdete o všechny své finanční prostředky.

Reálné využití? Zatím malé

Když se podíváme na kryptoměny v porovnání s tím, jaké je jejich reálné využití, tak musíme říci jednu velmi důležitou věc. Je poměrně malé. I když už existují místa, kde si za ně lze něco pořídit, rozhodně se zatím jedná spíše o cestu určenou jenom pro fanoušky. U dražších věcí je o možná reálné, ale u těch menších spíše ne. To hlavně pro různé poplatky, které mohou být s danými nákupy, a tedy i převody spojeny.

Proto pamatujte, že i když se objevuje mnoho zpráv, v souvislosti se spojením reálného světa a kryptoměn, stále jsou poměrně dost pozadu. Až nastane doba, kdy je budete mít uložené na kreditní kartě, a tou přiložením, bez poplatku zaplatíte, už lze uvažovat o tom, že se jedná o něco, co je ve světě běžně využíváno.

Bublina?

K té jsou investice do kryptoměn nejvíce přirovnávány. Je to dáno jak tím, že měny nejsou fyzické, tak i tím, že jejich využití je velmi nízké. Příkladem může být i známý Bitcoin, jehož hodnota roste i v souvislosti s velkou poptávkou. Přitom tu tvoří hlavně spekulanti, nebo začínající investoři, kteří neznají jiné možnosti. Proto doporučujeme velkou obezřetnost. Kryptoměny hodnotu určitě nějakou mají, o tom není pochyb, ale z velké části může být uměle vytvářena určitými trendy. Teprve potom, když daná bublina splaskne, lze vidět, jaká hodnota je reálné. Na druhou stranu právě tento stav jasně nahrává již popsaným spekulacím. Ne ale těm, co chtějí reálně držet.

Rate this post

You may also like...

1 Response

 1. ccShop.cz napsal:

  Do kryptoměn se vyplatí investovat. Největší kryptoměny (Bitcoin, Ethereum, Ripple, Litecoin) rostou v r. 2017 zcela bezprecedentním způsobem, o desítky/stovky procent. Vyplatí se i jako dlouhodobá investice, jsou to všechno velké projekty, za kterými už stojí i zvučná jména velkých korporací či bank, zajímají se o ně i vlády (v několika státech už je Bitcoin zaveden jako oficiální měna, včetně např. Japonska), takže v podstatě s jistotou nejde o žádnou bublinu.
  Viz třeba i titulka Forbesu 9/2017 – https://www.ccshop.cz/i/forbes.jpg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *