Investice do půjček vybírejte dobře!

Co je dnes trendem v segmentu investic? Rozhodně se jedná o investice do půjček. Jsou poměrně známým pojmem as v poslední době se stávají také vyhledávanou možností. A to především u začínajících investorů, kterým mohou přinášet řadu pozitiv. Jedná se hlavně o:

  • Možnost mít vše ve svých rukou
  • Zajímavé zhodnocení
  • Nízké částky, od kterých lze investovat

I když vše může na první pohled vypadat velmi pozitivně a také velmi zajímavě, stále nezapomínejte na to, že investice do půjček je třeba vybírat obezřetně a dát si na mnoho věcí velký pozor. A je jedno, zda jde o jednotlivce, nebo půjčky pro firmy. Co může patřit mezi hlavní rizika? Podívejte se.

Contents

Riziko nesplácení je největší problém, když volíte investice do půjček

Jeden z největších problémů je rozhodně riziko spojené s tím, že lidé nebudou splácet. Právě to je u investic u půjček největším rizikem, které existuje. Bohužel je dnes problém odhadnout, kolik vám může být u neplatičů vráceno. Je to hlavně kvůli možnostem oddlužení, ale i kvůli tomu, že ani exekuce nemusí vše vymoci. Pokud chcete, aby byly investice do půjček spojeny s co možná nejmenším rizikem, je třeba zvolit takové portfolio, které bude co nejméně rizikové. Můžete sice mít menší zisk, ale na druhou stranu platí, že bonitní klienti většinou splácejí.

Investice do půjček nezapomeňte diverzifikovat

Investice do půjček nezapomeňte diverzifikovat

Dále nezapomínejte na to, že investice do půjček by měla respektovat i další zásady spojené se správným investováním. To slovo, které si zapamatujte, je diverzifikace. Rizika spojená s nesplácením totiž můžete minimalizovat i tak, že nebudete investovat jenom do lidí stejné bonity, ale vše si dobře rozdělíte. I toto je velmi důležitá věc, jelikož sázet na jednu kartu se nevyplatí.

Riziko malého počtu půjček

Je sice výhodou, že můžete investovat i menší sumy, v řádech stokorun. Ne vždy je to ideální stav. Z jakého důvodu? Ten je celkem prostý. Daný důvod se jasně týká toho, že když máte v portfoliu jenom malý počet půjček, může zde být riziko toho, že pro vás investice bude ztrátová. Z jakého důvodu? Pokud máte v portfoliu jenom malý počet půjček, může to znamenat, že problém s jednou vás dovede do stavu, kdy krátkodobě proděláváte. Proto je lepší nejenom viz výše doporučené rozmanité portfolio, ale větší počet půjček. I tak eliminujete rizika.

Riziko místa, kde investujete

Aktuálně můžete najít hned několik konkrétních míst, kde investovat. Pozor však na to, aby byla skutečně kvalitní. Je dobré prověřit si, kdo za danou platformou stojí a jak je kvalitní. Není nic výjimečného, že některé již skončily. O jaké se jedná, Jasným příkladem je Loanis, nebo také Benefi. Přitom v minulosti patřily mezi jedny z prvních hráčů. Stále zde však jsou poměrně dobré možnosti, se kterými rozhodně nemusíte šlápnout vedle. Právě naopak. Pokud máme říci, jaká trojice je dnes nejvíce doporučovaná, je to tato:

  • Bondster
  • Mintos
  • Zonky

Riziko kurzového výkyvu

Investice do půjček nemusíte realizovat nutně jenom v rámci tuzemské platformy, kde se zcela pochopitelně používají české koruny. Jelikož dané možnosti investic jsou mnohem rozsáhlejší, je třeba říci, že není problém investovat také v zahraničí. A zde se mohou používat buď eura, nebo také dolary. A to znamená, že určité riziko už zde je. A to jak ve chvíli, kdy si peníze do platformy nabíjíte, tak ve chvíli, kdy je chcete vybrat. Pamatujte na to, že zde hraje roli především kurz. Jednou může být výhodný, podruhé může být nevýhodný. A to je situace, kdy se investice do půjček vyplatí podstatně méně.

Jedním z řešení je mít bankovní konto v cizí měně. Mít zde peníze k dispozici a takto je dobíjet do platformy, nebo je také na tento účet posílat. A vybrat je, až bude kurz výhodnější. Často to ale může znamenat, že budete čekat třeba i několik měsíců, někdy dokonce let. Pokud jde ale o peníze, které potřebovat nebudete, není důvod je na účtu nechat. Třeba i proto, že je můžete vybrat v zahraničí a zde s nimi přímo platit.

Riziko lživého příběhu

Některé investice do půjček jsou založeny na tom, že investujete přímo do lidí, do konkrétních příběhů. A to znamená možnost toho, že lidé mohou napsat, na co peníze potřebují. A právě to je ta chvíle, kdy se může objevit ono riziko. Dané příběhy totiž vlastně nejde Nijak ověřit. A to může být rizikem. Právě z důvodu, že mnoho lidí neváhá a daný příběh si vymyslí. A to hlavně proto, aby získali investory a tedy i peníze. Realita ale může být jiná. Příběh tak může být celkem dobrým vodítkem, ale je dobré brát vše raději s rezervou. To z toho důvodu, že ne vždy to může být pravda. Člověk tak chce půjčkou pomoci, ale peníze dává na něco jiného. Na druhou stranu následně nemůže reálně zjistit, na co byly použity. Ne každý jedná férově. A je jedno, zda to jsou nepoctiví dodavatelé energií, nebo žadatelé o peníze.

Riziko vysokých poplatků

Často jsou investice do půjček spojeny také s nutností hradit poplatky. Ty jsou zde proto, aby mohla být bez problémů financována celá platforma, která je využívána. Nebo kvůli pojištění. Jedná se o něco běžného a tak je třeba se s účtováním poplatků smířit. Dodejme však, že záleží jenom na konkrétním poskytovateli, jak velký poplatek účtuje. Obvykle je v procentuelní výši, což znamená jediné. Může výrazným způsobem snížit výši vašeho výdělku. Proto na poplatky hleďte a ideálně volte takové, které jsou co možná nejnižší. Pamatujte, že čím více ušetříte na poplatku, tím více vyděláte.

1/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *