Kryptoměny a vše, co o nich musíte vědět

Co je dnes poměrně velkým tématem ve světě investic a financí? Nejedná se o nic jiného, než o kryptoměny. Někoho fascinují svým konceptem, jiného proto, že do nich mohou investovat podobně jako do akcií nebo do různých půjček, dalšího fascinují zase proto, jak v poslední době rostou. Podívejte se s námi na přehled toho, co byste o nich měli vědět.

Contents

Co jsou to kryptoměny?

Tím je určitě nutné začít. Už samotný název jasně ukazuje to, že se jedná o určitý druh měny, tedy platidla. Na rozdíl od těch fyzických v tomto případě mluvíme o digitální měně. Když zabrousíme do větších podrobností, tak je nutné říci, že se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů. Hlavním a také zajímavým faktem, se kterým jsou spojovány kryptoměny, je také to, že jsou decentralizované. To je velký rozdíl oproti klasické měně, která je centralizovaná a spojená s konkrétní bankou. U nás je to například Česká národní banka.

Je jich velmi mnoho

Pokud jde o počet jednotlivých kryptoměn, je jich skutečně ohromné množství. Když se podíváme konkrétně, tak je jich na několik desítek. To znamená, že osoba, která by měla zájem některé z nich držet, má z čeho vybírat. Je jasné, že ne každá je ta pravá a tak se doporučuje jít cestou spíše těch známějších, u kterých se mimo jiné očekává i možný růst jejich hodnoty a také jejich celkem smysluplné využití. Pokud bychom se mněli podívat na příklad těch, které dnes patří mezi nejznámější, jsou to tyto:

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Litecoin

Jak je to s možnostmi využití?

Dříve tomu bylo tak, že je mohli využívat skutečně jenom fanoušci, jelikož moc možností pro využití skutečně nebylo. Jak je tomu v současné době? O poznání lépe. Nejvíce na to mají vliv nejrozšířenější kryptoměny, a to pochopitelně v čele s Bitcoinem, právě ten celkem jasně ukazuje, že se možnosti využití stále rozrůstají. Pokud se podíváme na ty hlavní, je možné:

  • Platit v internetových obchodech
  • Platit v běžných kamenných prodejnách
  • Dobíjet kredity za online služby

Pokud dané možnosti porovnáme s běžnými penězi, je více než jasné, že Bitcoin, nebo jiné kryptoměny budou pro většinu lidí v pozadí. Není třeba možné zaplatit tímto unikáním způsobem pojištění na automobil, nebo si požádat o to, aby byla v této měně poskytnuta půjčka. Na druhou jsou tu i možnosti jiné.

Pro mnohé lákavá investice

Proč vlastně lidé kryptoměny tolik chtějí a proč jsou tak velkým fenoménem, že se o ně zajímá i široká veřejnost? V první řadě je to rozhodně možnost investic. Když se podíváme právě na ty nejznámější, je třeba jasně říci, že rostou. A to poměrně rapidním způsobem. Když se vrátíme zpět k daným platbám, tak musíme jasně říci, že i ty jsou z logického hlediska využívány spíše okrajově. Je to proto, že lidé kryptoměny raději drží, a to jako zajímavou formu investic. Nebo s nimi obchodujíc burzách, stejně jako s komoditami, nebo s akciemi. To je hlavní trend, který dnes dominuje.

Nezapomínejme také na rizika

Jsou? Určitě ano. Mnozí kryptoměny nazývají spíše bublinou, která může kdykoliv prasknout. Na jednu stranu je to rozhodně pravda, ale na tu druhou se rozhodně nejedná o čisté letadlo, ke kterému mnozí dané rizikové i konzervativní investice přirovnávají. Ona rizika jsou však celkem jasné a rozhodně se nejedná o bezpečnou cestu, jak své finance zhodnotit. Kdo však má rizikový kapitál a přemýšlí nad jeho využitím, může to být volba. Ale za předpokladu, že se bude stále myslet na fakt, že vše jednoho dne padne a z virtuálních měn nebude nic.

Kryptoměny mají i své odpůrce

Kryptoměny mají i své odpůrce

Rizikem jsou potom i různé burzy, stejně jako peněženky. Stačí se podívat na řadu zpráv, které se tohoto tématu týkají. Jelikož je to vlastně virtuální měna, tak jsou případy, kdy mnoho různých peněženek, směnáren, nebo i burz zkrachovalo a dané finance zmizely neznámo kam. Stejně tak není nic neobvyklého, že dochází i k přímým krádežím kryptoměn. To je zkrátka riziko, které je všudypřítomné.

Bojují nejenom banky, ale i některé země

Ne každý se na kryptoměny dívá tak pozitivně. Musíme jasně říci, že se zde objevují také negativní pohledy, a není jich mnoho. V první řadě proti nim bojují i některé banky, což je celkem pochopitelné. To proto, že právě ony mohou chtít mít moc nad kapitálem, poskytovat půjčky, nebo mít celkový přehled o platbách. Na druhou stranu, i když jsou kryptony ve svém principu anonymní, jednotlivé transakce jsou veřejné a zde je dohledat. Dopátrat se ale ke konkrétnímu majiteli není jednoduché, což je dobré mí na paměti. Abychom ale nebyli úplně negativní, jsou i banky, které nemají zase až takový odpor. Právě naopak. Některé z nich se dokonce spojily a mají plán na jedinečný projekt, kdy by měla být vydána kryptoměna Utility Settlement Coin. A kdy? Očekává se, že během roku 2018.

Kryptoměny nemají rády také některé státy. Zde je to celkem pochopitelné, jelikož se jedná o oblast, prostřednictvím které mohou být financovány různé nelegální aktivity. Nejedná se jenom o hazard a s tím související jevy. Nesmíme zapomínat třeba také na financování terorismu, a celé řady dalších věcí. Některé analýzy jasně ukazují, že peněžní toky v podobě kryptoměn stále stoupají. Právě pro státy, je to v oblasti potírání kriminality celkem velké riziko. I proto se řada z nich vymezuje poměrně ostře, ale pokud jde o úplný zákaz, tak to u těch demokratických zatím nehrozí.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *