Proč jsou vlastní zdroje lepší, než investor?

Ne vždy se investor rozhodně investovat právě do vás

Ne vždy se investor rozhodně investovat právě do vás

Mnoho lidí ve svém začátku podnikání hledá možnosti, jak svůj nápad financovat. I když mají našetřeno, nebo mají možnost získat celkem výhodnou půjčku v bance, hledají raději investora. Důvodem je především to, že nechtějí riskovat své vlastní finance. To může být znamením, že svému nápadu nevěří tolik, jak na první pohled vypadá. Pokud i vy aktuálně hledáte investora, je dobré se naposledy rozmyslet, zda je skutečně dobrou volbou. Ne vždy je investor výhrou. Někdy to můžeš být i naopak. Podívejte se společně s námi na to, jaké jsou hlavní důvody.

Contents

Investora nemusíte najít

Představte si situaci, kdy máte zajímavý nápad, který budete chtít realizovat. V tuto chvíli se rozhodnete k tomu, že budete hledat investora. To ale nemusí být skutečně nic jednoduchého a opravdu nemusí být nic výjimečného ani to, že investora nenajdete. Celý postup může trvat třeba i několik měsíců. V rámci nich protelefonujete desítky hodin, projedete tisíce kilometrů a vyměníte si mnoho emailů. Výsledkem toho nemusí být vůbec nic. A to, i když se investoři nejprve budou o nápad aktivně zajímat. Tím vším jste ztratili nejenom mnoho času, ale i mnoho peněz. Jak sami uznáte, lepší by určitě bylo začít s okamžitou realizací. A to už proto, že na něčem podobném mohla následně začít pracovat i vaše konkurence.

V dnešním světě je navíc problémem i to, že na investory si dnes hraje stále více lidí. V podstatě každý, kdo má pár desítek tisíc korun v kapse. Mnozí tedy pouze chtějí informace, i když reálně investovat nechtějí, jelikož nemají co. Proto doporučujeme si důkladně prověřit, kdo se o možnost investice zajímá. Ideální je, pokud se jedná o známé jméno na poli byznysu. Zde máte jistotu, že můžete očekávat nejenom peníze, ale že můžete očekávat i dostatek zkušeností, které vám v začátku mohou také velmi pomoci.

Investor bude chtít podíl

Jak dnes vlastně takový investor a spolupráce s ním funguje? Pokud se podíváme konkrétně, je třeba říci, že on dá peníze výměnou za podíl v konkrétní firmě. A právě onen podíl může být váš hlavní problém. Je jasné, že vy mu budete chtít dát co možná nejméně, zatímco to bude právě on, kdo bude chtít ve vašem projektu co možná nejvíce. Proto bude třeba najít adekvátní kompromis. Zde musíme opět připomenout výše uvedené riziko, jelikož hrozí, že se právě z důvodu výsledného podílu nemusíte dohodnout a vše bude ztraceno.

Když dojde ke shodě a podíl bude investorovi nabídnut, a on ho přijme, stále to nemusí znamenat, že je to pro vás dobrá volba. Z jakého důvodu? Jelikož váš investor bude součástí vaší firmy v podstatě napořád – pokud se nerozhodne daný podíl prodat právě vám samotným. A to pro vás znamená, že veškerý zisk firmy nebude zůstávat jenom vám jako tvůrci. Budete muset počítat s tím, že ho bude dostávat také váš investor. Výjimkou není ani několik desítek procent z toho, co firma vydělá.

Může si diktovat podmínky

Ani toto není nic neobvyklého. Mnoho investorů si je vědoma toho, že je podnikatelé potřebují a tak si začínají diktovat poměrně náročné podmínky, které přirozeně souvisí se samotnou firmou a jejím budoucím rozvojem. Mezi danou podmínku nemusí nutně patřit jenom velikost podílu, kterou jsme zmínili výše. Může se jedna třeba o:

  • Trhy, kde bude firma působit
  • Plánovaná exit strategie
  • Charakteristiku služby a produktu

Je sice pravdou, že investor je obvykle zkušenou osobou, o které můžeme říci, že jasně ví, co dělá. Na druhou stranu nezapomínejme na to, že to byl hlavně váš nápad. Samotný investor tak z něho mohl udělat něco zcela jiného, co jste v plánu neměli. Pokud to vyjde, mnoho lidé to zase až tak mrzet nebude. Pokud ale daný nový koncept úspěšný nebude, je více než jasné, že mnoho lidí bude neustále přemýšlet nad tím, zda by jejich původní plán, tedy jejich nápad nebyl úspěšnější.

Investoři mohou i rozhodovat

Při využití investora dochází obvykle k tomu, že se stane společníkem firmy. Má tedy podíl, ale nemá klíčové rozhodovací procesy. Ne vždy je ale investice spojena jenom s touto možností. Pokud se podíváme konkrétněji, jsou i situace, kdy se investor stane jednatelem dané firmy. A pokud je uvedeno, že každý z jednatelů může za firmu rozhodovat samostatně, dochází logicky také k tomu, že může mít rozhodovací procesy. To lehce souvisí s výše uvedenými příklady, kdy investor bude samotnou firmu tlačit zcela jinam, než je původní záměr. I v tomto směru je tedy jasné, že investice jako taková není nejlepší volbou.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *