Co nevíte o virtuální měně Bitcoin?

Nejenom klasické peníze dnes mohou být využívány ke koupi zboží a služeb. Velkým hitem posledních let jsou i virtuální měny. Jednou z takových je Bitcoin. Zajímají vás věci, které o této virtuální měně pravděpodobně ještě nevíte? Pokud ano, podívejme se společně na několik nejdůležitějších.

Contents

Podívejme se do historie

Nejprve je třeba podívat se na samotnou historii této virtuální měny. Mnoho lidí si myslí, že je hitem až několika posledních let. Není tomu tak, jelikož je poměrně stará. Konkrétně vznikl Bitcoin v roce 2009, a to díky skupině, nebo možná člověku s označením Satoshi Nakamoto. Od té doby se tato virtuální měna postupně vyvíjela, a to až do současné podoby, která je poměrně oblíbená po celém světě. Na to se ostatně podíváme nyní.

Možnosti plateb jsou stále rozsáhlejší

Bitcoin není jenom virtuální měnou pro fanoušky, jelikož můžeme říci, že se jedná o měnu, se kterou lze platit na stále více místech. Podobně jako je tomu u řady dalších virtuálních měn, tak i zde dominují věci, jako je třeba sázení, nebo hazard. Pokud se ale podíváme na běžné možnosti, nesmíme zapomenout na:

  • Online nákupy služeb
  • Online nákupy zboží
  • Nákupy v kamenných prodejnách
Bitcoin a jeho hodnota stále stoupá

Bitcoin a jeho hodnota stále stoupá

Ano, už existují dokonce i místa, kde je možné s Bitcoinem bez problémů zaplatit, místo klasických peněz. Jedna možnost je dokonce i v Praze. A to v kavárně, která nese název Paralelní Polis. Dále neopomíjejme také to, že Bitcoin se často využívá na různé mikroplatby v rámci různých online her. Jako příklad poslouží třeba World of Warships, stejně jako může posloužit i World of Tanks. Obě hry jsou poměrně zajímavé a rozhodně i lákavé pro každého hráče.

Hodnota roste, ale je nestabilní

Bitcoin je celkem zajímavou možností investice. Kdo v minulosti danou virtuální měnu vlastnil – ideálně v době jejího počátku, může si nyní být jistý celkem zajímavou hodnotou. Pokud se podíváme na jeden z hlavních kurzů, a to vůči americkému dolaru, potom je třeba říci, že za jeden Bitcoin lze získat zhruba 1 050 amerických dolarů. To v přepočtu znamená zhruba 25 000 českých korun. I vzhledem k takové hodnotě se postupně začali používat i dílčí jednotky, které by mohly být spojeny s nižší hodnotou. Pokud se na ně podíváme, jedná se o tyto:

  • mBTC
  • μBTC
  • Satoši a bit

I když hodnota Bitcoinu stále stoupá, stále musíme mluvit o tom, že se jedná o měnu celkem nestabilní. Pokud se podíváme na klasické měnové kurzy, tak ty kolísají opravdu jenom minimálně. Oproti tomu tato měna může z ničeho nic spadnout, stejně jako vystřelit vzhůru. To může být pro mnoho investorů lákadlem, ale i rizikem.

Těžba není jednoduchá

Pokud se podíváme na to, jak se tato virtuální měna získává, potom se jedná o takzvanou těžbu. Ta je pro laika těžko pochopitelná, jelikož jde o virtuální proces využívající výpočetní data. V době, kdy Bitcoin vznikl, byla možná těžba i z domova, a to s využitím běžných počítačů. A během ní docházelo k tomu, že se takové kroky dokonce vyplácely. Později byla těžba složitější a tak se začaly objevovat speciální počítače, které měly nízkou spotřebu a dostatečný výpočetní výkon, aby bylo možné stále garantovat ziskovost.

Nyní musíme říci, že těžba Bitcoinu není jednoduchá a tak se mnohdy ani nijak nevyplatí. Náklady na získání, tedy platby za elektřinu by byly vyšší, než kolik je možné těžbou vydělat. I proto dnes těžbu realizují spíše velké skupiny, které k tomu využívají více než počítače hlavně speciální programovatelné obvody.

S Bitcoinem je možné i obchodovat

Jsou země, kde byl Bitcoin uznán i jako legální virtuální měna. Stejně tak jsou i země, které proti němu aktivně bojují. A to hlavně kvůli jeho anonymitě a kvůli možnému využití v souvislosti s praním peněz. Aktuální situace je však taková, že současná doba Bitcoinům přeje, a je možné je dokonce i obchodovat. A to například ve formě různých investic, kdy lze tuto virtuální měnu nakupovat a prodávat, podobně jako je tomu u klasických měnových párů.

Pokud jde o obchodování jako takové, nesmíme opomíjet ani možnost běžné směny. Ta je samozřejmě složitější, než u běžných měn. Vše probíhá hlavně virtuálně, v rámci různých směnáren. Ty probíhají na bázi jednoduché burzy. Můžete využít dostupných nabídek na směnu, nebo přijít s vlastní. Následně se domluvíte na konkrétní směně a ta je provedena. Většina burz je nejenom anonymních, ale je spojena spíše se směnou v cizích měnách. Vzhledem k rozšiřování ale lze narazit i na takové, kde lze využívat i české koruny.

Kde Bitcoin získat?

Pokud ho chcete také vlastnit, potřebujete mít nejprve registraci v některé z Bitcoinových peněženek. Teprve poté je možné danou měnu získat. A jaká je dnes ta nejjednodušší možnost, jak se k ní dostat? Nejlépe skrz zmíněné možnosti směny. A to z toho důvodu, že těžba se již podle výše zmíněných informací nevyplatí a případné možnosti, jak ho získat za peníze za zboží nebo službu nejsou tak jednoduché, jako v případě klasické směny.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *