Získejte své finance pod kontrolu aneb kde všude můžete najít úspory

Bylo jedno z vašich novoročních předsevzetí slib, že dostanete své finance pod kontrolu? Možná ztrácíte motivaci a tak je na čase si připomenout pár tipů a triků, které vám pomohou najít úspory. Často se totiž stává, že si nevšímáte děr, kudy vám peníze utíkají ani nových zdrojů, kterými by vám mohli peníze přitéct.

Contents

Přehled ve svých financích je základ

Základem je mít přehled o svých financích a to především v oblasti výdajů. Příjmy jsou většinou všem jasné a moc dobře vědí, s kolika penězi mohou měsíčně počítat. Výdaje jsou naopak temnou stránkou nás všech. V momentě kdy přijde výkyv v příjmu, může s domácností pěkně zakývat i tak běžný výdaj, jako je roční platba pojištění, platba za kroužky nebo nečekané porouchání spotřebiče.

Takže v prvé řadě si sepište vaše pravidelné příjmy a výdaje. Jedině tak můžete dělat změny v rozpočtu, které vám prospějí. Nemluvě o úsporách a ochraně rozpočtu, která vás připraví na nečekané výdaje.

Dále naleznete rady a tipy, jak a kde hledat v domácnosti slabá místa, která vás stojí značnou část peněz. Vybrali jsme pro vás ty nejčastější a nejpalčivější problémy, které trápí většinu domácností.

Nejslabší místo jsou energie

Ve většině českých domácnosti tvoří výdaje za energie největší částku v rozpočtu, a to až 21 procent. Z toho důvodu se jedná o jasné místo, kde je možné nejvíce ušetřit. Platby za bydlení a energie jsou tak prvním krokem, kam si by se měla vaše snaha ubírat.

Na trhu existuje nepřeberné množství dodavatelů energií a každý z nich má rozdílné podmínky. Díky konkurenčnímu prostředí se navíc nabídky velmi liší. Udělejte si tedy přehled o všech dodavatelích a možnostech, které vám mohou pomoci ušetřit i několik tisíc korun ročně. Změnit dodavatele už není tak náročné, jako kdysi. Vše si vyřídíte z pohodlí domova. Stačí stabilní internetové připojení.

Další rada ohledně energií je známa už od dob našich babiček a možná mnohem dříve. Nesmíte plýtvat. Zhasínejte světlo, šetřete vodu, nepřetápějte byt, dávejte úsporné režimy u jednotlivých spotřebičů a používejte eko režimy, které vám ušetří energie. Ze zásuvek vytahujte i nabíječky a jiné přístroje, které nepoužíváte. Díky těmto krokům ušetříte dalších několik stovek ročně.

Neplýtvejte potravinami

Nikoho nepřekvapí, že další největší položkou v rodinném rozpočtu tvoří potraviny. Zhruba 20 procent všech příjmů představuje nákup jídla. Bohužel častým nešvarem je zbytečné rozhazování a nakupování většího množství jídla, než co využijeme. Zhruba jedna třetina nakoupených potravin pak končí v odpadcích. Citelná a zbytečná ztráta, která vás bolí dvakrát – při nákupu když platíte a při vyhazování skvělého jídla, které je prošlé.

Další úspora se opět týká jídla. Tentokrát stravování v restauracích. Spočítejte si kolik za měsíc utratíte za návštěvy restaurací, barů a kaváren. Jakmile získáte přehled a částka vás vyděsí, zkuste návštěvy omezit. Místo pravidelné návštěvy restaurace během polední pauzy v práci, si připravte své oblíbené jídlo doma. Za jeden měsíc pak ušetříte i několik tisíc korun.

A že se nejedná o blud, ale řádnou díru v rozpočtu dokazují i statistiky. Průměrná cena za oběd ve větším městě neklesne pod 100 korun. Za poslední rok pak vzrostla průměrná útrata v restauracích o více než pět korun a nyní se pohybuje kolem 112 korun. Za dvacet pracovních dní to pak máte 2240 korun a při roční úspoře to dělá necelých 27 tisíc. Za to už si pořídíte krásnou dovolenou.

Využívejte městskou hromadnou dopravu

Další položkou v rodinném rozpočtu, která není zanedbatelná, je doprava. Tvoří totiž až 11 procent na celkových výdajích. A i v této oblasti je možné najít úspory. Po městě se vyplatí využívat městskou hromadnou dopravu, která vás vyjde levněji, než jízda autem. O tom se ví již celá léta.

Ušetřit můžete však i na samotné MHD. Zainvestujte do ročního předplatného kupónu, který vás vyjde v průměru lépe, než měsíční. Například v Praze zaplatíte za měsíční kupon 550 korun, ale za roční pouze 3650 korun. To je značná úspora. Podobně je tomu i v dalších větších městech, jako je například Liberec nebo Brno.

Ušetřete na půjčkách

Dluhy jsou strašákem všech domácností. V současné době je zadlužena zhruba každá třetí domácnost. Pokud patříte mezi rodiny, kteří splácí více úvěrů a půjček, využijte takzvané konsolidace neboli sloučení více úvěrů do jednoho produktu. Díky této službě máte větší přehled o vašich splátkách, které zatěžují váš rodinný rozpočet. Ulevte mu právě díky lepší péči o vaše půjčky.

Refinancováním půjčky a sloučením všech půjček do jedné ušetříte velké množství peněz. Velkým hitem je i refinancování hypotéky, která se stala v posledních letech velkým trendem. Díky tomu můžete nahradit po konci fixace úrokové sazby a získat tak mnohem výhodnější úvěr s lepšími podmínkami. Také je velká šance získat výrazně lepší úrokovou sazbu a nižší splátky.

Drobné výdaje aneb halíře dělají talíře

Posledním častým problémem jsou drobné výdaje, které jsou nenápadné, ale o to více bolí. Každodenní výdaj může být například káva na rohu, kterou si nesete do práce nebo zastávka v rychlém občerstvení pro kousek výborné pizzy, kterou si nemůžete odepřít. Vážně si nemůžete udělat kávu v práci, která je zdarma nebo vytvořit svačinku doma a ušetřit tak další peníze? Ušetřit můžete i na lécích. Díky takovému kroku ušetříte několik stovek a možná i tisíce korun za měsíc. Nemluvě o cigaretách, alkoholu či sladkostech, které neničí jen váš rozpočet, ale také vaše zdraví. Popřemýšlejte nad těmito drobnými hříchy a určitě najdete prostor na zlepšení vaší finanční situace.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *