Víme jak ušetřit na lécích. Zjistěte to taky

Máme pro vás devět rad, díky kterým ušetříte za léky. Na co vše máte nárok? Kde je výhodné nakupovat léky a v jakých případech vám zdravotní pojišťovna vrátí peníze? To vše a mnohem více zjistíte v našem přehledu jak ušetřit na lécích.

Léky mohou zatočit s vaším rozpočtem

Prášky na vysoký krevní tlak, na bolest, na zánět, na posílení imunity a na ledviny. Když se sečtou všechny léky, které potřebujete, je z toho pěkný seznam. U mladých lidí je seznam kratší, ale pro starobní důchodce celkem běžný jev, že léky dosahují i dvaceti položek. Platit za všechny léky pak vyjde mnohdy na několik tisíc korun za měsíc. To pro někoho může být existenční problém. Najdou se však metody a postupy, které vám pomohou ušetřit na lécích a odlehčí vaší peněžence.

Internet je studnice informací a léků

Jestliže vám nedělá problém užívání internetu, určitě jej použijte jako užitečný nástroj pro hledání informací o lécích, jejich cenách a dalších možnostech. Díky internetu získáte přehled o dostupnosti, výši doplatku a ceně vašeho léku. Oblíbenou stránkou je stránka Ministerstva zdravotnictví ČR, kde se dozvíte všechny potřebné informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Podívejte se zda nemáte nárok na příspěvek na péči. Pravidla pro příspěvek na péči pro rok 2018 přehledně a na jednom místě.

Internet využijte i pro srovnání cen léků v e-shopech lékáren, kde jsou ceny mnohdy výrazně nižší než v kamenných obchodech. Vyhýbejte se však internetovým obchodům, které nejsou prověřené a působí pochybně.

Pořádek dělá zdraví

Začnete brát léky a vlastně ani nevíte na co. Podobný přehled o svých lécích má více jak polovina uživatelů. Přitom nevhodná kombinace léků může mít pro vaše zdraví fatální následky. Vždy je dobré kontrolovat kombinaci léků u lékaře i lékárníka. Pokud máte pochyby, můžete si vše opět projít na internetu a ptát se nezávislých poradců. Určitě využívejte i příbalové informace, které vám pomohou zjistit vše potřebné o daném léku.

Stejný účinek za méně peněz

Při nákupu léků se poraďte se svým lékárníkem či lékařem o tom, zda neexistuje levnější varianta vámi užívaných léků. V odborných kruzích se této náhradě říká generická substituce. Jedná se o záměnu léku se stejnou aktivní látkou. Ne vždy vám však tato změna a levnější varianta může být prospěšná. Z toho důvodu je dobré vše předem konzultovat s lékařem a hlídat případné změny při používání nového léku.

Trpělivost se vyplatí

Nemocniční lékárny jsou narvané k prasknutí, ale vystát frontu se vyplatí. Nabízí totiž často léky za výhodnější ceny, než komerční lékárny, které sice nejsou narvané k prasknutí, ale nabízí stejné léky za vyšší cenu. Někdy tak na léku ušetříte i několik desítek korun. Kromě toho celá řada z nich nabízí i věrnostní programy, speciální bonusy a akce, o kterých si povíme níže.

Pomoci vám může i dávka pro zdravotně postižené. Změny na rok 2018 se dozvíte v našem přehledu Dávky pro zdravotně postižené v roce 2018.

Udělejte si procházku po lékárnách

Máte ve zvyku hledat akce v supermarketech a pak vše obcházet? Postupujte stejným způsobem i v případě lékáren. Projděte si více lékáren a hledejte akční ceny. Nemusíte kupovat vše v jedné lékárně. Klidně si vybírejte a ušetřete tak peníze za léky.

Využívejte věrnostní programy

Nemáte možnost prolézat lékárny nebo nechcete ztrácet čas? Využívejte věrnostní programy lékáren. Díky nim můžete dosáhnout na zajímavé bonusy, akce a výhody, které normálně nezískáte. Speciální nabídky se vyplatí. Ceny léků totiž klesají o několik desítek procent. Obzvláště u doplňků stravy, vitamínů a minerálů. Ušetříte tak další peníze, které byste normálně utratili bez věrnostní kartičky.

Extra balení se vyplatí

Pravidelně si kupujete léky v menším balení, které prodávají i ve velkém? Sáhněte po tom výhodnějším balení, které vás vyjde levněji. Kupovat největší balení se rozhodně vyplatí. Jeden prášek v extra balení může být výrazně levnější než prášek v malém balení. Velká balení však nemusí být snadno dostupná. Zkontrolujte si vše na internetu nebo požádejte lékárníka ať vám je objedná do zásoby a nemusíte se o nic starat.

Kdy vám pojišťovna vrátí peníze

Pro rok 2018 je snížený limit na maximální roční doplatek pro seniory a pro děti. V současné době jsou stanoveny limity pro maximální roční doplatek pro seniory a pro děti následující:

  • Dítě do 18 let má limit maximálního ročního doplatku 1 000 Kč
  • Pro seniory nad 65 let je limit 1 000 Kč
  • Pro seniory nad 70 let je limit 500 Kč
  • Pro občany nad 18 let je limit stanoven na 5 000 Kč

Jakmile překročíte limit, vaše zdravotní pojišťovna vám přeplatek vrátí za každé čtvrtletí. Pozor! Do limitu se započítávají doplatky za částečně hrazené léky a to ve výši doplatku za nejlevnější variantu léku, která obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání. Doplatky hlídá samotná zdravotní pojišťovna a vy jejich výši můžete sledovat z pohodlí domova. Stačí si aktivovat uživatelský účet u vaší zdravotní pojišťovny. Navštívit můžete i kamennou pobočku kde získáte stejné informace.

Nenechte se odrbávat

Na internetu a v televizi běží celá řada reklam. Z rádií jsou nám doporučovány 100% účinné léky. Ne vždy se však jedná o pravdu. Mnohdy se propagují předražené produkty, které neobsahují tolik látek a jsou méně účinné. Je tedy dobré si vždy zjistit informace o daném produktu ještě před tím než jej koupíte. Ušetříte si tak značnou část peněz při nákupu nekvalitního produktu a možné problémy, které by daný doplněk stravy udělal na vašem zdraví.

Víme jak ušetřit na lécích. Zjistěte to taky
Ohodnotit

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *