Víme jak ušetřit na lécích. Zjistěte to taky

Máme pro vás devět rad, díky kterým ušetříte za léky. Na co vše máte nárok? Kde je výhodné nakupovat léky a v jakých případech vám zdravotní pojišťovna vrátí peníze? To vše a mnohem více zjistíte v našem přehledu jak ušetřit na lécích.

Contents

Léky mohou zatočit s vaším rozpočtem

Prášky na vysoký krevní tlak, na bolest, na zánět, na posílení imunity a na ledviny. Když se sečtou všechny léky, které potřebujete, je z toho pěkný seznam. U mladých lidí je seznam kratší, ale pro starobní důchodce celkem běžný jev, že léky dosahují i dvaceti položek. Platit za všechny léky pak vyjde mnohdy na několik tisíc korun za měsíc. To pro někoho může být existenční problém. Najdou se však metody a postupy, které vám pomohou ušetřit na lécích a odlehčí vaší peněžence.

Internet je studnice informací a léků

Jestliže vám nedělá problém užívání internetu, určitě jej použijte jako užitečný nástroj pro hledání informací o lécích, jejich cenách a dalších možnostech. Díky internetu získáte přehled o dostupnosti, výši doplatku a ceně vašeho léku. Oblíbenou stránkou je stránka Ministerstva zdravotnictví ČR, kde se dozvíte všechny potřebné informace o úhradách, cenách a výši případného doplatku léčivých přípravků hrazených z veřejného zdravotního pojištění.

Podívejte se zda nemáte nárok na příspěvek na péči. Pravidla pro příspěvek na péči pro rok 2018 přehledně a na jednom místě.

Internet využijte i pro srovnání cen léků v e-shopech lékáren, kde jsou ceny mnohdy výrazně nižší než v kamenných obchodech. Vyhýbejte se však internetovým obchodům, které nejsou prověřené a působí pochybně.

Pořádek dělá zdraví

Začnete brát léky a vlastně ani nevíte na co. Podobný přehled o svých lécích má více jak polovina uživatelů. Přitom nevhodná kombinace léků může mít pro vaše zdraví fatální následky. Vždy je dobré kontrolovat kombinaci léků u lékaře i lékárníka. Pokud máte pochyby, můžete si vše opět projít na internetu a ptát se nezávislých poradců. Určitě využívejte i příbalové informace, které vám pomohou zjistit vše potřebné o daném léku.

Stejný účinek za méně peněz

Při nákupu léků se poraďte se svým lékárníkem či lékařem o tom, zda neexistuje levnější varianta vámi užívaných léků. V odborných kruzích se této náhradě říká generická substituce. Jedná se o záměnu léku se stejnou aktivní látkou. Ne vždy vám však tato změna a levnější varianta může být prospěšná. Z toho důvodu je dobré vše předem konzultovat s lékařem a hlídat případné změny při používání nového léku.

Trpělivost se vyplatí

Nemocniční lékárny jsou narvané k prasknutí, ale vystát frontu se vyplatí. Nabízí totiž často léky za výhodnější ceny, než komerční lékárny, které sice nejsou narvané k prasknutí, ale nabízí stejné léky za vyšší cenu. Někdy tak na léku ušetříte i několik desítek korun. Kromě toho celá řada z nich nabízí i věrnostní programy, speciální bonusy a akce, o kterých si povíme níže.

Pomoci vám může i dávka pro zdravotně postižené. Změny na rok 2018 se dozvíte v našem přehledu Dávky pro zdravotně postižené v roce 2018.

Udělejte si procházku po lékárnách

Máte ve zvyku hledat akce v supermarketech a pak vše obcházet? Postupujte stejným způsobem i v případě lékáren. Projděte si více lékáren a hledejte akční ceny. Nemusíte kupovat vše v jedné lékárně. Klidně si vybírejte a ušetřete tak peníze za léky.

Využívejte věrnostní programy

Nemáte možnost prolézat lékárny nebo nechcete ztrácet čas? Využívejte věrnostní programy lékáren. Díky nim můžete dosáhnout na zajímavé bonusy, akce a výhody, které normálně nezískáte. Speciální nabídky se vyplatí. Ceny léků totiž klesají o několik desítek procent. Obzvláště u doplňků stravy, vitamínů a minerálů. Ušetříte tak další peníze, které byste normálně utratili bez věrnostní kartičky.

Extra balení se vyplatí

Pravidelně si kupujete léky v menším balení, které prodávají i ve velkém? Sáhněte po tom výhodnějším balení, které vás vyjde levněji. Kupovat největší balení se rozhodně vyplatí. Jeden prášek v extra balení může být výrazně levnější než prášek v malém balení. Velká balení však nemusí být snadno dostupná. Zkontrolujte si vše na internetu nebo požádejte lékárníka ať vám je objedná do zásoby a nemusíte se o nic starat.

Kdy vám pojišťovna vrátí peníze

Pro rok 2018 je snížený limit na maximální roční doplatek pro seniory a pro děti. V současné době jsou stanoveny limity pro maximální roční doplatek pro seniory a pro děti následující:

  • Dítě do 18 let má limit maximálního ročního doplatku 1 000 Kč
  • Pro seniory nad 65 let je limit 1 000 Kč
  • Pro seniory nad 70 let je limit 500 Kč
  • Pro občany nad 18 let je limit stanoven na 5 000 Kč

Jakmile překročíte limit, vaše zdravotní pojišťovna vám přeplatek vrátí za každé čtvrtletí. Pozor! Do limitu se započítávají doplatky za částečně hrazené léky a to ve výši doplatku za nejlevnější variantu léku, která obsahuje stejnou léčivou látku se stejnou cestou podání. Doplatky hlídá samotná zdravotní pojišťovna a vy jejich výši můžete sledovat z pohodlí domova. Stačí si aktivovat uživatelský účet u vaší zdravotní pojišťovny. Navštívit můžete i kamennou pobočku kde získáte stejné informace.

Nenechte se odrbávat

Na internetu a v televizi běží celá řada reklam. Z rádií jsou nám doporučovány 100% účinné léky. Ne vždy se však jedná o pravdu. Mnohdy se propagují předražené produkty, které neobsahují tolik látek a jsou méně účinné. Je tedy dobré si vždy zjistit informace o daném produktu ještě před tím než jej koupíte. Ušetříte si tak značnou část peněz při nákupu nekvalitního produktu a možné problémy, které by daný doplněk stravy udělal na vašem zdraví.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *