5 důvodů, proč se rozhodnout pro stavební spoření

Spoření je dnes poměrně zajímavou cestou, která je spojena s tím, jak můžeme vcelku jednoduše a ve většině případů také garantovaně zhodnotit naše peníze. Různých spořicích produktů nabídnou banky ve velkém množství. Konkrétně to mohou být třeba:

  • Termínované vklady
  • Spořicí účty
  • Další produkty spojené například s pojištěním

Žádná z těchto možností ale nedosahuje takových výhod, jako může přinést stavební spoření. To je stále velkým hitem. A to i přesto, že v minulosti bylo ještě výhodnější. Podívejme se proto na 5 hlavních důvodů, proč právě tento typ spoření využívat.

1. Lákavá státní podpora

Prvním důvodem je jistě možnost získat státní podporu. Ta je ideální možností k tomu, jak peníze zhodnotit ještě více, než je pouze v rámci klasické úrokové sazby. Pokud se podíváme na současnou výši státní podpory, potom je v hodnotě rovných 2 000 korun českých, a to na každého účastníka stavebního spoření, který splňuje všechny podmínky samotného nároku. Ty jsou přitom poměrně jednoduché, jelikož stačí jedna jediná věc, a to naspořit si ročně alespoň 20 000 korun českých. Pokud tedy v průběhu roku právě tuto konkrétní částku na váš účet stavebního spoření nastřádáte, můžete si být jisti tím, že vás dvoutisícová podpora nemine. Nárok na ni máte samozřejmě každým rokem. Čím déle tedy spoříte, tím více si našetříte nejenom z vlastních úspor, ale tím více dostanete také od státu. A to je určitě velmi zajímavá možnost, jak se vysokého zhodnocení dočkat.

2. Vysoké úrokové zhodnocení

Zde musíme nejprve říci, že vše záleží na konkrétní stavební spořitelně, u které uzavřete svou smlouvu. Podmínky totiž mohou mít různé a záleží u nich na řadě faktorů. Mezi několik hlavních může patřit například:

  • Využití různých promoakcí
  • Délka vašeho spoření
  • Výše cílové částky, kterou si zvolíte
Stavební spoření nabídne libovolné využití peněz

Stavební spoření nemusíte využít jenom v souvislosti se stavbou

S ohledem na to poté můžete využívat konkrétního úroku, který je vypočítáván každý rok. A to samozřejmě z té částky, kterou aktuálně na vašem stavebním spoření máte. Velkým pozitivem je to, že je zhodnocována nejenom váni naspořená suma, ale že je zhodnocován také státní příspěvek, který vám na daný spořicí účet přijde. Úrokové zhodnocení se tedy týká i jeho. Podíváme-li se na několik příkladů toho, kolik dnes můžete získat, je určitě dobré jít k Českomoravské stavební spořitelně, která nabídne úrok 1,3 procenta. Hned za ní je Stavební spořitelna České spořitelny, Raiffeisen stavební spořitelna a dále Wüstenrot stavební spořitelna. Všechny nabídnout úrok jedno procento. Zde sice můžete namítat, že podobný mohou nabízet třeba i spořicí účty. To je samozřejmě pravdou, ale u nich se jenom málokdy takto vysoký úrok dotýká všech vašich vložených peněz.

3. Naspořené finance lze využít na cokoliv

Název stavební spoření mnoho lidí mate. Myslí si totiž, že dané peníze mohou využít výhradně s různými stavebními úpravami, nebo s vybavením svého domu nebo bytu. Opak je však pravdou, jelikož v tomto směru mají jedinečnou možnost využít peníze skutečně na cokoliv. Tato výhoda se týká nejenom peněz, které máme naspořeny, ale týká se také státního příspěvku, který získáváme každý rok, při splnění podmínek. Nejenom tedy, že není nutné dokládat účel využití peněz, ale není nutné se skutečně jakkoliv omezovat. Co s penězi ze stavebního spoření uděláme, to je čistě jenom na nás samotných. Právě to je dnes také jednou z klíčových výhod a samozřejmě je to i jeden z důvodů, proč spořit právě tímto způsobem. Díky tomu se vyrovná všem klasikám, jako jsou třeba již nastíněné spořicí účty a další produkty.

4. Získat úvěr je více než jednoduché

Pokud pravidelně spoříme a nemáme jakékoliv problémy, znamená to pro nás možnost získat takzvaný úvěr ze stavebního spoření. O co konkrétně jde? Samozřejmě o půjčku, kterou lze často dostat třeba bez nutnosti potvrzení příjmu, stejně jako s možností dlouhodobého čerpání. Specifikem daného úvěru jsou především výhodné podmínky, a to s ohledem na výši úrokových sazeb, které se nabízejí. Druhým specifikem je následně to, že daný úvěr už je třeba využít v souvislosti s bydlením. A to třeba na:

  • Kompletní rekonstrukci domu nebo bytu
  • Koupi nábytku a zařizovacích předmětů
  • Koupi elektroniky a domácích spotřebičů

Důvodem proč jít cestou právě tohoto úvěru ale není jenom nízký úrok, ale může to být i vysoká nabídka konkrétních částek. Vše se mnohdy odvíjí od toho, kolik máme naspořeno, stejně jako od toho, jaké máme s úvěrem plány, nebo co můžeme doložit. Určitě o daném typu úvěru můžeme říci, že patří k nejvýhodnějším na trhu obecně. Svými úrokovými sazbami se přitom může rovnat i těm, které jsou dostupné u hypotéky. A to bez jakýchkoliv obav z toho, že bychom snad museli zastavovat naši nemovitost, nebo že bychom museli využívat ručitelů a dalších cest, které jsou spojovány s finančním krytím.

5. Tempo i charakter spoření je na vás

Posledním důvodem, proč se pro stavební spoření rozhodnout je určitě fakt, že je jenom na vás, jakým tempem budete v rámci spoření postupovat. Můžete si na tento typ účtu posílat peníze pravidelně každý měsíc, stejně jako i jednorázově, jednou ročně. Je jedno také to, kolik to bude, jelikož vše je v daném případě jenom na vás. Jak jsme tedy uvedli výše, vše se dá srovnat hlavně se spořicím účtem. Oproti němu se ale stavební spoření liší v tom, že si můžete zvolit i celkový charakter vašeho střádání peněz. Je tedy jenom na vás, zda zvolíte vysokou cílovou částku a budete spořit postupně, nebo rychle vložíte většinu svých finančních prostředků, abyste dosáhli vysokého zhodnocení právě díky úrokovým sazbám.

Problémem určitě nejsou ani jakékoliv budoucí změny, které mohou být spojeny se změnou výše cílové částky, kterou lze postupně posouvat, s ohledem na vaše potřeby. Na co také nezapomínejme, to je i fakt, že veškeré uložené finance jsou kryté, stejně jako u nich máte garanci jak konkrétního úročení, tak je zde také garance státní podpory. O peníze tedy rozhodně nepřijdete. Spoříte zcela bez jakéhokoliv rizika.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *