Ochrana rozpočtu je velmi důležitá. Jak se připravit na nenadálé situace?

Je jedno, zda se jedná o rozpočet osobní, nebo mluvíme o možnosti, kterou je rozpočet rodinný. V obou případech by měla být prioritou každého co nejlepší ochrana rozpočtu. Co máme na mysli? Jedná se o zajištění toho, že v případě výkyvu příjmu bude možné i nadále bez problémů fungovat. A to, že příjem vypadne, není v současné době zase až tak nic výjimečného. Může to být spojeno s řadou situací, kam řadíme:

  • Vyhazov z práce
  • Dlouhodobá pracovní neschopnost
  • Zranění a invalidita

Je jasné, že na takové případy je dobré být připraven. Jaká je tedy ideální ochrana rozpočtu, která bude založena na tom, že se případným výpadkem příjmu nenecháte zaskočit? Podívejte se. Ukážeme vám několik cest, které doporučíme kombinovat.

Contents

Pravidelné náklady na domácnost snižujte už nyní. To je ideální ochrana rozpočtu

Pokud se podíváme na to, kam jde nejvíce peněz z rozpočtu každého člověka, tak se rozhodně jedná o náklady na domácnost. Právě zde byste proto měli začít, pokud je vaším cílem ochrana rozpočtu. Je jasné, že pokud jde například o nájemné, nebo fond oprav, tak zde příliš cest ke snížení nemáte. Jinak tomu ale může být v případě energií. Ty se platí zálohově. Je proto na místě upravit si výši záloh tak, aby odpovídaly reálné spotřebě. Máme na mysli zálohy na:

  • Vodu
  • Elektřinu
  • Plyn

Pokud budete mít zálohy příliš vysoké, platíte měsíčně zbytečně více, než reálně spotřebujete. Peníze tak odcházejí, když by mohly zůstat u vás. Příliš nízké zálohy jsou zase rizikem v tom, že v souvislosti s vyúčtováním bude nutné počítat s velmi vysokým doplatkem. A to je také narušení vašeho rozpočtu. Většina dodavatelů posílá kompletní vyúčtování. Podívejte se, kolik spotřebujete a podle toho upravte zálohy. Ideální cesta, jak bude ochrana rozpočtu realizována už nyní.

Pozor na uzavřené smlouvy a závazky

Máte placenou satelitní, nebo kabelovou televizi? Či smlouvu s mobilním operátorem na konkrétní paušál? Nebo máte smlouvu sjednanou s poskytovatelem internetu? To vše jsou věci, které jsou brány jako samozřejmost. Když je ale řešena ochrana rozpočtu, je dobré myslet na to, že není příliš odpovědné mít smlouvy s konkrétním časovým závazkem. To proto, že když je budete chtít vypovědět, zaplatíte nemalé sankce. Ideální jsou proto smlouvy, které můžete vypovědět bez sankcí, nebo smlouvy, které lze snadno upravit. Je jasné, že když se dostanete do finančních potíží, budete chtít zrušit placenou televizi, změnit paušál, nebo snížit rychlost internetu. A to pro snížení měsíčních výdajů. Důležité pro vás je to, aby to bylo možné.

Správná ochrana rozpočtu je spojena také s rezervami

Odborníci se vesměs shodují na tom, že žádný rozpočet by neměl být napnutý a neměl by vycházet doslova do poslední koruny. Proto by hlavní a správná ochrana rozpočtu měla být založena i na tvoření rezerv. To znamená, že byste si měli každý měsíc dát peníze takzvaně stranou. Získáte tak celkem slušnou sumu, která může pokrýt období, kdy budete bez příjmu.

Správná ochrana rozpočtu pomůže při výpadku příjmu

Správná ochrana rozpočtu pomůže při výpadku příjmu

Pokud jde o vytváření rezerv, je vhodné peníze nemít doba, ani na běžném bankovním účtu. Ideální je využít možnosti zhodnocování. Optimální formou jsou spořící účet. Ty vybírejte podle zhodnocení. Čím je vyšší, tím lépe. Sice míra zhodnocení nepatří k nejlepším, ale na druhou stranu může alespoň pokrýt inflaci. Zároveň vás u spořicích účtů čeká ta výhoda, že můžete finanční prostředky vybrat kdykoliv budete potřebovat. Stačí použít platební kartu as zamířit do bankomatu, stejně jako není problém jít na pobočku banky. Peníze však můžete bezhotovostně převést i na váš klasický běžný účet.

Když půjčku, tak tu ideální

Jste v situaci, kdy si plánujete vzít půjčku? Pokud ano, je stále nutné myslet na to, že by ochrana rozpočtu měla být prioritou. Podle toho vybírejte ten správný úvěr. Jak na to? V první řadě se zaměřte na možnost pojištění půjček. Pokud je poskytováno, zaměřte se na jeho cenu, ale i celkové podmínky. Pokud bude vše vycházet dobře, může vám pojišťovna v případě výpadku příjmu sama pomoci, a tak několik prvních měsíců hravě zvládnete.

Stejně tak je vhodné vybírat takové půjčky, které lze v budoucnu měnit. Máme na mysli několik benefit. Řadíme mezi ně třeba možnost splátky nejenom zvýšit, ale také snížit. I tím bude zajištěna ochrana rozpočtu, jelikož z něho měsíčně vydáte méně. Hodit se ale může i odpuštění splátek, nebo jejich přerušení na určitou dobu. To vše vám může nahrávat do karet, jelikož ze svého rozpočtu budete odvádět mnohem méně peněz.

Hodí se být pojištěný

Pojistných produktů je cel řada. Nemusí se nutně jednat jenom o pojištění domácnosti. Dnes lze pojistit i sebe samotného. Jak konkrétně? Dobrou volbou je úrazové pojištění, nebo také životní pojištění. V obou případech se jedná o pojistný produkt, který dokáže nabídnout finanční kompenzace, pokud se vám něco stane. Nejenom, že je možné na dané peníze pohlížet jako na formu bolestného. Primárně na ně můžete pohlížet jako na velmi dobrou finanční pomoc ve chvíli, kdy z důvodu zranění nemůžete chodit do práce a tak zažíváte výpadek příjmu. Podobně jako u jiných pojistných produktů, i zde doporučíme hledět na výhodnost, ale i na pojistné podmínky. A to aby byly co nejvýhodnější. Tedy aby pojišťovna nabídla nejenom celkově vysoké pojistné plnění, ale aby bylo v rámci smlouvy co možná nejméně případných výjimek.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *