Zhodnocení peněz v roce 2014

Odkládáte si zodpovědně část svých příjmů stranou a přemýšlíte nad tím, jak je nejlépe letos zhodnotit? Nízké úrokové sazby, které vyhlásily centrální banky, stejně jako oslabení koruny Českou národní bankou střadatelům příliš nepomáhá – jak tedy spořit, abyste vaše úspory zhodnocovali?

Zapomeňte na polštář nebo běžný účet

Odkládat si peníze stranou je jistě chvályhodné a svědčí o určité finanční vyspělosti daného člověka, ale spořit proto, abych peníze nechával na běžném účtu, je přímo v rozporu s těmito vlastnostmi. Pokud se peníze uložené pod pomyslným polštářem nezhodnotí vůbec, peníze na běžném účtu jsou na tom podobně – proto s úsporami rychle pryč.

Ale kam? Můžete samozřejmě využít spořicích účtů nebo termínovaných vkladů – zde se však dostáváme k základnímu bodu celého zhodnocování peněz, musíte totiž vědět, kolik budete spořit, jak dlouho nebudete peníze potřebovat a jak velké riziko jste ochotni podstoupit.

Finanční plán jako základ

Abyste se mohli odpovědně rozhodnout a nezhodnocovali své peníze méně, než byste ve skutečnosti mohli, vytvořte si finanční plán. Spočítejte si, kolik budete schopni měsíčně odkládat stranou (nutnou finanční rezervu pro případ výpadku příjmů do toho nepočítejte), jak dlouho předpokládáte, že na úspory nebudete sahat, a jakou míru rizika jste schopni podstoupit. Řečeno terminologií finančních poradců – stanovte si výnosově rizikový profil.

Z tohoto profilu pak můžete vybírat vhodné formy spoření. Spořicí účet je dobrý pro spoření po malých částkách, nemá ale smysl na něm nechávat peníze dlouho ležet, protože úroková sazba je velmi nízká a peníze se prakticky nezhodnocují. Výhodou je však to, že s penězi můžete kdykoli disponovat.

U termínovaného vkladu máte vyšší úrok, ale na peníze nemůžete sáhnout, aniž byste na tom tratili. Vydávané státní dluhopisy vás také příliš nevytrhnou, protože jejich úroková sazba je velmi nízká.

Investice jako jedna z možných cest zhodnocení peněz v roce 2014

Způsob, jak zhodnotit své peníze, může být investice. Nemusíte přitom odkládat měsíčně tisíce, stačí pár set korun. Kouzlo investic spočívá v jejich pravidelnosti a dlouhodobosti – podle toho si zvolte i vhodnou investiční strategii.

Pokud je pro vás důležitější jistota než výnos, volte konzervativní strategii, pokud spíše výnos a máte na zhodnocování peněz delší časový horizont, můžete zvolit strategii dynamičtější. Můžete volit mezi zajištěnými fondy, nebo otevřenými investičními fondy – podle toho, co od zhodnocení očekáváte. Investice do komodit je rovněž dlouhodobá a vyznačuje se vyšší mírou rizika.

S výběrem správné investiční strategie nebo způsobu, jak investovat, vám může poradit profesionál v této oblasti. Produktů je celá řada a lze vytvořit i jejich vyvážený mix, záleží na vašich možnostech a očekáváních.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *