Kam investovat v současné době

Pokud máte volné prostředky a chcete je zhodnotit, je na místě položit si nejprve pár otázek. Správným naplánováním investic nejenže zhodnotíte vaše úspory, ale navíc budete mít peníze k dispozici, když je budete potřebovat.

Investiční horizont

Odpověď na otázku, kam investovat, není jednoduchá. Pro každého investora je vhodné něco jiného, a závisí to nejen na objemu prostředků, které můžeme investovat, ale také na tom, s jakým investičním horizontem k investici přistupujeme.

Je zásadní rozdíl, pokud máme několik set tisíc a víme, že je budeme za dva roky potřebovat, nebo pokud nám měsíčně zbývá dva tisíce, ale víme, že je budeme moci odkládat pravidelně a nebudeme je dlouho potřebovat.

Právě investiční horizont a likvidita je to, co určuje, do jakých komodit nebo aktiv vložit naše peníze. V neposlední řadě je důležité i riziko, které jste ochotni podstoupit. Z tohoto hlediska jsou Češi převážně konzervativní investoři, kteří preferují nízké riziko a nižší výnos před vyšším rizikem a vyšším výnosem.

Investice pro konzervativně zaměřené investory

Patříte-li k těm, kteří mají rádi jistotu, a hledáte-li investici, která vám vaše prostředky alespoň trochu zajímavě zhodnotí, nelze vám doporučit spořit na spořicích účtech nebo termínovaných vkladech, protože úrokové sazby jsou v současnosti rekordně nízko.

Kam investovat v roce 2014?

Alternativou mohou být zajištěné fondy, které jsou ze všech fondů nejméně rizikové. Jedná se o časově omezený investiční produkt, u něhož dopředu znáte jeho splatnost. Další možností, kterou lze doporučit, jsou garantované investiční certifikáty nebo investiční programy s konzervativní strategií, uvažujete-li s delším investičním horizontem.

Investice pro dravější investory

 


TIP: Investujte do půjček se zhodnocením 6 – 35% p.a.Investice již od 1000 Kč
Benefi.cz

Dobrou volbou v případě, že se nebojíte podstoupit vyšší riziko za potenciálně vyšší výnos, jsou otevřené podílové fondy. Zejména v případě dlouhodobého investičního horizontu se ukazují jako nejlepší způsob zhodnocení vašich prostředků, protože čas nivelizuje výkyvy v cenách akcií.

Tento typ investování je doporučován nejen v případě, že chceme zhodnocovat naše úspory bez ohledu na účel jejich následného použití, ale také v případě, že se chceme zajistit na stáří. Investovat lze tímto způsobem již několik set korun měsíčně, za deset patnáct let se přitom může jednat o zajímavé sumy.

4.8/5 - (6 votes)

You may also like...

1 Response

  1. Roman S. napsal:

    Moc pěkně a stručně napsaný článek. V této hektické době si člověk, pokud nepracuje v daném oboru, těžko dohledá sám všechny potřebné informace pro to, aby se správně rozhodl, jak nejlépe investovat své finance. Sám jsem před nějakou dobou řešil to, kam investovat své finance. Zdědil jsem něco málo přes 1,5 mil Kč. Před rokem jsem se potkal s p. Františkem Židkem ze společnosti GTI, který mi poradil, kam s danou investicí. Do dneška mi peníze jen rostou a já jsem rád, že jsem se takto rozhodl.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *