Investice do nemovitosti by měla být aktuálně raději odložena

Máte v plánu investovat peníze? Pokud ano, je způsobů celkem dost. Mnozí však stále mají obavy a tak volí spořící bankovní účet, než různé jiné možnosti. Proto náš text bude naopak zaměřený na druhou skupinu lidí. Tedy na ty, kteří se investovat skutečně nebojí a dělají to celkem aktivně. A jednou z možností, které mohou přijít vhod, je investice do nemovitosti. A zde hned musíme říci, že aktuálně to není nejlepší cesta. Tedy pokud chcete vydělat. Proč?

Contents

Jak může investice do nemovitosti vydělat peníze?

Než se podíváme na důvody, proč raději neinvestovat, musíme zcela jasně začít sdělením, jak vlasin ě může taková nemovitost vydělávat. Cesty jsou hned dvě. První je spojena s klasickým pronájmem, kdy je možné každý měsíc získat zajímavou sumu. Zde ale o její výši rozhoduje celá řada věcí, jako je například:

  • Kvalita konkrétní nemovitosti s ohledem na aktuální stav
  • Velikost nemovitosti
  • Lokalita, kde se nachází

Druhá možnost, jak může investice vydělat peníze, je zcela pochopitelně ta, že zde dochází k tomu, že nemovitost získá na hodnotě. I to může být ovlivněno celou řadou různorodých věcí. Může to být třeba tím, že dojde k tomu, že ceny nemovitostí začnou růst. Může to být ale i rekonstrukcí, která navýší hodnotu více, než byla cena práce a materiálu. Opomíjet ale nelze třeba ani to, že se začne revitalizovat celá lokalita a logicky dojde k růstu cen nemovitostí v místě. To vše jsou důvody, pro možný výdělek. Ale ne nyní proč?

Ceny nemovitostí jsou nahoře

Investice do nemovitosti se dnes příliš nevyplatí

Investice do nemovitosti se dnes příliš nevyplatí

Prvním důvodem, proč je investice do nemovitosti špatnou volbou, je rozhodně to, že aktuální ceny rozhodně nejsou pro investory nijak příznivé. Když si porovnáme ceny nemovitostí v současné době s těmi, které byly před několika lety, je jasně patrný výrazný nárůst. O kolik? Jsou to i desítky procent. Vlivem toho dáte nyní za nemovitost třeba i o stovky tisíc více, než tomu bylo dříve. To výrazně snižuje celkovou návratnost investice, pokud půjde o nájemné, a současné ceny navíc v podstatě eliminují situaci spojenou s tím, že byste na své nemovitosti vydělali tak, že cena půjde nahoru a vy ji prodáte dráž. Očekává se totiž postup spíše opačný. Až současná realitní bublina splaskne, tak ceny poměrně výrazně klesnou.

Hypotéky mají horší úroky

Doba, kdy byl úrok u hypotéky na samotném minimu, je pryč. Bylo to spojeno hlavně s dobou, kdy právě ceny nemovitostí byly na samém dnu. Zájem o hypotéky tak byl poměrně velký a to se podepsalo na tom, že banky si začaly konkurovat právě tím, že postupně snižovaly úroky. Na základě toho je možné říci, že se investice do nemovitosti skutečně vyplatila i těm, kteří neměli hotovost.

Nyní je ale situace zcela jiná. Úroky v posledních měsících výrazně rostly a to se podepisuje na tom, že investice se v případě financování úvěrem vyplatí mnohem méně. Prodlouží se tak hlavně její klasická návratnost, nehledě na to, že nemusí dojít ani k tomu, že výše případného nájmu pokryje výši splátky. To je dobré mít na paměti také. Důvody růstu jsou četné, a patří sem hlavně:

  • Snížení zájmu o hypotéky
  • Zvýšení úrokových sazeb ze strany ČNB
  • Snížení zájmu o nemovitosti

Získat hypotéku už není tak jednoduché

Dalším důvodem, proč na investice do nemovitostí není tak úplně ideální doba, je rozhodně to, že získat hypotéku už není tak jednoduché, jako tomu bylo v minulosti. Tím chceme primárně říci, že dříve nebyl problém hypotékou financovat i stoprocentní hodnotu nemovitosti. Podmínky se ale změnily a dnes už to zkrátka a jednoduše možné není. Kromě klasického posouzení bonity dochází také k tomu, že zájemci musí prokázat i to, že mají určité úspory. Jedině tak mohou na hypotéku dosáhnout. To jasně potvrzuje, že tato možnost investice nemusí být pro každého.

Dále nezapomínejte také na to, že dobrá cesta nemusí být ani ta, kdy se vydáte poptávat peníze u nebankovních společností. Právě nebankovní hypotéka sice může přinášet pozitiva spojená s jednodušším získáním, ale může přinést také možná negativa. A ta jsou spojena s jasnou věcí, kterou není nic jiného, než problém s tím, že se vám daná investice nevyplatí.

Dobrého nájemníka je těžké najít

Právě situace, která byla kombinovaná s nízkou cenou nemovitostí, výhodnou hypotékou a její dobrou dostupností znamenalo také to, že kdo byl alespoň trochu bonitní, ten neváhal a koupil si vlastní nemovitost. A tak došlo k tomu, že na trhu výrazně ubylo těch lidí, kteří by hledali pronájem. Tedy abychom byli konkrétní, daní lidé zde stále jsou, ale pokud jde o jejich bonitu, tak se jedená spíše o takové, které můžeme zařadit do kategorie těch problémovějších. Vlivem toho je tedy investice do nemovitosti problém v tom, že najít dlouhodobého solventního nájemce nemusí být jednoduché. Problém je tedy v podstatě jasný. Nejenom, že splátka hypotéky nemusí být pokryta nájmem každý měsíc – z důvodu výpadku, ale dojít může pochopitelně ještě k druhé věci. A tou je mnohem delší návratnost investice, prodloužená třeba i o roky.

Rate this post

You may also like...

1 Response

  1. Marie Šmídová napsal:

    Nějaký odhad, kdy se tato situace opět změní? Je mi jasné, že to neví nikdo a vlastně jsme teprve na začátku této situace. Nicméně když pominu problémy s hledáním nájemníka, hypotéku dnes lidé stále dostanou. Zejména ti, kteří ji chtějí na investici. Většinou mají kde bydlet a mohou už nějakou nemovitostí ručit. A pokud jde o hledání dobré nemovitosti, existují produkty, kdy je vám hypotéka schválena i bez konkrétní nemovitosti….tu můžete „doložit“ do 12 měsíců od schválení (https://www.hypotecnikalkulacka.cz/totalni-hypoteka). Tedy investovat v téhle době do nemovitostí stále jde a stále to může být výdělečné. Jen ty podmínky se trochu zpřísnili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *