website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Investice do zlata

Zvažujete investovat do drahých kovů a jako první vám přišla na mysl investice do zlata? Zlato bylo odnepaměti symbolem bohatství a také tradičním cenným kovem. Jaké výhody a nevýhody tato investice v dnešní době skýtá a na co si dát případně pozor?

Proč využít investice do zlata?

zlaté nápisy měn a procent

Vyplatí se investovat do zlata?

Seriózní finanční nebo investiční poradce by nikdy neměl doporučit klientům takové řešení, které představuje sázku na jednu kartu. Naše investiční portfolio by mělo být rozloženo tak, aby i rizika jednotlivých investic byla rozložená – hovoříme o diverzifikaci investičního portfolia.

Investovat do zlata bychom měli právě proto, abychom neměli veškeré úspory uložené ve formě peněz nebo cenných papírů.

Odborníci však doporučují do zlata investovat maximálně 15 % našich celkových investovaných prostředků.

Investice do zlata představuje zejména dlouhodobou investici, a i z tohoto důvodu bychom měli mít investiční prostředky rozložené tak, aby v nich byly zastoupeny nejen dlouhodobé, ale i krátkodobé investice.

V případě investice do zlata můžete očekávat její zhodnocení v horizontu deseti až patnácti let (přečtěte si, jaké jsou další bezpečné možnosti zhodnocení peněz). Cena zlata kolísá v závislosti na situaci na finančních trzích, aktuálně je cena zlata 1300 Kč / gram. Čím delší doba uplyne mezi nákupem zlata a jeho prodejem, tím větší šance na jeho zhodnocení.

Výhody a nevýhody investičního zlata

Jako každá investice má i zlato své výhody a nevýhody. Mezi výhody patří například:

  • odolnost vůči inflaci, zlato udržuje svoji hodnotu,
  • možnost investovat i ve velmi malém objemu, což u některých jiných komodit nebývá obvyklé,
  • investici do zlata můžete zvládnout sami, nemusíte využívat služeb investičního zprostředkovatele.

K nevýhodám zlata na investici patří:

  • poměrně vyšší náklady na pořízení zlata (i ten nejmenší slitek vás bude stát více než tisíc korun),
  • riziko zpětného odkupu za nižší cenu, pokud bude prodávat brzy po nákupu,
  • nemožnost prodat jen část investice (například kousek slitku, cihly nebo mince).

Investiční cena zlata je věc jedna a celkové náklady na tuto investici věc druhá. K nim byste měli připočíst i případné náklady za upravení polotovaru do formy slitku (nekupujete-li slitek hotový), náklady na skladování a pojištění, pokud máte zlato o vyšší hodnotě.

Pokud budete nakupovat zlato sami, dbejte na bezpečnost. Kupujte jen certifikované zlato od prodejce, který doloží a garantuje jeho kvalitu formou certifikátu potvrzeného příslušnou autoritou.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

1 Response

  1. nella napsal:

    Je fakt, že k nákupu zlata není potřeba mít investičního poradce, ale já ho mám i na tohle. Nebo spíš mám vlastního investičního poradce p.Žídka, který mi sestavil investiční plán a jelikož investuju do vícero produktů, tak s ním řeším i to zlato. Hlavní je si dát opravdu pozor na to, aby se nejednalo o nějaké padělky, už se napsalo hodně článků o tom, že se tohle stalo. No a pokud se nakupuje ve větším, tak kde zlato uschovávat a mít v potaz i náklady s tím spojené. Případně mít doma alespoň trezor, kde by mohly být slitky uložené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *