Vybíráme půjčky – jak na správného poskytovatele?

Vybíráte půjčku a nevíte, zda pro vás bude skutečně ta pravá? Pokud je to vaše situace, přinášíme vám několik tipů, které jsou spojeny s tím, jak vybrat správného poskytovatele půjček. Hned v úvodu totiž musíme říci, že to není vždy jednoduché. Na trhu existuje celá řada různých možností a tak vybrat tu správnou může vyžadovat nejenom dostatek informací, ale také dostatek času. Přinášíme vám proto info, jak se nespálit.

Contents

Bankovní nebo nebankovní poskytovatel?

Zde určitě platí, že s bankou chybu neuděláte. Banky jsou totiž instituce, které jsou dozorovány několika kontrolními orgány. I proto mnoho věcí nemohou udělat tak, jak by si sami přáli. Stejně tak platí, že banky mají také udělenou licenci, což už samo o sobě vylučuje, že by se snad jednalo o nějakého neznámého podvodníka. Banka je tedy ve všech případech spojena s jistotou toho, že se jedná o poskytovatele půjček, u kterého se bát nemusíte. Zvláště s ohledem na to, zda bude férový.

Druhou skupinou poskytovatelů jsou nebankovní společnosti. Zde už problémy nastat mohou. A to hlavně z toho důvodu, že se jedná o soukromé firmy, stejně jako o soukromé osoby. Nad nimi tak nestojí žádné kontrolní orgány, maximálně potom ČOI. Ta však řeší problém až následně, a to nikoliv ve formě konkrétního sporu, ale obecného chování daného poskytovatele. Platí tedy, že rizika jsou v nebankovním segmentu mnohem vyšší, než je tomu v tom bankovním. Na druhou stranu i zde se samozřejmě objevují i féroví a známí poskytovatelé. Příkladem za všechny mohou být tito:

Kontaktní údaje a historie – dobrý ukazatel kvality

Dnes, v době internetu má již každý dobrý poskytovatel svou nabídku také na internetu. A to proto, aby si každý klient mohl vše ověřit, stejně jako aby mohl načerpat všechny potřebné informace. I když ale nabídka na internetu je, nemusí to nutně znamenat, že je daný poskytovatel skutečně správný a férový. Velmi často rozhodují i dvě důležité sekce – ta kontaktní a sekce o nás. Právě v těchto dvou se dozvíme ony základní informace, které by nás měly primárně zajímat. Jde o to, zda daná firma skutečně existuje, kde konkrétně má sídlo, stejně jako by nás mělo zajímat třeba i to, kdo za ní stojí – tedy jací jsou jednatelé a společníci.

V rámci daných sekcí webu bychom neměli zapomínat také na to, že je dobré poohlížet se také po tom, jakou má společnost historii. Tedy jak dlouho trvá, kdy konkrétně vznikla, stejně jako by nás mělo primárně zajímat i to, zda působí jenom u nás, nebo má zahraniční přesah. S tím může souviset i to, zda je s ní spojena jakákoliv mezinárodní skupina. Pokud ano, většinou je to známka jistot, stability a férového přístupu.

Poznat nabídku se vyplatí

Máme-li informace o dané společnosti načteny, můžeme ji začít posuzovat podle konkrétní nabídky. Tedy podle toho, co nám je schopna nabídnout. Co hraje roli primárně? Určitě finanční částky, které má k dispozici a o které si můžeme žádat. U většiny poskytovatelů dnes platí, že se orientují vždy na jeden z konkrétních segmentů. A pro nás jako pro žadatele je poté výhodné, že se orientujeme jenom na konkrétní společnosti, které v tomto vyhovují našim potřebám. Máme-li se podívat na to, jaký konkrétní segment mohou poskytovatelé zastupovat, jsou to tyto:

  • Mikropůjčky
  • Standardní bankovní a nebankovní půjčky
  • Americké hypotéky a půjčky ručené nemovitostí

S nabízenou částkou souvisí i další velmi důležitá informace. O jakou jde a čeho konkrétně se týká? Máme-li být objektivní i v tomto případě, neměli bychom zapomínat na informace spojené s tím, že je to úrok. Na ten se podívejme detailněji.

Čím menší úrok, tím pro nás lépe

To nejdůležitější, podle čeho však poznáme dobrého poskytovatele půjček, to jsou úrokové sazby, stejně jako sazby RPSN. Než se rozepíšeme detailně o obou možnostech, je třeba říci, že obě jsou uváděny v procentech a u obou platí, že čím jsou menší, tím pro nás samozřejmě lépe. Pokud začneme tím, co sledovat u úroku, je to právě jeho výše. Jedná se o procentuelní hodnotu, která je vypočítávána z částky, kterou máme aktuálně půjčenu. Jasně tak ukazuje, kolik takzvaně přeplatíme navíc. Dnes platí, že u hypoték mohou být úroky v nižších jednotkách procent, u dobrých bank pod desetiprocentní hranicí a u nebankovních společností pod hranicí dvacet procent. Jakékoliv vyšší úrokové sazby už moc férové nejsou a takovým poskytovatelům bychom se měli z toho důvodu jasně vyhnout.

I RPSN, tedy roční procentuelní sazbu nákladů je třeba sledovat. Je dokonce doporučeno, že možná více, než samotný úrok. A to z toho důvodu, že ten je v ní již zahrnutý. Stejně tak jsou v ní zahrnuté také různé poplatky, stejně jako pojištění nebo řada dalších výdajů, které se mohou k půjčce váhat. A jak poznáme dobrého poskytovatele? Nabídne takové RPSN, které je stejné nebo lehce vyšší, než je úroková sazba.

Pozor na smlouvy

Co také ovlivňuje kvalitu konkrétního poskytovatele? Je to zcela určitě také smluvní dokumentace, kterou budeme podepisovat. I když dnes smlouvy nemusí být nutně v papírové podobě, stále je třeba jim věnovat náležitou pozornost. Proč? Jelikož platí, že férový poskytovatel má smlouvy jednoduché a jasně srozumitelné. Naopak tam, kde je smlouva složitá a celkově náročná na pochopení můžeme očekávat to, že na nás někdo zkouší něco nekalého. Proto je třeba být nejenom na pozoru, ale v případě potřeby raději zvolit jinou variantu půjčky.

A co může být největším rizikem, které se dnes ve smlouvách nachází? Jsou to třeba nesmyslně vysoké poplatky spojené s prodlením se splátkou. Stejně tak to mohou být také vysoké úroky z prodlení. Dále je dobré dát si pozor na všechny naše povinnosti, které v souvislosti s uzavřenou smlouvou o půjčce máme. Příkladem může být třeba půjčka na auto, kde jsme povinni zaslat do úvěrové společnosti velký technický průkaz. Podobně to může být v situacích, kdy u účelové půjčky musíme dokládat faktury spojené s tím, za co jsme peníze využili.

Když máte jasno

Jakmile použijete náš návod a vyberete toho správného poskytovatele, můžete mít konečně jistotu, že si berete přesně takovou půjčku, která vám bude ve všech ohledech plně vyhovovat. A právě ta se stane vaším dobrým pomocníkem, ať už chcete řešit své problémy, nebo máte v plánu koupit zboží či služby, které dokážou výrazně zkvalitnit váš život.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *