Předčasné splacení půjčky – na co si dát pozor?

Půjčky dnes využívá mnoho lidí. Není se čemu divit, jelikož jsou poměrně zajímavou možností, jak můžeme financovat věci, na které aktuálně nemáme. Pokud je vybíráme, hledíme primárně na to, aby nám vyhovovali hned v několika parametrech. Mezi ty nejdůležitější patří:

  • Dostatečná výše nabízených peněz
  • Výhodný úrok i RPSN
  • Správně nastavené splátky
Pozor na nevýhodné předčasné splacení půjčky. Může se prodražit.

Pozor na nevýhodné předčasné splacení půjčky. Může se prodražit.

U splátek jako takových se aktuálně zastavíme. Nejenom, že je třeba zvolit správný poměr, jelikož čím déle splácíme, tím menší je měsíční částka, ale tím více přeplatíme. Myslet je třeba také na předčasné splacení půjčky, jelikož to může být možností, jak ušetřit. Nebo jak zaplatit více. Jsou totiž i situace, kdy se to nevyplatí. Podívejme se, na co si dát pozor. Nejlépe ještě ve chvíli, kdy půjčku jako takovou vybíráme. Tedy ještě před tím, než vezmeme tužku a konkrétní smlouvu podepíšeme. Poté už je v podstatě pozdě na jakékoliv úvahy.

Contents

Dá se předčasné splacení půjčky realizovat?

Nejprve se společně podívejme na to, zda konkrétní poskytovatel daného úvěru vůbec umožňuje předčasné splacení půjčky. Pokud si požádáte v bance, obvykle s tím není jakýkoliv problém a daná možnost existuje. Pokud se jedná o nebankovní společnosti, můžeme se setkat s několika problémovými poskytovateli. Od takových je dobré dát raději ruce pryč. Nikdy nevíte, zda nezískáte větší sumu peněz, díky které můžete následně ušetřit třeba i několik tisíců korun.

Můžete samozřejmě namítat, že i když předčasná splátka není oficiálně možná, můžete danou sumu této společnosti poslat. To je sice pravda, ale počítat je třeba s tím, že ji bude evidovat jako několik jdoucích splátek po sobě, které bude oficiálně zaúčtovávat až ke konkrétnímu termínu. A co to přesně znamená? Samozřejmě fakt spojený s tím, že sice nebudete muset na splátky myslet, ale zároveň k žádnému oficiálnímu ukončení půjčky nedojde. To znamená, že vám daná mimořádná splátka rozhodně nic neušetří.

Pozor na to, kolik budete moci předčasně splatit

Pokud je předčasné splacení možné, je to pro vás velkou výhodou. Pozor však na růžové brýle, jelikož ne vždy je vše tak, jak vypadá například na letáku, nebo v době, kdy vás banka či nebankovní společnost láká k půjčce. Když předčasné splacení půjčky umožňuje, je dobré se zeptat na to, kolik konkrétně budete moci mimořádně splatit. Obvykle dostanete jako odpověď procentní hodnotu, která může vycházet buď z výše vaší půjčky jako takové, nebo může vycházet ze zůstatku, který je třeba doplatit. Pokud se jedná o procentuelní hodnoty malé, v řádech nižších desítek procent, rozhodně to pro vás není žádnou výhrou. Pokud se naopak jedná o hodnoty větší, které mohou být i ve stoprocentní výši, znamená to pro vás, že předčasnou splátkou můžete svůj úvěr v podstatě okamžitě ukončit. I to je velmi dobrou zprávou pro každého z vás.

Jak je to s případným poplatkem?

I když je možná předčasná splátka třeba v celé výši vaší půjčky, nezapomínejte se informovat také na to, zda je daná možnost zatížena nějakým poplatkem. Ten může buď vycházet ze splácené částky, a být v procentuelní hodnotě, stejně jako může být pevně nastavený, a to jasně danou částkou. A co to znamená? Že je dobré si dobře spočítat, zda se vám vůbec předčasné splacení půjčky vyplatí. A to v porovnání s tím, kolik byste ještě měli konkrétně zaplatit na úrocích. Pokud jsou poplatky velké a váš úvěr se pomalu ale jistě chýlí ke konci, může vše dokonce dojít až do stavu, že pro vás bude z finančního hlediska výhodnější úvěr klasickou cestou doplatit, než se vydat cestou, že vše splatíte naráz. To je poměrně známá finta mnohých poskytovatelů, na kterou skočí právě ti, co si vše dobře nespočítají.

Kdy je možné mimořádnou splátku poslat?

Pamatujte i na to, že předčasné splacení půjčky může být u některých poskytovatelů spojeno také s konkrétním termínem, kdy je možné peníze na účet poskytovatele poslat. I to je celkem nestandardní postup, ale může se objevit. V takovém případě platí, že možnost mimořádných splátek máte pouze v určitém časovém období – třeba na začátku kalendářního roku. Velmi častá je daná situace hlavně u hypotéky. Pokud bychom měli jít cestou ideální možnosti, se kterou není jakýkoliv problém, ptejme se hlavně na dotazy spojené s tím, zda je možné:

  • Poslat peníze kdykoliv
  • Poslat peníze na stejný účet
  • Poslat peníze bez oznamování

Lze získat předčasně splacenou sumu zpět?

I když to není příliš časté, a jedná se spíše o ojedinělou službu, rozhodně nám může přijít vhod. A to v situaci, kdy sice využijeme předčasné splacení půjčky, ale po delší době si uvědomíme, že peníze opět potřebujeme. U mnohých poskytovatelů je nemyslitelné, abychom žádali zaslání peněz zpět a následné pokračování ve splátkovém kalendáři. Jsou však i tací, kteří nám to skutečně dokážou umožnit. A na takové bychom se zcela logicky měli zaměřit. A z jakého důvodu? Jelikož u nich nic neriskujeme a není nutné v podstatě hledět dopředu na to, zda peníze někdy a na něco nebudeme potřebovat. Pokud to váš úvěrový poskytovatel umožní, máte jistotu, že využíváte v podstatě toho nejlepšího, který na našem trhu je.

4.5/5 - (2 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *