website statistics _uacct = UA-649561-2urchinTracker()

Jak si stály v loňském roce penzijní fondy? A kolik se vám povedlo vydělat?

Spořit si na důchod je dnes stále velmi doporučováno. To proto, že státní důchodová politika směřuje k tomu, že se bude nejenom prodlužovat odchod do důchodu, ale důchody nebudou nijak výrazným tempem růst. A tak bude nutné se tomuto stavu přizpůsobit. Jak? Jde to pomocí spoření, které dnes nabízejí různé penzijní fondy. Těch je aktuálně celá řada. Společně se podíváme na to, jak se jim vedlo v roce 2017. Výsledky však nejsou zase až tak pozitivní, jak se od nich očekávalo. Proč?

  • Jenom pár překonalo inflaci
  • Většina nabídla menší zhodnocení, než je inflace
  • Některé byly dokonce v mínusu
Ne všechny penzijní fondy přinesly zhodnocení

Ne všechny penzijní fondy přinesly zhodnocení

Pokud penzijní fondy využíváte, je dobré vědět, jak na tom jste. Pokud si plánujete začít spořit, bude pro vás následující přehled dobrým vodítkem v tom, abyste věděli, co je dobrá cesta a co nikoliv.

Contents

Které penzijní fondy patří mezi ty nejlepší?

Nejprve musíme začít pochopitelně tím nejlepším. Tedy informacemi o tom, jaké penzijní fondy patří mezi ty stoprocentně nejlepší. Jak je charakterizovat? Je to celkem jasné. Jedná se o takové, které měly největší zhodnocení. Jsou ideální volbou pro toho, kdo má penzijní fond hlavně k tomu, aby si peníze nejenom šetřil, ale aby také vydělával.

Pokud jde o to skutečně nejlepší, tak musíme doporučit penzijní společnost NN a její takzvaný Růstový fond. Ten v roce dosáhl velmi výjimečných výsledků a tak se řadí mezí takové penzijní fondy, které nabídly největší zhodnocení. Kolik to bylo? Velmi pozitivních 14,04 procenta. S tímto klienti rozvodně nešláply vedle. Byl to také jediné, který se dostal přes hranici 10 procent.

Pokud jde o ty další, zde jsou základní fakta. Na pomyslném druhém místě skončila penzijní společnost Conseq, která nabídla Globální akciový fond. I jeho zhodnocení bylo celkem příjemné. A to 9,96 procenta. Na třetím místě je Penzijní společnost České spořitelny, a její Dynamický fond. Kdo měl peníze právě v něm, tomu se povedlo je zhodnotit o 8,20 procent. A jaký je výčet těch dalších?

  • Penzijní společnost České pojišťovny – Dynamický fond – 8,20 procent
  • Penzijní společnost Komerční banky – Dynamický fond – 7,51 procent
  • Penzijní společnost ČSOB – Dynamický fond – 5,53 procent
  • Penzijní společnost České pojišťovny – Vyvážený fond – 4,10 procent
  • Penzijní společnost Allianz – Vyvážený fond – 4,07 procent

Kde už se zhodnocení téměř dotýkalo inflace

Pokud se v ekonomice zase až tak příliš neorientujete, je dobré vám připomenout, jaká byla konkrétní míra inflace v roce 2017. Zde musíme zcela jasně říci, že inflace poměrně výrazně poskočila nahoru, a to až na hodnotu 2,5 procenta. Je tedy jasné, že řada fondů k ní celkem aktivně směřovala. Jedním z příkladů je třeba Penzijní společnost České spořitelny a její vyvážený fond. Pokud jste investovali peníze právě do něho, tak se vám ročně zhodnotili jenom o 3,70 procent. Dále nebyl nijak výjimečný ani Vyvážený fond Komerční banky, u kterého bylo zhodnocení 2,90 procent. Po odečtení inflace téměř nic.

Tím posledním fondem, který ještě může přicházet v úvahu, je Vyvážený fond, se kterým přichází ČSOB. Zde je výnos za rok 2017 úplně stejný, jako je samotná míra inflace. Tedy mluvíme zde o tom, že za zhodnocené peníze si budete moci koupit stejně, jako v minulosti. Navíc ale nebudete mít oproti těm předcházejícím fondům reálně ani korunu.

Který penzijní fond ještě nebyl v mínusu?

Podívejme se ještě na dva, které sice jsou pod hladinou inflace, ale na druhou stranu o nich musíme říci jedno zajímavé plus, a to takové, že ještě nepřináší minusové zhodnocení. První možností je Etický fond České spořitelny. Pokud jde o jeho míru zhodnocení, tak je to za rok 2017 přesně jedno procento. Ještě celkem dobře vyšel Spořicí fond České pojišťovny, kde bylo zhodnocení nulové. Sice jste nijak nezvítězili nad inflací, ani nezískali žádné peníze navíc, ale na druhou stranu nejste v mínusu. Získali jste ale stejně, jako by vaše peníze byly u vás doma v trezoru, nebo byste si založili běžný bankovní účet, na který by byly vloženy. I spořicí účet by vám nabídl více. A to bez rizika a s garancí.

Konzervativní fondy nemile překvapily

Výčet těch penzijních fondů, které skončili v mínusu, je celkem velký. My se proto podíváme hlavně na to, u kterých to lidé nečekali. To proto, že to měla být forma konzervativní investice. Sice riziko existuje všude, ale říci musíme to, že právě u těchto fondů se předpokládá, že bude minimální, a to za cenu menšího zhodnocení. Jak to dopadlo reálně, to je již jasné.

Špatně dopadl třeba Konzervativní fond od AXA, jehož zhodnocení bylo minusové a bylo v mínusu celých 1,38 procenta. Nijak dobře nedopadl ale ano Konzervativní fond od ČSOB. I ten klientům přinesl ztrátu jejich vkladu, a to konkrétně o hodnotě 0,94 procenta. Pokud budeme pokračovat dále, tak tu máme ještě tři konzervativní fondy, které dopadly bídně. Tím prvním je Conseq, kde je mínus přesně 0,90 procenta. Přitom ten rizikovější vklady zhodnotil o zajímavých necelých deset procent. A abychom výčet uzavřeli, je třeba uvést ještě Českou spořitelnu a dále Českou pojišťovnu. U první je to minus na hodnotě 0,62 procenta a u druhé zhruba poloviční, a to 0,3 procenta.

Kdo dopadl nejhůře?

Stále ještě jsme se nepodívali na ty penzijní fondy, které dopadly stoprocentně nejhůře. Na pomyslném třetím místě je Konzervativní fond Komerční banky, který zůstal za rok 2017 v mínusu 1,57 procenta. Druhou příčku bere Konzervativní fond Allianz, kde je záporná hodnota na 1,63 procentech. A pomyslným vítězem, tedy nejhorším možným fondem je Konzervativní fond od NN. Zde je ztráta 1,93 procent. Zde připomeňme, že Růstový fond od stejné penzijní společnosti jasně dominoval a nabídl zhodnocení přes 14 procent. Stále si ještě myslíte, že konzervativní cesta je ideální?

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *