Odchod do důchodu čeká letos řadu lidí. Jste mezi nimi?

Rok 2017 je za námi a máme za sebou několik prvních dní roku 2018. Zatímco jinde se ohlížejí spíše do minulosti na to, jaký byl rok 2017, my se naopak budeme dívat kupředu. A to poměrně zajímavě. Podíváme se totiž na to, pro koho je tento rok pozitivní v tom, že je čeká odchod do důchodu. Pokud jste nevyužívali různé důchodové kalkulačky, nesledovasli vdovský důchod, ani jste si vše přesně nerozepsali, jsou tyto informace právě pro vás. Zvláště, pokud tušíte, že právě nějak okolo roku 2018 by k tomu bylo dojít. Díky naším informacím se dozvíte, zda je pro vás odchod do důchodu v letošním roce skutečně reálný, nebo nikoliv.

Contents

Jste muž? Odchod do důchodu je celkem jasně daný

Pokud jste mužem, máte to v tomto ohledu poměrně jasné. I když můžete být otcem, a to třeba i několikanásobným, je to z pohledu zákona jedno. Odchod do důchodu je dán pro všechny muže stejně, bez ohledu na to, jaký je nebo byl jejich rodinný stav. Na druhou stranu to může být i plusem, jelikož díky tomu se přesně dozvíte, zda pro vás bude letošní rok pozitivní, nebo nikoliv. A kdo tedy letošním roce do důchodu odejde? Roli hraje rok narození a také měsíc narození. Jsou dvě možné varianty:

  • Listopad – prosinec 1954
  • Leden až srpen – 1955

Je to právě váš konkrétní případ? Pokud ano, můžete stoprocentně jásat, jelikož se vás odchod do důchodu skutečně týká. Možná nebudete jásat, až zjistíte, jaká je výše důchodu. Třeba když jde o důchod živnostníka. To už je ale na zcela jinou diskusi.

Jste bezdětná žena?

Odchod do důchodu vás může čekat už letos
Odchod do důchodu vás může čekat už letos

Řadíte se do této kategorie? Pokud ano, jste na tom velice podobně, jako na tom jsou muži, i když s tím rozdílem, že jste na tom s ohledem na důchodový věk o něco lépe. Pokud jste se totiž narodila už v roce 1954, tak už v důchodu jste. A co když jste se narodila v roce 1955? Může se vás odchod do důchodu v letošním roce týkat. Záleží jenom na tom, o jaký měsíc se jednalo. Pokud bylo vaše narození v rozmezí května až prosince, je to pro vás dobrá zpráva a letošní rok se můžete těšit na odpočinek.

Jste žena s jedním dítětem?

Bezdětných žen přece jenom není tolik. Mnohem častější je situace, že žena za svůj život nějaké to dítě porodila. Jste to právě vy, a bylo to jedno dítě? Potom si můžete být jista, že se to podepíše na vašem věku, který je spojený s odchodem do důchodu. A jak se to na daném věku podepíše? Samozřejmě pozitivně, jelikož do důchodu půjdete dříve než muži, stejně jako do něho půjdete i dříve, než bezdětné ženy. Pokud jde o konkrétní měsíc narození, jsou zde stejná pravidla, jako výše. Tedy datum musí být v rozmezí května a prosince. Jenom rok je jiný. A to o jeden celý. To znamená, že nárok na odchod do důchodu mají v oce 2018 ženy, které se narodily v rozmezí daných měsíců v roce 1957.

Jste žena se dvěma dětmi?

Pokud se podíváme na statistiky, které jsou spojeny s charakteristikou tuzemských rodin, tak platí jedna věc. Nejvíce je u nás rodin čtyřčlenných. To logicky ukazuje na jasnou charakteristickou skladbu, a to:

  • Otec
  • Matka
  • 2 děti

Jak to souvisí s tím, kdy vás čeká odchod do důchodu? Poměrně jednoduše. Pokud byla přesně taková vaše rodina, tak jste matkou, která porodila a vychovala dvě děti. Do stejné kategorie spadáte i v případě, že jste byla matka samoživitelka. To sice nijak není rozlišováno, ale opět zde musíme říci, že dvě děti jsou pro váš odchod do důchodu plus. Jestliže jste se narodila v roce 1957, může se vás odchod v letošním roce týkat. Jenom si potvrďte, že měsíc vašeho narození byl nejdříve květen a nejpozději prosinec. Bylo tomu tak? Potom je zasloužený odpočinek tady.

Jste žena se třemi až čtyřmi dětmi?

Ani tři děti nejsou zase až tak nic výjimečného. Buď u klasických rodin, které fungovaly celý život, tak třeba i u těch žen, které se rozvedly, našly si někoho nového a s ním měly další děti. Stát se neptá, zda mají stejného otce, nebo nikoliv. Z hlediska situace, kdy se řeší odchod do důchodu, hraje roli jenom to, kolik jste porodila a následně vychovala dětí. Pokud to byly tři, a narodila jste se v rozmezí května a prosince, potom se soustřeďte na rok. Je u data vašeho narození uveden rok 1958? Potom letos do důchodu odcházíte.

Stejná situace, spojená s měsíci i rokem se na vás vztahuje také ve chvíli, pokud je počet vámi vychovaných dětí ještě o jedno více. Jsou tedy čtyři. Zde je jasné, že stát rozdíly mezi počtem tří a čtyř z hlediska zvýhodnění nedělá.

Jste žena s pěti a více dětmi?

Tento počet dětí není v naší zemi zase až tak obvyklý, což ale neznamená, že se nemohou objevit matky, které daný počet dětí mají. Hranice, v rámci které je zohledňován odchod do důchodu, je přesně pět. Když je dětí ještě více, už to nehraje roli, stejně jako výše důchodu. Pokud je daný počet dětí právě vaším konkrétním případem, pamatujte, že budete nejmladší osobou, která budce moci letos, tedy v roce 2018 do důchodu odejít. Měsíce narození jsou stále stejné, tedy od května do prosince. A jak je tomu s rokem? Pokud se ve vašem rodném listě píše rok 1959, máte vyhráno.

Nezapomeňte si požádat

A co dodat na závěr? Že odchod do důchodu je pro člověka právo. Není to povinnost, ani nic automatického. Pokud tedy chcete na zasloužený odpočinek, je třeba obrátit se na OSSZ a zde pochopitelně podat oficiální žádost. Dříve, než 4 měsíce před tím, než do důchodu plánovitě odejdete, nemá cenu na pracoviště chodit.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *