Podnikání na mateřské je stále populárnější. Jaké obory dominují?

Je všeobecně známo, že po narození dítěte nastává pro jednoho z rodičů takzvaná rodičovská dovolená. Je o dobu, kdy j povinností daného rodiče hlavně pečovat o dané dítě. Během této doby rodič také nechodí do zaměstnání a zároveň má právo na takzvaný rodičovský příspěvek. Tomu se laicky řečeno říká mateřská. Jeho konkrétní výše je dána výší platu, který daný rodič pobíral před tím, než se dítě narodilo. Nejde ale o stejnou, ale menší výši.

A právě vlivem toho může být problém vyjít s penězi. A tak se stále více objevují jak žádosti o přivýdělek, tak se objevuje o podnikání na mateřské. Jaké obory dnes dominují a jaké jsou u maminek hitem? Podívejte se. Mohou být zajímavou inspirací třeba i pro vás.

Výroba vlastních výrobků patří mezi nejznámější podnikání na mateřské

Jedná se o oblast, která je stále populárnější. Mnoho maminek věnuje volný čas tomu, že sami něco vyrábějí. A to třeba z textilu, nebo z různých jiných materiálů. Výsledkem toho jsou hlavně zajímavé dekorace, které jsou vzhledem k ruční výrobě celkem populární. A ta j s nimi spojený i často poměrně dobrý odbyt. A kde se dají dané věci prodávat? Dominuje hned trojice cest, kam se řadí:

  • Aukční servery a bazary
  • Weby typu Fler a Vinted
  • Vlastní internetový obchod

Čína jako zdroj různých levných výrobků

Přeprodej věcí z Číny je obecně v segmentu internetových obchodů velmi populární. Nelze se tedy divit tomu, že se rozmáhá i podnikání na mateřské, které jen zaměřeno tímto způsobem. Hlavně proto, že ne každý umí nakoupit na zahraničních webech a tak je pro ně stále jednodušší nakupovat od někoho tady. A daná osoba to následně pořídí v Číně a nechá poslat na danou adresu. Rizikem u tohoto podnikání na mateřské je však trojice věcí:

  • Nízká marže
  • Může se platit clo a DPH
  • Objevují se padělky, nebo zdravotně závadné výrobky bez certifikace

Oblečení je velkým hitem

Jak dojde k tomu, že se podnikání na mateřské rozjede právě tímto směrem? Je to celkem jednoduché. U většiny maminek dojde nejprve k tomu, že prodají nějaké věci po svém dítěti. A to obvykle patří mezi start jejich kariéry. Je to právě provoz klasického nebo internetového bazaru s oblečením, kde se prodávají věci hlavně na děti, ale může se jednat i o oblečení pro dospělé. Pokud něco dominuje nejvíce, jsou to právě nošené kousky. Je ale i mnoho maminek, které se rozhodnou prodávat věci nové.

MLM stále jako oblíbená forma byznysu

I když to vypadá, že multi-level-martketing má svoje nejlepší léta již za sebou, rozhodně tomu tak není. MLM patří stále mezi velmi oblíbené formy podnikání na mateřské dovolené. A co se dá v tomto směru prodávat? Musíme říci, že téměř vše. Z toho, co teď doslova dominuje, musíme zmínit kosmetiku, ale také ekologickou drogerii, a dále nelze zapomínat na různé superpotraviny, nebo doplňky stravy, které by měly umět prospět lidskému zdraví. Toto jsou směry, které jsou v této oblasti hitem.

Podnikání na mateřské nemusí být jenom přivýdělkem

Podnikání na mateřské nemusí být jenom přivýdělkem

Pozor ale na rizika. Kromě toho, že MLM nemá úplně dokonalou pověst, nelze zapomínat na nutnost vstupních investic. Dnes maskovaných do různých startovních balíčků, bez kterých začít v podstatě vůbec nelze.

Mnoho matek na mateřské se stává freelancerem

O čem to mluvíme? Freelancer je někdo, kdo podniká takzvaně na volné noze. Oblastí, kde je možné se realizovat, je opravdu celá řada. Může se jednat třeba o segment překlad, nebo segment psaní. Stejně tak může jít třeba o služby spojené se jednodobou počítačovou grafikou, nebo služby spojené třeba i s plněním eshopů, nebo se správou různých webů. Toto všechno a mnohem více se dá do této kategorie napasovat. Kladem j rozhodně to, že k začátku není nutné nic jiného, než počítat, internet a také někoho, kdo zadá první zakázky.

Eshop? Stále velký hit

A je jedno, s čím bude. Jelikož řešení internetového obchodu si lze pronajmout za pár desítek korun, tak musíme říci, že je to stále obrovský hit. Prodávat dnes lze v podstatě z domu, bez nutnosti skladových zásob, nebo reálných poboček. Pokud se podíváme na eshop z pohledu oblíbenosti, ta vše nejvíce vystihuje to, že Česká republika je dnes považována za velmoc internetových obchodů, a to pokud jde o přepočet na jednoho obyvatele. Je tedy celkem jasné, že toto odvětví bude hitem ještě dlouho.

Objevují se i různá poradenství

O jaká se jedná? Mnoho maminek chce pro své dítě jenom to nejlepší, a tak se začnou více ponořovat do různých alternativních směrů. Ty mohou souviset s výchovou, ale třeba také se stravováním, s péčí o zdraví, nebo i se stylem života. A právě v mnoho maminek, ale i některých tatínků v tomto zaměření najdou i zcela nový smysl života. Nejenom pro sebe, ale i tak, že začnou své zkušenosti předávat dále. I takto může vypadat podnikání na mateřské. Je obvykle založeno hlavně na pořádání různých kurzů a různých sezení, které jsou zaměřeny na konkrétní oblast života a na to, jak s ní začít. Nutno však říci, že tento směr je realizován spíše z přesvědčení a zisk z daných kurzů je velmi často rovný samotným nákladům. Nutno také dodat, že v mnohém je toto podnikání nebezpečné, jelikož předávání zkušeností s některými věcmi může znamenat třeba i budoucí zdravotní rizika pro toho, kdo se tímto směrem vydá – třeba alternativní stravování, nebo alternativní postupy léčby nemocí.

Ohodnotit

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *