Jak snížit firemní výdaje? Poradíme osvědčené tipy

Každá firma dnes funguje na jednoduchém principu. Generuje zisk a zároveň může mít výdaje. Čím větší dané výdaje jsou, tím méně sice firma zaplatí na daních, ale zároveň je menší její zisk. Proto pokud má být firma skutečně co nejvíce výdělečná, je dobré výdaje firmy snižovat. I když se zaplatí vyšší daně, zůstane firmě následně mnohem více peněz. Jaké jsou možnosti úspor u běžné firmy? To vám poradíme. Málokterý majitel firmy si totiž dokáže uvědomit, že výše jeho zisku nezáleží jenom na tom, jak velký obrat bude generovat, ale záleží také na tom, kolik peněz dá ze své firmy pryč.

Contents

Spočítejte běžné provozní náklady – energie

Ty obvykle bývají tou největší položkou v samotném rozpočtu firmy. Závislosti na její velikosti mohou jít do tisíců, ale i statisíců. Je více než jasné, že prostor pro šetření je zde celkem velký. Ne každý majitel si ale uvědomuje, že prostor pro úspory skutečně má a že by se i on měl vydat právě tou cestou, která zajistí, že bude platit méně. Pokud se podíváme na ty základní provozní náklady, které průměrná firma platí, tak se jedná hlavně o:

  • Vodu
  • Plyn
  • Elektřinu
Minimalizovat firemní výdaje lze i daňovou optimalizací

Minimalizovat firemní výdaje lze i daňovou optimalizací

Jak ušetřit? Jsou celkem tři hlavní cesty. První je spojena s tím, že bude hlídat spotřebu a budete dbát na co největší šetření. Druhá cesta je spojena s tím, že se bude šetřit díky použití úspornějších technologií. Na kohoutky se hodí třeba perlátory, v rámci svícení zase přijdou vhod LED žárovky. Třetí cesta se týká možnosti, kdy je osloven nový dodavatel energií. Dnes existuje na trhu na několik desítek možností. Rozdíly v cenách jsou poměrně výrazné, což pochopitelně znamená, že i když bude vaše spotřeba stejná jako doposud, můžete hravě ušetřit i několik desítek procent. U velkých firem to mohou být desetitisíce. Rázem může být třeba na odměny pro zaměstnance, nebo na různé plánované inovace. Jednoduše se peníze objeví bez nutnosti toho, že byste je komukoliv brali. Jednoduše vám zbudou, jelikož za služby budete platit méně, než tomu bylo doposud.

Vyhněte se velkému daňovému zatížení

Druhá cesta, jak snížit firemní výdaje je spojena s tím, že se budete snažit vyhýbat nadměrnému daňovému zatížení. Je jasné, že jako majitelé firmy nebudete mít tolik zkušeností a znalostí. Proto rozhodně není od věci najmout si zkušenější účetní, popřípadě i daňového poradce. A to z toho důvodu, že může poradit několik efektivních cest, díky kterým je možné nejenom platit méně, ale díky kterým je možné zůstat na stejném cashflow a přitom peníze místo státu dát například zaměstnancům. I když se může platba za daňového poradce nebo za účetní jevit jako výdaj, ve skutečnosti mnoho majitelů firem jasně potvrzuje, že právě díky této osobě mnoho peněz ušetřilo. A tak si na sebe daná osoba v podstatě vydělá. Mezi dnes poměrně efektivní způsoby patří:

  • Využití daňových rájů
  • Nabízení firemních benefitů jako složku platu
  • Investice do samotné firmy

Neplaťte více, než musíte

Mnoho podnikatelů dělá tu chybu, že si nijak výrazně nepromýšlí své investice. V praxi to znamená, že mohou dlouhodobě platit více, než je nutné. Hlavním rizikem mohou být smlouvy, které jsou uzavřené i na několik let, a to s celkem dlouhou výpovědní lhůtou. Příkladem mohou být třeba mobilní paušály, u kterých není problém vyhádat si slevu i ve výši několika desítek procent. Pokud tak učiníte, s každou platbou šetříte. Podobné je to v případě sídla, kdy už nemusí být nutné platit reálnou kancelář. Mnohem efektivnější cestou je využívat nabídek, které přináší virtuální sídlo firmy. Jde o možnost levného pronájmu adresy. Nejenom, že lze získat mnohem větší prestiž, ale zároveň jsou splněny všechny zákonné požadavky, i když reálně svou činnost realizujete z jakéhokoliv jiného místa v zemi. Třeba i z pohodlí vašeho domova, přičemž není problémem využívat i další subdodavatele, kteří také mohou pracovat v podstatě z jakéhokoliv koutu země, bez nutnosti být ve vaší blízkosti.

Hleďte na správné tempo růstu

Když firma roste, není to rozhodně nic špatného. Právě naopak. Problém ale může být spojený s tím, kdy je tempo růstu špatné. Co máme na mysli? Příkladem je situace spojená třeba s výrobou, kdy máte zakázek tolik, že plně pokryjí vytížení jednoho stroje a současného týmu zaměstnanců. Následně se ale může objevit zakázka nová. V tuto chvíli máte na vybranou. Koupit nový stroj, najmout nové lidi a uspokojit je. Ne vždy je to správná cesta, jelikož následně může být jak stroj, tak i daní lidé nevyužití. Vy máte výdaje, ale žádný zisk. I proto je dobré promyslet, kde je ta hranice, kdy nové zakázky odmítnete, nebo kdy je naopak přijmete. Obvykle je tento bod spojený s tím, že poptávky po dalších zakázkách jsou častější tak se dá očekávat, že když už nic jiného, tak si nový stroj i nový zaměstnanci na sebe alespoň vydělají. Jinak platíte lidi, pro které nemáte práci.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *