Kdy se platí clo?

Objednávky ze zahraničí jsou stále častější. To proto, že objednat si něco ze zahraničních eshopů je jednoduché, stejně jako i výrazně levné. Ne vždy ale bude cena taková, jako stojí v obchodě a v objednávce. To proto, že je dobré vědět, kdy se platí clo a kdy se naopak neplatí. Pokud chcete mít o všem zcela jasno, podívejte se společně s námi na popis jednotlivých situací. Díky tomu budete přesně a také jasně vědět, zda clo platit budete, nebo nastane ona lepší situace, kdy se vám povede se dané platbě cla jednoduše vyhnout.

Kdy se platí clo? V první řadě záleží na zemi, odkud balíček jde

Poprvé si otázku, kdy se platí clo, musíte položit v souvislosti s tím, odkud jde balíček, který jste si objednali. Nikoli na podnikateli, kterým může být i frančíza. Na tom výrazně záleží. Je třeba jasně říci, že se rozlišují dvě věci. Evropská unie a následně zbytek světa. Pokud si objednáváte balíček z jakékoliv země EU, máte jistotu, že clo platit nebudete. A nezáleží na tom, co vám přichází, stejně jako nezáleží ani na tom, jaká je hodnota daného balíčku. Toto je pro vás zcela jasné plus.

Jinak tomu ale bude v případě, kdy si balíček objednáváte z jiné země, než která je součástí Evropské unie. Na tu se už volný pohyb osob a zboží nevztahuje a tak zde je třeba počítat s tím, že situace, kdy se platí clo, může skutečně nastat. Proto s tím počítejte.

Jste podnikatel, nebo soukromá osoba?

Clo neplatíte u zásilek z EU

Clo neplatíte u zásilek z EU

Další situace, kdy se platí clo, nebo kdy se naopak neplatí, je spojena s tím, zda si zboží objednáváte jako soukromá osoba, nebo jako podnikatel. Pokud se jedná o první možnost, musíme říci, že zde existuje zcela legální cesta, jak se placení cla snadno vyhnete a hradit ho nebudete muset. Pokud jde o případ opačný, kdy jste podnikatelem, tak zde taková možnost bohužel není. Situace, kdy se platí clo, nastává vždy ve chvíli, kdy balíček ze země mimo EU přichází do země EU. S tím je třeba při podnikatelské činnosti počítat, hlavně pokud jde o výslednou cenotvorbu. Případné nezapočítání cla s sebou může přinášet řadu rizik.

Když balíček dorazí do ČR

Další otázka ohledně toho, kdy se platí clo a kdy nikoliv, souvisí s tím, co se děje s balíčkem, pokud dorazí do České republiky. Nastat může situace ideální, kdy balíček projde celnicí bez povšimnutí. Tedy když je zboží propuštěno bez vyžádání dokladů. Je to hlavně z důvodů, kdy je z balíčku zřetelné, že jde skutečně o zboží velmi malé hodnoty, nebo pokud je jasně zřetelné, že se jedná o dárek. To se clo skutečně neplatí.

Nastat ale může ještě jedna situace, a to taková, kdy balíček celnice posoudí tak, že bude mít pochybnosti o obsahu a tak balíček zadrží. Následuje poměrně jasný postup, který má tři hlavní fáze. Mezi ty patří:

  • Prozkoumání doručeného balíčku
  • Vyžádání veškeré dokumentace k balíčku
  • Vyměření cla, nebo propuštění bez nutnosti placení

Roli má také hodnota balíčku

Kdy se neplatí clo? Také v situacích, kdy má váš balíček malou hodnotu. To je poměrně častá a zcela běžná situace. V souvislosti s ní musíme říci, že je mnoho lidí, kteří si raději objednají několik kusů postupně, jelikož se tak placení cla vyhnout. Je to postup, který je zcela legální a zcela běžný. Pokud se máme podívat na hodnotu daného balíčku, kdy se neplatí clo, tak je to cena, která je celkem příznivá a celkem zajímavá. Daná hodnota je 150 euro, popřípadě hodnota 170 dolarů. Roli zde hraje měna, v jaké je cena zboží vyčíslena. Roli nehraje typ platby. Jestliže se nestala ztráta platební karty, a tou bylo placeno, platí stejná fakta. Pokud je cena zásilky nižší, tak se clo neplatí. Pokud je vyšší, je třeba počítat s tím, že ho celnice vyčíslí.

Jak velká je hodnota cla?

Pokud se podíváme na běžné zásilky, které si lze ze zahraničí objednávat, je dobré počítat s tím, že běžná výše cla je okolo patnácti procent. Jsou ale situace, kdy je třeba počítat s tím, že se objeví i zásilky, kde je clo větší. Příkladem může být třeba zásilka s obsahem alkoholických nápojů, nebo zásilka s tabákovými výrobky. V takovém případě už se clo vyměří přesně podle tabulek. Kdo to neví, hledá cesty, jak vydělat peníze. S tímto je třeba ještě před objednáním počítat, jelikož ne všechny produkty patří do stejné kategorie.

Jak se clu lidé vyhýbají?

Nutno říci, že to nemusí být jenom tím, že si posílají zásilky na soukromou osobu, a to tak, aby měly nižší hodnotu. Také může dojít k tomu, že jsou zásilky záměrně naceněny na menší hodnotu, což není vždy úplně v souladu se zákonem a mohou z toho plynout komplikace. O něco jednodušší možnost je označovat zásilky jako dárky, jelikož i ty se mohou placení cla vyhnout. Ani toto ale není úplně ideální varianta, ale je méně problémová, než ta předchozí.

S clem je třeba počítat, i když zásilku vezete sami

Pozor také na situace, které jsou spojeny s tím, že si zásilku v zahraničí koupíte a sami si ji přivezete, i to je situace, kdy může dojít k tomu, že budete muset zaplatit clo. V takovém případě je vaší povinností zásilku přiznat a proclít. Pokud ne, opět platí to, co již bylo několikrát zmíněno. Můžete se vystavit postihu ze strany celní správy.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 200 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *