Teambuilding je ve firmách stále populární

Kvalitní zaměstnanec je základem pro to, aby každá firma dostatečně prosperovala a aby měla úspěch. Velmi často je ve firmách zaměstnanců více. Jejich spokojenost může být podporovány různými způsoby. Mezi ty nejčastější patří:

  • Pracovní podmínky
  • Výše mzdy
  • Zodpovědnost a možnost projevit názor
Teambuilding může být i adrenalinová aktivita.

Teambuilding může být i adrenalinová aktivita.

Co však v dnešní době také hraje opravdu nemalou roli, to je schopnost pracovat v týmu. Ten by měl fungovat po všech stránkách. Vtvořit takový kolektiv nemusí být jednoduché. A proto je v řadě firem stále populární takzvaný teambuilding. Jak může vypadat a jaké jsou ty nejoblíbenější možnosti? Pojďme se společně podívat.

Contents

Večírky jasně dominují

Jak u malých, tak i velkých firem jasně dominují různé večírky. Nemusí to být nutně jenom ten vánoční, jelikož může jít třeba o letní grilování, nebo příjemné víkendové posezení. Obvykle firma zaplatí jak nápoje, tak i další občerstvení. To je pro zaměstnance dostatečnou motivací k tomu, aby přišli. Je dokázáno, že hlavně po několika sklenkách se lidé mnohem více druží. Takový teambulding je sice jednoduchý, ale může být i efektivní. Lidé se zkrátka vzájemně poznají. A to včetně těch, kteří patří mezi ostýchavé jedince.

Drobným problémem různých večírků může být i to, že alkohol často odbourává zábrany. Nemusí to být nutně jenom milostné románky, ale i to, že podřízení svým šéfům mnohdy od plic řeknou, co si myslí. V tomto případě nemusíme jako majitelé firem dosáhnout svého cíle. Je proto dobré být na pozoru. Správnou volbou je v dané situaci dělat, jako by se nic nestalo. Je jasné, že mnoho lidí daných činů jistě lituje a není dobré jim je opět připomínat. Na druhou stranu pokud budou pokračovat, nemusí být vyloučeno, že daný směr nebude mít konkrétní personální důsledky.

Teambulding spojený s programem stále láká

Jsou dokonce specializované firmy, které dokážou vytvořit teambuldingové akce i pro velké společnosti. Takový teambulding je obvykle spojený se zajímavým programem, který spočívá v několika různých aktivitách. Lidé pracující ve firmě jsou bez ohledu na své postavení nebo oddělení namátkově rozděleny do týmů. Dané týmy následně plní řadu zadaných úkolů. Ty mohou být spojeny třeba s:

  • Fyzickou zdatností
  • Schopností řešit konkrétní úkol
  • Adrenalinovým zážitkem

I když se lidé v týmu neznají, snaha vyhrát, mnohdy hodnotné ceny je donutí postupně spolupracovat, čímž dojde k jejich seznámení. Následná komunikace nad úspěchy a neúspěchy vytvoří nové party a kamarády, jelikož ke konkrétním jedincům se postupně přidávají ti, kteří ho znají. Rázem se tak s několika odloučených pracovišť stává jeden velký kolektiv. A co mu pomohlo? Ano, právě unikátní a zajímavý teambulding. Navíc ceny uspořádání takových akcí nemusí být nijak vysoké. Nehledě na to, že na ně lze pohlížet i na možnost, jak firmu posunout dopředu a jak investovat právě do jejího lepšího fungování.

I přímo na pracovišti

S pobytem v práci souvisí nejenom nutnost podávat pracovní výkony, ale souvisí s tím také nutnost přestávek. I to je možnost, jak se seznámit s kolegy. V tomto případě může daný teambulding probíhat naprosto nenuceně. Jak? Třeba v rámci společných relaxačních zón, kde je zaměstnancům dopřána zábava. Může to být obyčejný stolní fotbal, nebo i herní konzole. Rázem se během pár okamžiků najdou vhodní spoluhráči, kteří se dříve ani neznali. A kolektiv se postupně vytváří. Jednoduše, nenuceně a přesně tak, jak firma potřebuje.

Pozor na problémové elementy

I když se nám jako podnikatelům a vyššímu managementu podaří vytvořit fungující tým podřízených, je třeba se mu dále věnovat. Ne vždy platí, že si všichni rozumí tak, jak potřebujeme. Čím větší skupina lidí, tím více problémů může nastat. Zde se musíme postavit čelem k otázce toho, jakým směrem se konkrétně vydáme. Může se stát, že někteří jedinci s týmem nespolupracují a ostatní je ignorují. Zkrátka si spolu nerozumí jak osobně, tak pracovně. Zde tedy máme možnosti, jako jsou ponechání stávajícího stavu, nebo odsunutí problémového člověka jinam. Na jinou pozici či k jinému týmu. I když to ne vždy bývá dobrá volba, mnohdy to může být krok správným směrem. Je třeba myslet na to, kdo je šéfem firmy a jaké jsou jeho cíle. Zaměstnanci by se základním principům, které jsou spojeny s fungováním týmu, zkrátka měli umět podřídit. Jedině tak může vše fungovat tak, jak má.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *