Lístek na peníze 2019 – vše co potřebujete vědět o nemocenské

Lidé v produktivním věku během svého života zhruba 8 hodin denně pracují, 8 hodin denně mají své volnočasové aktivity a 8 hodin spí. Jinak tomu ale může být v případě nemoci, která člověka vyřadí jak z běžného, tak hlavně pracovního života. Rázem se zcela změní starosti, jelikož je třeba myslet na mnoho jiných věcí, jako je lístek na peníze 2019 a další. Pokud jste nikdy nemocní nebyli, podívejte se s námi, jak případnou nemoc v souvislosti s nemocenskou zvládnout bez jakéhokoliv problému.

Contents

Nejprve neschopenka. Nikoliv lístek na peníze

Pokud jde o první věc, pokud jste nemocní, je ideálně třeba informovat svého zaměstnavatele. A to co možná nejdříve. Je vhodné mu říci třeba to, že jste nemocní a tak se do práce nedostavíte, a že jdete k lékaři. Je to jednoduše proto, aby věděl, že s vámi nemá počítat. Jakmile jste u lékaře, následuje další zcela jasný postup.

Lístek na peníze 2017 - co vše přo nemoci potřebujete?

Lístek na peníze 2019- co vše přo nemoci potřebujete?

Když už jdete s konkrétní nemocí k lékaři, tak se neočekává, že by vám nic nebylo. Očekává se naopak to, že vám něco bude, tak pravděpodobně budete několik dní doma. Vše záleží primárně na lékaři a na tom, jak vše vyhodnotí. S tímto souvisí to, že vám lékař nevydá lístek na peníze 2019, ale vydá vám zatím jenom neschopenku. Tedy potvrzení o tom, že jste skutečně nemocní a že nemůžete do práce. S touto neschopenkou je třeba se neprodleně dostavit se do práce, abyste potvrdili, že jste skutečně nemocní. Na neschopence bývá uvedený i termín, do kdy to bude.

Než bude dostupný lístek na peníze 2019, je třeba další dokument

Kromě neschopenky by měl lékař vystavit ještě jiný dokument. O jaký se jedná? Jeho oficiální název je Rozhodnutí o dočasné pracovní neschopnosti. Jedná se o dokument, který je poměrně dobře rozpoznatelný díky svému růžovému pruhu. U tohoto dokumentu dochází k tomu, že ho z větší části vyplňuje především lékař. A stále se nejedná o oficiální lístek na peníze 2019. Tento dokument zatím jenom potvrzuje, že dočasně nemůžete pracovat. Dále nezapomínejte na to, že druhu stranu dokumentu vyplňujete vy. A co se sem uvádí?

  • Vaše identifikace
  • Váš podpis
  • Výběr platební metody

Lístek na peníze je vystavený při kontrole

Během první návštěvy lékaře jste splnili a udělali všechno potřebné. Během návštěvy vám lékař zcela jistě řekl i termín kontroly, kdy se máte dostavit příště. Pokud ano, a vy přijdete, již se bude mluvit o tom, že lístek na peníze dostanete. Tedy samozřejmě v případě, že nebudete uschopněni – tedy že budete zdraví. Pokud bude vaše nemoc nadále trvat, lékař vám pochopitelně neschopenku prodlouží.

Nemocenská lístek na peníze vyžaduje právě v tuto konkrétní chvíli. Jde o dokument, který má také svůj jasný a oficiální název, který zní Potvrzení o trvání pracovní neschopnosti. Právě toto je dokument, který je dalším z podkladů o tom, že budete mít nárok na peníze nemocenská tak bude probíhat přesně, jak očekáváte. Tedy že nebudete chodit do práce, ale peníze brát budete. Sice v menší výši, tedy spíše v malé výši, ale to už je na zcela jinou diskusi.

Kdy se odevzdává lístek na peníze a kam?

I toto jsou fakta, která každá osoba na neschopence musí nutně znát. Když se ptáte, kam a kdy se odevzdává lístek na peníze, tak je třeba říci, že nejprve je nutné jít s ním za zaměstnavatelem. A to co možná nejdříve, jelikož právě onen lístek je vlastně hlavním podkladem k platbě. Jakmile ho zaměstnavatel má, musí ho doručit okresní správě sociálního zabezpečení. OSSZ ho zpracuj, na což má ze zákona třicet dní. Pokud ale není v oblasti opravdu nárazově velký počet nemocných, tak obvykle je daná lhůta podstatně menší. Bez problémů i poloviční. Vždy je ale lepší počítat s onou delší, tedy nohou zákonnou lhůtou.

Čekání na peníze

Všechna administrativa, která byla z vaší strany v době pracovní neschopnosti nezbytná, je za vámi. Lístek na peníze je na správném místě a o výplatě nemocenské dávky již bylo rozhodnuto. Nyní už tedy stačí čekat jenom na onu poslední věc, kterou není nic jiného, než čekání na finance. Zde je dobré také vědět, kdo vám bude peníze vlastně posílat.

Pokud jste nemocni 1 – 21 dní, tedy 3 týdny, tak to znamená, že vám bude peníze zasílat a tedy vyplácet právě váš zaměstnavatel. Když ale začnete marodit 22. den, a potom jakýkoliv další, už se tato povinnost přesouvá právě na stát. A to konkrétně na okresní správu sociálního zabezpečení, která by měl mít také váš lístek na peníze.

Když peníze nepřichází?

Co dělat v takovém případě? Může se to stát. Pokud nepřichází od vašeho zaměstnavatele, je třeba ho urgovat a tlačit ho do vyplacení. Pokud ale dávka nepřichází od státu, tedy od okresní správy sociálního zabezpečení, je vhodné se spojit s ní a vše zjistit. Jelikož jste ve stavu nemocném, je nejlepší možností volit telefonní kontakt. Ona linka je 840 40 60 40. Zde mají pracovníci možnost nahlédnout do počítače a zjistit, co se stalo a říci, kdy a jak bude sjednána náprava. Pokud je případ velmi komplikovaný, budete pravděpodobně přesunuti přímo na místní OSSZ, kde se vás už ujme konkrétní osoba, která vás má na starost. To už je ale opravdu velmi ojedinělá situace.

5/5 - (1 vote)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *