3D tiskárny zefektivní výrobní procesy v mnoha průmyslových odvětvích

Ještě před několika lety se zdála být technologie 3D tiskáren spíše snem, v současnosti se však už tato zařízení začínají běžně využívat v průmyslu, ale i mnoha dalších oborech. Koneckonců roste také popularita malých 3D tiskáren, které lze využít v domácích podmínkách. Pro precizní výrobu je však zapotřebí mít k dispozici plně profesionální přístroje. Jaké jsou jejich přednosti a co vše dokážou?

3D tiskárny jsou šikovnými pomocníky od automobilového průmyslu až po zdravotnictví

Běžné výrobní procesy v automobilovém průmyslu a řadě dalších odvětví kladou stále větší důraz na efektivitu. Kdykoliv je zapotřebí vyrobit nějaké nové, speciální díly, pomocí špičkové 3D tiskárny jde vše poměrně rychle. Zatímco dříve bylo vyvinutí těchto nových komponent zdlouhavým procesem, kdy se využívaly tradiční výrobní technologie, dnes už stačí udělat jen pár kroků a za relativně krátkou chvíli již mohou být tyto nové díly na světě.

Průmyslové 3D tiskárny najdou uplatnění nejen ve světě automobilových továren, kde je jejich zavádění do výroby stále běžnější záležitostí, mohou se hodit také například v leteckém průmyslu. V neposlední řadě lze zmínit speciální 3D tiskárny, jež se aplikují při výrobě technicky náročných dílů ve zdravotnictví. Obecně lze říci, že se tyto moderní tiskárny dají používat všude tam, kde je třeba klást důraz na preciznost nově vyráběných součástek a dílů, přičemž zde hraje důležitou roli také čas, respektive jeho úspora. Realizace nových součástek klasickými metodami trvá klidně několik měsíců, než se dosáhne požadovaného výsledku, zatímco pomocí odpovídající profesionální průmyslové 3D tiskárny je vše hotovo podstatně rychleji při nutnosti zapojení minimálního množství lidí.

Hlavní přednosti průmyslového 3D tisku

Nejnovější 3D tiskárny jsou poměrně robustní, takže dokážou vyrábět velké díly naráz. A nemusí se jednat jen o plastové materiály. Stále častěji se v nich tvoří také kovové díly. Velkou předností je geometrická přesnost, při výrobě nevznikají takřka žádné vady a zmetky, což v konečném důsledku znamená, že se investice do 3D tiskárny firmám náramně vyplácí, protože se snižují výrobní náklady. Ačkoliv jsou špičkové 3D tiskárny stále poměrně drahou záležitostí, u větších firem, v nichž probíhá sériová výroba, je návratnost vynaložených finančních prostředků velmi rychlá. Znamená to rovněž konkurenční výhodu oproti podnikům, které spoléhají na tradiční výrobní metody a technologie.

Mezi dominantní produkty v této oblasti patří především průmyslové 3D tiskárny od renomovaných výrobců, jakými jsou Hewlett Packard, VoxelJet či UnionTech. Jejich přístroje nejenže šetří čas a peníze, ale přispívají rovněž k udržitelnosti životního prostředí, a to díky snížení množství vyprodukovaného odpadu.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *