Pojištění domácnosti je nezbytnost: Víte, že nestačí platit pouze pojistku, ale důležité je být pojištěný?

Pojištění domácnosti je dobré nebrat na lehkou váhu. Konečně jste se postavili na vlastní nohy. Pořídili si krásný a prostorný byt. Holé stěny nyní zaplavil krásný a nový nábytek. Máte splněno. Nové bydlení se vším všudy vám dělá úsměv na tváři. Účet už není tak příjemný, ale s tím musí člověk počítat. Víte však, kolik byste získali, kdyby vše lehlo popelem? Stačilo by to na nové vybavení bytu?

Contents

Češi na pojistky moc nedají

Podle nejnovějších statistik je pojištěných pouze dvě třetiny domácností. Na první pohled to nevypadá jako špatné číslo. Skutečností však je, že sice existují pojišťovací smlouvy, ale to neznamená, že pojistka plní svoji funkci. Celá řada domácnostní nemá uzavřenou pojistku tak, aby se jim vyplatila. Na co si tedy dát pozor, než uzavřete smlouvu s pojišťovací společností? Víte, jaké pojištění je správné a které zbytečné?

Jistota a bezpečí až do konce života

Když se podepíše smlouva o pojištění domácnosti spoustě lidem se uleví. Uloží pojistku do šuplíku a v životě se už na ní nepodívají. Mají to z krku. A zde nastává první problém. Pojistná smlouva by se totiž za určitý čas měla zrevidovat. Proč se trápit nudnou činností? Důvody jsou dva. Vaše domácnost nikdy není stejná a časem přibývá vybavení, které má mnohem větší hodnotu. Pokud máte smlouvu uzavřenou před dvaceti lety, určitě jste neměli takové vybavení jako dnes. Pravděpodobně váš byt zdobila starší televize, rádio, stolní počítač a kompaktní foťák. Dnes můžete při požáru přijít o televizi, která zabírá půl obývací stěny a stála roční výplatu. Nemluvě o těch dvou přenosných počítačích, chytré lednici a úplně nové myčce. Je to jasné? Zkrátka se vaše vybavení v průběhu času mění. A to co dřív stálo hotové jmění má cenu pár babek a nové vybavení je mnohonásobně dražší, než pořizovací cena vybavení před X lety. Řešení jak se vyhnout nemilému překvapení, když dojde na nejhorší, je podívat se zhruba každé dva roky na smlouvy k pojistkám. A na mysli máme všechny smlouvy. Nejen ty na domácnost.

Při pojištění buďte jako Mirek Dušín

Rádi ušetříte nějakou tu korunu navíc, že ano? A kdo ne. Jenže tady vzniká další častý problém a nese název podpojištění. Ze začátku ušlechtilá činnost ušetřit zlaťák navíc vás nakonec může vyjít pěkně draho. Proč platit zbytečně vysokou pojistku, když se prd stane. Pokud však srovnáte rozdíl v ušetřených korunách a ztrátě kvůli podpojištění zjistíte, že přijdete o mnohem více, než o pár korun za měsíc navíc. A výsledek?

Uvedete-li v pojistce nižší cenu vašeho majetku a vybavení domácnosti, pak vám pojistka vyplatí takovou částku, která však nebude stačit na nákup nového vybavení. Navíc se v případě podpojištění zkracuje pojistné plnění.  Tedy ve výsledku máte pojištěnou domácnost na sto tisíc, ale reální hodnota je dvě stě tisíc. Bouchne vám pračka nebo jiné zařízení v domácnosti, která má cenu deset tisíc. Na první pohled jste v suchu. Pojistka vše pokryje. Ale vše je jinak. Jedete totiž na polovinu a tak dostanete pouze polovinu ceny. Takže jak vyřešit tento problém? Zkrátka nebýt strýček Skrblík.

Další případy, proč je podpojištění velkým rizikem.

Vezměte do ruky papír a tužku. Projděte celý byt, sepište co v něm máte. K tomu připište aktuální cenu na trhu a nic nevynechejte. Častou chybou je vynechání maličkostí. Každý myslí na televizi, pračku, lednici a podobně. Někdy se však v celkovém souhrnu ukáže jako mnohem nákladnější pořízení nových knih, než televize. Na podobné maličkosti je potřeba myslet.

A tak jde čas a s ním cena

To by nebyla smlouva, kdyby neměla své ale. Při pořizování pojistky je potřeba dávat pozor na dva pojmy – časová a nová cena. Občas se objeví ještě další pojem cena obvyklá. Všechny tři jsou pravidelnými návštěvníky pojistných smluv a naleznete je v podmínkách. Jedná se o ceny, podle kterých pojišťovna poskytuje plnění.

  • Nová cena je cena, za kterou můžete v daný moment srovnatelnou věc pořídit. Může být vyšší i nižší, než částka v momentě, kdy jste původně věc koupili.
  • Časová cena je cena, kterou měla poškozená věc v momentě před pojistnou událostí. K této ceně se dojde tak, že se od nové odečte opotřebení.
  • Obvyklá cena je cena, za kterou byste věc v momentě před pojistnou událostí prodali.

Časová cena se nejčastěji spojuje za elektrospotřebiče, telefony nebo fotoaparáty. Obvyklá cena bývá většinou uvedena u věcí zvláštní hodnoty nebo cenností. Natrefit můžete i na pojistné plnění, které má plnění v nových cenách s výjimkou věcí, které máte z druhé ruky. Každá pojišťovna má však různý přístup. Někdy vás nechají vybrat a někdy si musíte přečíst podmínky.

Chcete spoluúčast?

Pokud kývnete na spoluúčast, můžete se dostat na zajímavé slevy. Ale je vám asi jasné, jaká je cena za vykoupení. Souhlasíte-li se spoluúčastí, vlastně tím potvrdíte pojišťovně, že v momentě kdy se něco stane, vám společnost pomůže zaplatit většinu škody, ale také budete muset přidat i své finance.

Tento bod je potřeba si velmi dobře promyslet. Rozhodně si položte otázky, jako co chcete pojistit, jakou to má hodnotu nebo čeho se nejvíce bojíte. Obzvláště na velké škody je lepší odmítnout spoluúčast a připlatit si. Na menší pojištění je dobré vytvořit si finanční rezervu, která pokryje případné škody a další náklady. Při vysoké spoluúčasti se totiž snadno může stát, že za menší škodu zaplatíte vše z vlastní kapsy. Pokud nechcete dávat své finance a chcete vše hradit z pojistky, volte nulovou spoluúčast nebo minimální v hodnotě pár stovek či tisíc korun.

Rate this post

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *