Nebankovní půjčky – kde vám opravdu půjčí?

Potřebujete půjčit a banka vás jako žadatele o úvěr neschválila? Řešením může být nebankovní půjčka – i v tomto případě platí dvakrát měř, jednou řež. Výběr nebankovního poskytovatele úvěru, který opravdu půjčí,  je dobré nepodceňovat a porovnávat mezi více nabídkami. Proč?

Nebankovní půjčky jako alternativa k bankovním úvěrům

V poslední době se stále rozšiřuje nabídka nebankovních poskytovatelů půjček, kde opravdu půjčí důvodů k tomu je hned několik.

peníze na hromadě

Nebankovní půjčky

Nebankovní úvěry jsou jakousi alternativou pro žadatele o úvěr – banky poskytují úvěry většinou formou vyšších obnosů, váží je účelově na použití půjčených peněz nebo musíte projít standardním a většinou velmi přísným schvalovacím kolečkem před tím, než vám úvěr poskytnou.

Nebankovní poskytovatel nabízí naproti tomu i poměrně drobné finanční obnosy s velmi krátkou dobou splatnosti, v řádu dnů až týdnů.

Můžete si samozřejmě půjčit více, ale u některých nebankovních poskytovatelů není definována ani minimální výše nebankovní půjčky, kde opravdu půjčí.

Mezi nebankovními produkty najdete většinou takové, které nejsou vázány na účel využití, a i schvalovací proces je mnohdy odlišný, pro žadatele zpravidla příznivější. Zatímco banky jsou vystaveny větší míře kontroly, nebankovní společnosti se pohybují na poli s menší mírou regulace.

Automaticky to však neznamená, že by banky poskytovaly výhodnější půjčky za férovějších podmínek – podle nezávislých testů jsou mezi značkovými nebankovními poskytovateli i tací, kteří poskytují zdaleka nejvýhodnější a nejtransparentnější podmínky na trhu.

Nespornou výhodou je i to, že máte peníze k dispozici zpravidla již druhý den, nejpozději do několika dnů od schválení žádosti.

Jak ověřuje bonitu nebankovní poskytovatel?

Někteří nebankovní poskytovatelé nabízejí úvěry bez doložení příjmů, bez nahlížení do registrů a ručitele. Pokud se klient nechá na takovoutu nabídku zlákat, může splakat nad výdělkem ve chvíli, kdy úvěr řádně nesplatí – věřitel bude postupovat velmi tvrdě.

Jiné nebankovní společnosti chtějí doložit výši příjmů, nahlíží do registrů a zajímá je váš ekonomický status (zda jste důchodce, student apod.). Tito věřitelé přistupují k půjčování obezřetněji a nepůjčí každému. Pokud vás však takovýto poskytovatel úvěru odmítne, měl by to pro vás být jasný signál, že k tomu má pádný důvod.

Jiní poskytovatelé, kteří „opravdu“ půjčí nabízejí předschválené nebankovní půjčky (v poměrně malých částkách). Žádost vyplníte jednoduše online a do několika minut je vaše žádost schválena.

Jak vybírat nebankovní půjčky

Pokud uvažujete o nebankovním úvěru, vybírejte pouze mezi značkovými a zavedenými společnostmi. Nereagujte na nabídky půjček umístěné někde na ulici nebo zastávkách MHD. Prověřte si vytipovaného poskytovatele, kde opravdu půjčí a vždy porovnávejte několik nabídek.

Neunáhlujte se, nereagujte na slibně vyhlížející reklamy na peníze do hodiny – ačkoli může být tato půjčka výhodná, je vhodné vždy vybírat z vícero. Zpozorněte, pokud byste snad neměli dokládat vaši bonitu, například výší příjmu nebo registry.

Pokud vás poskytovatel nebankovní půjčky důkladně neprověří, ošetří si riziko půjčení vlastních prostředků pravděpodobně jinak – zpravidla ve tvrdých a jednostranně nevýhodných smluvních podmínkách. Veškeré materiály a smluvní dokumentaci si před jejím podpisem v klidu, nejlépe doma, přečtěte.

Je důležité, abyste věděli, k čemu se půjčkou zavazujete, a jaké budou sankce v případě neplnění povinnosti. Seriózní nebankovní poskytovatel vám předloží srozumitelné a transparentní podmínky úvěru, nechá vás si je pročíst a nebude vyvíjet žádný nátlak, abyste smlouvu podepsali.

Pokud u něj nebankovní půjčky čerpáte a nezvládáte splácení, je ochoten s vámi jednat o úpravě splátkového kalendáře nebo se pokusí společně s vámi nalézt jiné řešení.

3.2/5 - (5 votes)

You may also like...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *