Půjčka bez registru: na co si dát pozor?

Chcete-li si půjčit peníze, máte hned několik možností. Půjčit si lze v rodině, ale mnoho lidí jde raději do banky. Pokud tam neuspěje, je pro ně řešením nebankovní půjčka. Na co si však dát pozor?

Jak se liší bankovní a nebankovní půjčka?

Za bankovní půjčku se pokládá půjčka od instituce, která má platnou bankovní licenci vydanou Českou národní bankou. Za bankovní půjčku je považována například fio hypotéka nebo půjčka pro živnostníky.

Nebankovní půjčku vám poskytne jakákoliv jiná instituce než bankovní, ale rovněž musí mít licenci vydanou ČNB k poskytování spotřebitelských úvěrů. Typickým příkladem nebankovní půjčky je půjčka bez registru či půjčka bez doložení příjmů. Velmi oblíbenou alternativou hypotéky je zpětný odkup nemovitosti, například na portálu Záchranná síť. Zda má vybraný věřitel licenci ČNB, si lze přímo ověřit na stránkách České národní banky.

Sledujte RPSN

Chcete-li nebankovní půjčku, pohlídejte si podmínky, za kterých si můžete půjčit. Důležité je sledovat jak úrokovou sazbu, která je obvykle vyšší než v bance, tak RPSN. Roční procentní sazba nákladů vám řekne mnohem více než úroková sazba. Zahrnuje všechny poplatky, úroky a veškeré další náklady, které jsou s půjčkou spojeny. Pak je jasnou volbou půjčka bez registru, která bude mít nejnižší RPSN.

Zaměřte se na poplatky

Zaměřte se na poplatky. Mnoho poskytovatelů nebankovích půjček má ve smlouvě zakotvenou celou řadu poplatků. Zejména u mikropůjčky jsou poplatky účtovány i za nejmenší porušení smlouvy. Stačí se například vinou státního svátku zpozdit se splátkou o jediný den a okamžitě vám je naúčtováno penále v řádech stovek korun.

Půjčka zdarma

Ani u nebankovního poskytovatele nemusí být na škodu si půjčit. U řady společností lze sjednat malou půjčku s nulovým úrokem. Podmínkou je být novým zákazníkem a peníze vrátit do 30 dnů. Je potřeba však vybírat seriozní společnost.

Podobné články...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *